Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W przedszkolu niepublicznym nauczyciele są zatrudnieni na podstawie Kodeksu pracy. W związku ze zmianami w okresie urlopów macierzyńskich i rodzicielskich pojawiają się pytania: komu przysługuje dodatkowe 9 tygodni urlopu? Czy matka dziecka może wydłużyć okres urlopu o 9 tygodni, czy musi to być już ojciec dziecka? Do kogo należy złożyć wniosek i jakie informacje musi zawierać? Czy jest określony termin złożenia takiego wniosku?
Dodatkowe 9 tygodni urlopu jest urlopem dla drugiego rodzica. Jeśli z macierzyńskiego i rodzicielskiego do tej pory korzystała matka – nie może ona wydłużyć swojego urlopu o kolejne 9 tygodni. W takim wypadku z urlopu skorzystać może jedynie ojciec dziecka.
Takie uregulowanie wynika z art. 182(1a) § 4 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2022 r. poz. 1510 z późn. zm.), zgodnie z którym każdemu z pracowników-rodziców dziecka przysługuje wyłączne prawo do 9 tygodni urlopu rodzicielskiego. Prawa tego nie można przenieść na drugiego z rodziców.
Wniosek o tą część urlopu rodzicielskiego składa się do pracodawcy w terminie 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel był zatrudniony od 26.09.2016r. do 07.10.2016r. umowa na zastępstwo, za ile dni należy mu wypłacić ekwiwalent pieniężny?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy w szkole, w której organem prowadzącym jest osoba fizyczna, można zatrudniać nauczycieli od września do czerwca? Czy umowa musi być zawarta do sierpnia? Jeden z nauczycieli stwierdził (po rozmowie z jakimś prawnikiem), że umowa powinna być zawarta do sierpnia.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel oddziału zerowego w szkole podstawowej będzie miał dzieci 5- i 6-letnie - przewaga dzieci 5-letnich - jakie powinien mieć pensum 22 czy 25 (organ prowadzący chce podwyższyć na 25 tłumacząc, że Karta N-la mówi o dzieciach 6-letnich w zerówce).
- 1 września 2016 r. sekretarz szkoły publicznego gimnazjum został wybrany na Społecznego Inspektora Pracy, czy w momencie wygaszania gimnazjum od 1 września 2017 r. i przyłączenia go do lokalnego zespołu szkół w skład, którego dotychczas wchodziła szkoła podstawowa klasy 1-6 czyli szkoła podstawowa z oddziałami gimnazjalnymi taka osoba przechodzi z mocy prawa do nowej szkoły, czy ochrona wygasa w momencie przekształcenia szkoły czyli rozwiązujemy z nią umowę o pracę 31 sierpnia 2017r., a ochrona wygasa w związku z nową ustawą ?
- Czy od ubiegłego roku wszyscy pracownicy szkoły muszą mieć ukończony kurs pierwszej pomocy przedmedycznej? Ile czasu jest ważny taki kurs?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe