Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W jaki sposób szkoła jako jednostka budżetowa powinna rozliczyć się z uzyskanych w loterii fantowej dochodów?
Planujemy zorganizować w naszej szkole festyn. W jaki sposób szkoła jako jednostka budżetowa powinna rozliczyć się z uzyskanych dochodów? Czy jeśli organizatorem kiermaszu będzie samorząd uczniowski, zysk z niego powinien wpłynąć na rachunek dochodów szkoły? Jak przedstawia się sytuacja, jeśli impreza dochodowa organizowana będzie przez radę rodziców? Czy dochodowa działalność rady rodziców również jest uzależniona od uchwały rady gminy? Czy w tym przypadku dochód z kiermaszu oraz zysk z loterii fantowej będą zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym?
Podczas szkolnych imprez okolicznościowych często odbywają się dodatkowo kiermasze, loterie fantowe czy zbiórki pieniędzy. Środki pozyskane z tych przedsięwzięć głownie są przekazywane na cele statutowe szkoły. Poniżej wyjaśniono, kto może podjąć się organizacji np. kiermasz szkolnego oraz na jakiej podstawie szkoły jako jednostki budżetowe zostały objęte zwolnieniem podatkowym ze względu na charakter prawny i zasady gospodarki finansowej, jakie w nich działają.
Nie wszystkie samorządy uczniowskie mogą gromadzić fundusze
Zgodnie z art. 55 ust. 7 ustawy o systemie oświaty jedynie samorząd uczniowski w szkole dla dorosłych lub w placówce kształcenia ustawicznego może gromadzić fundusze.
Jeśli więc samorząd uczniowski nie jest samorządem w szkole dla dorosłych ani w placówce, o której mowa wyżej, to dochód z kiermaszu powinien być uwzględniony w dochodach szkoły.
Gmina nie reguluje działalności rady rodziców
Inaczej przedstawia się sytuacja, kiedy to rada rodziców organizuje kiermasz. Rada rodziców jest autonomicznym organem. Przepisy ustawy o systemie oświaty nie dają dyrektorowi szkoły ani organowi prowadzącemu szkołę żadnych kompetencji nadzorczych czy kontrolnych w stosunku do rady rodziców. A zatem jej działalność jest niezależna od działalności szkoły i jej organu prowadzącego i nie odpowiada za nią ani dyrektor, ani organ prowadzący.
Rada rodziców może zbierać i wydawać fundusze
Rada rodziców jest uprawniona zarówno do zbierania środków finansowych, jak i decydowania o wydatkowaniu zebranych środków finansowych.
Dochód zgromadzony przez radę rodziców jest wolny od podatku
Jeśli kiermasz organizowała będzie rada rodziców, będzie ona zwolniona z podatku dochodowego. Należy zauważyć, że rada rodziców nie jest podmiotem prawnym, który może samodzielnie funkcjonować w obrocie prawnym, a co za tym idzie nie może zostać uznana za podatnika podatku dochodowego od osób prawnych czy osób fizycznych. W związku z tym fundusze uzyskane z kiermaszu czy loterii fantowej nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.
Trzeba przy tym podkreślić, że zgodnie z art. 54 ust. 8 ustawy o systemie oświatyzebrane środki mogą zostać przeznaczone jedynie na działalność statutową szkoły.
Dochód z kiermaszu czy loterii jest wolny od podatku
Podsumowując, zgodnie z art. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z podatku zwolnione są jednostki budżetowe, czyli m.in. szkoły. A zatem dochód z organizowanego przez szkołę kiermaszu, loterii czy innego rodzaju zbiórek nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Wynika to z art. 6 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Tak więc przychód np. z kiermaszu i związany z tym dochód szkoły nie będzie podlegał opodatkowaniu.
Interpretacja indywidualna w sprawie organizacji festynu
Ten stan prawny potwierdza interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 17 maja 2013 r. (sygn. IBPBI/2/423-205/13/AK).
Rada rodziców działająca przy zespole szkolno-przedszkolnym planowała zorganizować festyn dla uczniów swojej placówki oraz dla okolicznych mieszkańców. W organizowaniu imprezy mieli uczestniczyć także rodzice, nauczyciele oraz dzieci. Pieniądze za przygotowane z okazji festynu atrakcje (m.in. wypieki, prace wykonane przez dzieci, kiermasz książek) miały zasilić budżet rady rodziców. Zebrane fundusze chciano przeznaczyć na zakup pomocy dydaktycznych, dofinansowanie do imprez szkolnych oraz kupno nagród dla uczniów na koniec roku szkolnego, książek do szkolnej biblioteki itd. – zgodnie z regulaminem rady rodziców.
W związku z tym do krakowskiej Izby Skarbowej skierowano pytanie.
Czy fundusze uzyskane z festynu i przeznaczone na cele statutowe zespołu szkolno-przedszkolnego przez radę rodziców są zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych?
Decyzja Izby Skarbowej potwierdza oczywiście przedstawione powyżej rozstrzygnięcie. W myślart. 54 ust. 8 ustawy o systemie oświaty rada rodziców może gromadzić fundusze z dobrowolnych składek oraz innych źródeł, jeśli służy to wspieraniu działalności statutowej szkoły. Zasady wydatkowania funduszy rady rodziców powinny określać regulamin jej działalności, jak wskazuje z art. 53 ust. 4 ustawy.
Dochody, jakie osiągnie rada rodziców, są zwolnione od podatku dochodowego od osób prawnych i to bez względu na źródło pochodzenia. Jest jednak jeden warunek, który przytoczono już wcześniej. Dochody muszą zostać przeznaczone na cele statutowe rady rodziców pokrywające się z celami określonymi w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy jako dyrektor niepublicznego przedszkola mam obowiązek zarejestrować się na platformie SEO? Czy monitorowanie udzielanej pomocy psychologiczno pedagogicznej muszę wprowadzić na platformę SEO skoro nie otrzymałam takiej informacji z kuratorium. Koleżanka, która jest dyrektorem innego przedszkola taką informację otrzymała elektronicznie. Ja nie. Na stronie ministerstwa jest napisane że wyznaczeni dyrektorzy to uzupełniają. Jak ta sprawa tak naprawdę wygląda?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o wzór statutu niepublicznego przedszkola integracyjnego oraz regulamin pracy.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor szkoły na prośbę matki może odmówić ojcu podania informacji o miejscu zamieszkania dzieci? Ojciec nie jest pozbawiony praw rodzicielskich, a matka wraz z dziećmi uciekła od niego oskarżając go o przemoc.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy 18 letni uczeń który ukończył zasadniczą szkołę zawodową może ponownie rozpocząć naukę na nowym kierunku w zasadniczej szkole zawodowej (Szkole Branżowej I stopnia)?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Do ubiegłego roku przechodziliśmy lekarskie badania okresowe korzystając z usług lekarza medycyny pracy. Lekarz zlecał nam wykonanie morfologii, badania laryngologicznego itd. Prosił o komplet wyników, na ich podstawie (i na podstawie wywiadu lekarskiego) udzielał zdolności do pracy. W tym roku korzystaliśmy z kompleksowej usługi medycyny pracy w przychodni, bo podobno takie badanie ma się odbywać w jednym miejscu. Czy mogę prosić o podstawy prawne takiego wykonywania badań?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe