Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W szkole nauczycielka z 39 letnim stażem pracy, nigdy nie korzystała z urlopu dla poratowania zdrowia. Poinformowała pracodawcę, że zamierza skorzystać z sanatorium 3 tygodnie - leczenie uzdrowiskowe w terminie od 01.04.19r.do 21.04.19r. Czy pracodawca może udzielić tej nauczycielce urlopu na te 3 tygodnie i czy ta Pani może przejść na emeryturę z dniem 1.09.2019r. Czy urlop zdrowotny udzielony na te 3 tygodnie nie jest przeszkodą do przejścia na emeryturę.
Treść pytania jest niewystarczająca do udzielenia jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ nie podano wieku nauczycielki, stąd nie wiadomo, czy jest w powszechnym wieku emerytalnym; ponadto pracodawca ma obowiązek ustalenia, czy nauczycielka nabyła prawo do wcześniejszej emerytury. Jeżeli nauczycielka nabyła uprawnienia emerytalne lub nabędzie je w czasie planowego pobytu w sanatorium, nie można jej udzielić urlopu zdrowotnego - art. 73 ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm. Jeśli ich natomiast nie posiada, jest zatrudniona w pełnym wymiarze zajęć i przez ostatnie 7 lat pracowała na co najmniej 1/2 etatu, urlop dla poratowania zdrowia powinien zostać udzielony w terminie, który wskaże lekarz leczący w skierowaniu na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową , a skierowanie do sanatorium potwierdzi oddział NFZ - art. 73 ust. 1 pkt 2, ust. 10j KN.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o poradę w sprawie przyznania nauczycielce pracującej w przedszkolu w grupie specjalnej dodatku motywacyjnego, wychowawcy grupy oraz dodatku za trudne i uciążliwe warunki pracy (30%).
Od końca października nauczycielka przebywa na zwolnieniu lekarskim (ciąża) i otrzymuje zasiłek chorobowy. 2 i 3 stycznia br. wystąpiła z wnioskiem o opiekę na dziecko (Art. 67e KN), a od 7 stycznia kontynuuje zwolnienie lekarskie.
Na okres od 1.09.2019 r. do 31.12.2019 r. nauczycielka miała przyznane dodatki: motywacyjny, wychowawcy grupy oraz za warunki trudne i uciążliwe. Czy w takim wypadku dyrektor powinien przyznać nauczycielce od stycznia 2020 r. powyższe dodatki?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Ponowienie pytania dotyczącego ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy nauczyciela mianowanego zatrudnionego na czas nieokreślony. Nauczyciel był zatrudniony od dnia 01.09.2001 roku do dnia 31.08.2011 r. W okresie od dnia 05.01.2009 do dnia 31.08.2011 r. nauczyciel przebywał na urlopie bezpłatnym z innych ważnych przyczyn. Rozwiązanie umowy nastąpiło na mocy porozumienia stron. Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 10 maja 2006 r., III PZP 3/06 w stosunku do nauczyciela zatrudnionego na czas nieokreślony nie ma zastosowania zasada ustalania wymiaru urlopu w stosunku do liczby miesięcy prowadzenia zajęć dydaktycznych w danym roku szkolnym. Reguła ta ma zastosowanie wyłącznie do nauczycieli zatrudnianych na czas określony na okres krótszy niż 10 miesięcy. Jak wskazał SN w uchwale z dnia 10.05.2006 r., III PZP 3/06, unormowania zawarte w art. 1551 § 1 pkt 1 KP stosuje się także do nauczycieli placówek feryjnych, których stosunek pracy ustał. Takim nauczycielom przysługuje zatem ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy w wymiarze proporcjonalnym do okresu zatrudnienia w danym roku kalendarzowym. Ustanie w trakcie roku kalendarzowego stosunku pracy nauczyciela zatrudnionego na czas nieokreślony w szkole feryjnej powoduje, że wymiar urlopu wypoczynkowego, do którego nauczyciel nabywa prawo z początkiem roku kalendarzowego, ulega proporcjonalnemu zmniejszeniu do liczby przepracowanych w danym roku kalendarzowym miesięcy przez nauczyciela. Proszę o ponowne przeanalizowanie pytania i niezwłoczną odpowiedź, za jaki okres należy się w/w nauczycielowi ekwiwalent za urlop wypoczynkowy i w jakim wymiarze (ile dni)?
Dziękuję.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jak powinna brzmieć treść pisemnego potwierdzenia przekształcenia stosunku pracy na podstawie mianowania, jeśli akt mianowania wydany był przed 2000 r. i spełnione były wszystkie warunki?
- Czy dla nauczyciela zatrudnionego w szkole na okres od 01.09.2014r. do 30.04.2015r. przysługuje prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego (trzynastki). Nauczyciel zatrudniony jest na 7/18 etatu, nasza szkoła nie jest jego głównym miejscem pracy.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Bardzo proszę o wykładnię w następującej sprawie. Nauczycielka skorzystała z przysługującego jej dnia opieki nad dzieckiem. W tym dniu pojechała, do oddalonego o kilkadziesiąt kilometrów od miejsca zamieszkania, lekarza prowadzącego jej dziecko z wynikami badań. Obecność dziecka na tej wizycie nie była obowiązkowa więc dziecko było w tym dniu na zajęciach. Dowiedziawszy się o tym dyrektor szkoły anulował wcześniej wydaną zgodę na dzień wolny, zagroził karą porządkową a nauczycielka miała na ten dzień przynieść wyłącznie zwolnienie lekarskie. Czy takie postępowanie dyrektora wobec pracownika jest zasadne?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe