Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W placówce jest dyrektor, nie ma wicedyrektora oraz kierownika. Dyrektor został wezwany do sądu jako świadek w sprawie. Czy na czas swojej nieobecności może wyznaczyć nauczyciela p.o. dyrektora poprzez zarządzenie dyrektora?
Kwestia związana z zastępstwem dyrektora szkoły znalazła odzwierciedlenie w dwóch regulacjach prawnych: art. 63 ust. 12 oraz 68 ust. 9 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2023 r., poz. 900 z późn. zm.).
Pierwsza z tych regulacji dotyczy sytuacji zastępowania dyrektora szkoły w okresie między zakończeniem kadencji a powierzeniem stanowiska dyrektora szkoły po przeprowadzonym konkursie. Druga z kolei dotyczy sytuacji nieobecności dyrektora szkoły w trakcie jego kadencji.
Zgodnie właśnie z art. 68 ust. 9 ustawy w przypadku nieobecności dyrektora szkoły lub placówki zastępuje go wicedyrektor, a w szkołach i placówkach, w których nie utworzono stanowiska wicedyrektora - inny nauczyciel tej szkoły lub placówki, wyznaczony przez organ prowadzący.
To organ prowadzący wyznacza nauczyciela, który ma zastąpić dyrektora szkoły w czasie jego nieobecności. Dyrektor nie może sam tego zrobić.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Wicedyrektor 29.10.2021 r. przechodzi na emeryturę. Z jakiego okresu należy obliczyć mu odprawę i ekwiwalent za niewykorzystany urlop?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jakie są zasady, tryb oraz dopuszczalność ochrony nauczycieli przewidziane w przepisach dotyczących funkcjonariuszy publicznych –w oparciu o regulacje zawarte w Kodeksie karnym oraz w Karcie Nauczyciela?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy rodzic ma prawny obowiązek odebrania dziecka ze szkoły po zakończonych zajęciach? Chodzi o dzieci klas I-III.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Uczeń objęty edukacją domową nie przystępuje do klasyfikacji śródrocznej, zgodnie z przepisami prawa obowiązują go tylko roczne egzaminy klasyfikacyjne, dające podstawę promocji do następnej klasy lub ukończenia szkoły. Jak wykazywać go w sprawozdawczości po I półroczu-zaliczać do klasyfikowanych, uwzględniać w uchwale zatwierdzającej wyniki klasyfikacji szkoły?
- Związek zawodowy powinien informować pracodawcę na piśmie o tym, że na terenie jego placówki funkcjonuje komórka związkowa. Czy związek musi przekazać dane o członkach w określonym terminie? Czy takie regulacje są prawnie usankcjonowane? Co w sytuacji, kiedy związek nie prześle dyrektorowi takiej informacji?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe