Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W naszej gminie jest prezes oddziału ZNP, który nie jest moim pracownikiem - jest zatrudniony w innej szkole w gminie. W mojej szkole są zatrudnieni pracownicy, którzy należą do ZNP w ilości 30% z całej gminy. Dyrektor szkoły, w której zatrudniony jest prezes wystosował do mnie pismo będące porozumieniem, a z którego wynika, że mam ponosić koszty związane ze zniżką godzin oddelegowanego prezesa (prezes zatrudniony jest na 6/18 w macierzystej szkole). 1. Czy muszę ponosić koszty proporcjonalnie do liczby członków ZNP zatrudnionych w mojej szkole? 2. Czy w skład ponoszonych przeze mnie kosztów powinny wchodzić: składki zus i fundusz pracy, średnia z nadgodzin, dodatek uzupełniający, dodatek wiejski, fundusz nagród, odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, dodatkowe wynagrodzenie roczne, dodatkowe wynagrodzenie roczne ("13")?
Pracodawcy objęci działaniem międzyzakładowej organizacji związkowej ponoszą koszty, w tym koszty wynagrodzeń i składek na ubezpieczenia społeczne, związane z zatrudnianiem pracownika zwolnionego z obowiązku świadczenia pracy na okres kadencji w zarządzie międzyzakładowej organizacji związkowej. Koszty obejmują nie tylko koszty wynagrodzenia wypłacanego związkowcowi, liczonego jak ekwiwalent za urlop, a więc z uwzglęnieniem średniej z nadgodzin, ale również koszty związane ze składkami ZUS, na fundusz pracy, zaliczkami na podatek dochodowy, świadczeniami socjalnymi (w tym dodatkiem wiejskim) i odpisem na ZFŚS, dodatkiem uzupełniającym, wpłatami na fundusz nagród i trzynastką (art. 341 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych, Dz. U. z 2014 r. poz. 167; § 6 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 1996 r. w sprawie trybu udzielania urlopu bezpłatnego i zwolnień od pracy pracownikom pełniącym z wyboru funkcje w związkach zawodowych oraz zakresu uprawnień przysługujących pracownikom w czasie urlopu bezpłatnego i zwolnień od pracy, Dz. U. z 1996 r. Nr 71, poz. 336).
Z zasady proporcjonalności ustalonej w art. 341 u.z.z. wynika, że pracodawcy ponoszą koszty odpowiednio do udziału liczby członków tej organizacji zatrudnionych u danego pracodawcy w łącznej liczbie członków tej organizacji zatrudnionych u wszystkich pracodawców objętych działaniem tej organizacji - w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy. Celem ustalenia właściwych proporcji, zarząd międzyzakładowej organizacji związkowej przedstawia pracodawcy, który zwolnił pracownika z obowiązku świadczenia pracy lub zwolnionego od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia o liczbie członków tej organizacji zatrudnionych u wszystkich pracodawców objętych działaniem tej organizacji oraz u każdego z tych pracodawców - w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy, według stanu na ostatni dzień miesiąca. Wynagrodzenie i inne świadczenia wypłaca związkowcowi jego pracodawca. Następnie powinno nastąpić dobrowolne rozliczenie kosztów pomiędzy poszczególnymi placówkami oświatowymi, w których działa międzyzakładowa organizacja związkowa. Jednostki oswiatowe mogą zawrzeć porozumienie, zgodnie z którym następuje refundacja ponoszonych kosztów.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Dzień dobry, czy nauczyciel zatrudniony na podstawie ustawy Kodeks Pracy w szkole, której organem prowadzącym jest stowarzyszenie może skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Zatrudniono pracownika po stażu (urząd pracy) na ½ etatu na okres 3 miesięcy, jest to pierwsze zatrudnienie pracownika. Ile dni urlopu przysługuje pracownikowi?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jakie powinno być pensum nauczyciela pracującego w oddziale przedszkolnym przy szkole podstawowej, który we wrześniu bierze grupę pięciolatków? W styczniu te dzieci mają już przecież 6 lat, zatem czy od września do grudnia pensum wynosi 25 godz.(bo pracuje z pięciolatkami), ale od stycznia już 22 godz. (bo pracuje z sześciolatkami)? Czy może pensum powinien określić organ prowadzący, a jeśli tego nie zrobił, to czy można takiego nauczyciela potraktować w opisany sposób? A co z nauczycielem, który pracuje z grupą mieszaną pięcio- i sześciolatków?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel mianowany jest zatrudniony w szkole podstawowej na podstawie dwóch odrębnych umów o pracę na czas nieokreślony: 9/18 etatu nauczyciela matematyki, 15/30 nauczyciel bibliotekarz.od 1 .09.2017 może stracić prace jako nauczyciel matematyki (dyrektor szkoły kończy kadencję). Czy istnieją przesłanki do zatrudnienia go przez mianowanie od 1 września 2016?
- Jak zorganizować pracę administracji i obsługi w czasie zawieszenia działalności dydaktycznej szkół:
gotowość do pracy, praca zadaniowa, dyżury, urlop czy przestój? Jakie wynagrodzenie?
Proszę o odpowiedz z podaniem podstawy prawnej.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe