Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Związek zawodowy powinien informować pracodawcę na piśmie o tym, że na terenie jego placówki funkcjonuje komórka związkowa. Czy związek musi przekazać dane o członkach w określonym terminie? Czy takie regulacje są prawnie usankcjonowane? Co w sytuacji, kiedy związek nie prześle dyrektorowi takiej informacji?
Tak. Zgodnie z ustawą o związkach zawodowych związek zawodowy jest zobowiązany do składania co kwartał deklaracji o swojej liczebności.
Związek musi przekazywać informację co kwartał
Na zakładowe (międzyzakładowe) organizacje związkowej został nałożony obowiązek kwartalnego przekazywania dyrektorom szkół informacji o:
- liczbie zrzeszanych pracowników,
- w tym o liczbie członków związku zatrudnionych w danej szkole,
- co kwartał według stanu na ostatni dzień kwartału, w terminie do 10 dnia miesiąca następującego po tym kwartale, jak wskazuje art. 251 ust. 2 ustawy.
Uprawnienie związkowe
Zgodnie z art. 251 ustawy o związkach zawodowych z uprawnień zakładowej organizacji związkowej mogą korzystać jedynie te organizacje związkowe działające w szkole, które zrzeszają nie mniej niż 10 pracowników.
Art. 34 ust. 2 ustawy stanowi, że w przypadku organizacji międzyzakładowej przy ustalaniu spełniania przedmiotowego kryterium należy wziąć pod uwagę sumę pracowników zrzeszanych przez tę organizację we wszystkich szkołach objętych jej działaniem.
Kontrowersje budzą ewentualne skutki niewywiązywania się organizacji związkowej z cokwartalnego obowiązku.
Organizacja, która nie realizuje co kwartał sprawozdawczości, nie traci z mocy prawa ustawowych uprawnień zakładowej organizacji związkowej, ponieważ z normatywnego punktu widzenia decydujące znaczenie ma istniejąca obiektywnie liczba jej członków, a nie informacja o niej.
Powództwo o ustalenie nieistnienia uprawnień organizacji związkowej
W celu ewentualnego stwierdzenia braku prawa do korzystania z uprawnień zakładowej organizacji związkowej, wynikającej z faktu niezrzeszania odpowiedniej ilości pracowników, dyrektor szkoły może wnieść – na podstawie art. 189 Kodeksu postępowania cywilnego – powództwo do sądu pracy o ustalenie nieistnienia uprawnień konkretnej zakładowej (międzyzakładowej) organizacji związkowej.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Organ prowadzący dokonuje oceny pracy, jakie dokumenty podlegają kontroli?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy w IV etapie edukacyjnym w klasie pierwszej muszą być kontynuowane przedmioty realizowane w 3 klasie gimnazjum lub w przyszłości 8 klasy szkoły podstawowej ? Dotyczy to szkoły branżowej I stopnia gdzie uczęszczają tylko uczniowie młodociani pracownicy. Czy można np. lekcje geografii realizować dopiero w klasie drugiej bądź trzeciej.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Uczeń jest nieklasyfikowany w pierwszym semestrze z powodu nieusprawiedliwionych nieobecności na zajęciach. Czy taki uczeń może być klasyfikowany na II semestr? Czy ma szansę w tym roku szkolnym otrzymać promocję? Jeśli tak, to jak szkoła powinna mu w tym pomóc?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jak przygotować umowę i angaż dla nauczyciela, dla którego przewidziany jest cały etat? Nauczyciel ma pełnić w przedszkolu funkcję pedagoga specjalnego, ale część godzin ma być przeznaczona na prowadzenie zajęć specjalistycznych w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla dzieci z orzeczeniem lub opinią, zajęcia rewalidacyjne, terapię ręki, metodę Weronikę Sherborne, TUS. Czy nauczyciel może prowadzić te zajęcia w ramach całego etatu pedagoga specjalnego, czy trzeba to rozbić na godziny pedagoga specjalnego i pozostałe godziny przeznaczyć na te dodatkowe zajęcia?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy w pomieszczeniu kuchni (tam, gdzie przygotowuje się obiady) w placówce oświatowej można założyć monitoring?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe