Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W mojej szkole działa tylko ZNP, czy w takim przypadku arkusz opiniuje tylko ZNP, czy muszę szukać innych związków działających na terenie gminy i one też muszą opiniować arkusz organizacyjny mojej szkoły np. Solidarność, czy inne ?
Tryb opiniowania arkusza organizacji szkoły na rok szkolny 2017/2018 został przewidziany w z § 23 projektu rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i przedszkoli ( projekt z dnia 20 stycznia 2017r.) Zgodnie z tym zapisem dyrektor szkoły przedstawia arkusz organizacji szkoły na rok szkolny 2017/2018 do zaopiniowania związkom zawodowym (dot. działających w szkole), o których mowa w art.110 ust.2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016r. Prawo oświatowe
(Dz.U. z 2017r. poz.60) i radzie pedagogicznej.
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 17 marca 2017r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i przedszkoli ( Dz.U. z 2017r. poz.649) nie zawiera tej pierwotnie proponowanej w § 23 projektu rozporządzenia regulacji.
Jednak zgodnie z art. 307 ustawy z dnia 14 grudnia 2016r. Przepisy wprowadzające ustawę Prawo oświatowe wszelkie czynności podjęte przed 1 września 2017 r. na podstawie ustaw zmienianych w art. 4 i art. 15 (ustawa Karta Nauczyciela i ustawa o systemie oświaty) w ustawie wprowadzającej (ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę Prawo oświatowe), w brzmieniu dotychczasowym, pozostają w mocy.
Opiniowanie organizacji pracy szkoły, o którym mowa w przepisie art.41 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty ( Dz.U. z 2016r. poz.1943 z późn.zm.), oznacza przede wszystkim prawo do opiniowania i zgłaszania uwag do arkusza organizacji szkoły, o którym mowa w art.31 ust. 1 pkt 10b ustawy o systemie oświaty. Opiniowanie organizacji pracy szkoły przez radę pedagogiczną powinno odbywać się, tak jak dotychczas, w oparciu o przepis art.41 ust. 2 pkt 1ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty (por. Mateusz Pilch, Ustawa o systemie oświaty – Komentarz).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel dyplomowany (28 lat pracy) dostał informację, że postawiono mu zarzuty w związku z oszukaniem sklepu internetowego. Został złożony wniosek o warunkowe umorzenie postępowania. Czy dyrektor szkoły może zwolnić lub zawiesić takiego nauczyciela, jeśli dostanie informację, że prowadzone jest postępowanie? Co w przypadku, jeśli nauczyciel przebywa na zwolnieniu lekarskim? Nauczyciel nie był wcześniej skazany.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka jest na wypoczynkowym urlopie uzupełniającym, tj. za rok 2019 i za rok 2020 – ma łącznie 14 tygodni do 27.01.2021 r. Jednak w tym roku szkolnym ferie zimowe po zmianie związanej z COVID są od 4 do 17.01.2021 r. – w takim przypadku urlop uzupełniający pokrywa się z feriami zimowymi. Czy zatem urlop uzupełniający przedłuży jej się o 14 dni? Jeżeli tak, to czy może go wykorzystać, np. 4 dni do końca stycznia, a 10 dni w innym terminie i do kiedy?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie czy w niepublicznym przedszkolu musi być powołana Rada pedagogiczna, drugie pytanie czy w niepublicznych przedszkolach plany i rozliczenia finansowe też muszę jakieś prowadzić, jak mam się rozliczać z pieniędzy, które otrzymam z ministerstwa?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o przedstawienie procedury zatrudnienia pedagoga wspomagającego dla ucznia klasy III z Zespołem Aspergera. Chodzi mi o rodzaj umowy, ilość godzin i czas trwania wspomagania. Dziecko ma wskazanie do ukończenia II etapu kształcenia.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy udział nauczyciela w posiedzeniu Rady Pedagogicznej potwierdzany jest w dzienniku zajęć nauczyciela? Pytanie dotyczy nauczyciela zatrudnionego w placówce wychowania pozaszkolnego.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe