Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W szkole (placówka feryjna) nauczycielowi został udzielony urlop wychowawczy w trzech częściach: od września 2019 r. do 31 sierpnia 2020 r., od 1 września 2020 do 31 sierpnia 2021 r. i od 1 września 2021 r. do 30 czerwca 2022 r. Z dniem 31 sierpnia 2022 nauczyciel skończył zatrudnienie. Czy w takiej sytuacji dyrektor powinien wypłacić ekwiwalent za urlop wypoczynkowy na 2020 i 2021 rok?
Zgodnie z art. 67c ustawy z dnia 26 stycznia 1982r. Karta Nauczyciela (Dz. U. Z 2021r. poz. 1762) w przypadku wykorzystywania urlopu wychowawczego nauczyciel nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego z dniem rozpoczęcia ferii szkolnych przypadających po zakończeniu urlopu wychowawczego.
Nauczycielowi, który w związku z rozpoczęciem urlopu wychowawczego nie mógł wykorzystać przypadającego w okresie letnich ferii szkolnych urlopu wypoczynkowego, do którego nabył prawo - termin zakończenia urlopu wychowawczego powinien przypadać na koniec zajęć szkolnych.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że nauczycielka w dniu 1 stycznia 2020 i 1 stycznia 2022 r. była w trakcie korzystania z urlopu wychowawczego. Urlop wychowawczy trwał nieprzerwanie od 1 września 2021 r. do 31 sierpnia 2022 r. Wobec powyższego, nauczycielka nie nabyła wiec prawa do urlopu wypoczynkowego za rok 2020 i 2021. Zgodnie bowiem z powołanym na wstępie przepisem, prawo to uzyskałaby z dniem rozpoczęcia ferii szkolnych przypadających po zakończeniu urlopu wychowawczego – a więc wraz z dniem rozpoczęcia ferii letnich w roku 2022, co zresztą się stało- i wykorzystała urlop w wymiarze co najmniej 8 tygodni. Stosunek pracy ulegnie rozwiązaniu z dniem 31 sierpnia 2022 r. Nauczycielowi nie będzie zatem przysługiwać ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.
Nie ma więc podstaw by wypłacać ekwiwalent.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczycielowi zatrudnionemu z mianowania przysługuje ochrona przedemerytalna ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry, czy premia uznaniowa, przyznawana co miesiąc pracownikom obsługi w przedszkolu, powinna być wliczana do wynagrodzenia brutto, jako wyrównanie do minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli do 2250,00 zł.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- 1. Czy pracownikom niepedagogicznym, tj. sprzątaczkom poradni psychologiczno-pedagogicznej można wprowadzić zadaniowy czas pracy w okresie epidemii koronawirusa? W Regulaminie pracy nie mamy zapisu o takim systemie czasu pracy.
W jaki sposób należałoby to zrobić, tj. czy może być to w formie porozumień z pracownikami?
Co powinno zawierać takie porozumienie? Czy należy określić/wymienić zadania do wykonania?
2. Czy pracownikowi, którego małżonek pracuje zdalnie w domu może skorzystać ze specjalnego zasiłku opiekuńczego w czasie pandemii koronawirusa?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pedagog w poradni psychologiczno-pedagogicznej jest na urlopie zdrowotnym do końca listopada 2018. Czy w związku z tym dyrektor może na godziny zastępcze zatrudnić psychologa, jeśli będzie to z korzyścią dla realizacji zadań placówki?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Poniżej odpowiedz ma moje pytanie. Czy dobrze zrozumiałam, że pierwszy urlop udzielamy do 5 roku życia dziecka, a drugi (ten na dziecko chore) może rodzić wykorzystać dopiero po 5 roku życia? Nauczycielka musi wrócić do pracy popracować do stycznia 2016 i dopiero można jej udzielić 5 miesięcznego urlopu do końca czerwca 2016? Nauczyciela urodziła 12.04.2012 r. chore dziecko (posiada orzeczenie o niepełnosprawności) do tej pory został jej udzielony urlop wychowawczy w trzech częściach 1. 01.03.2013-30.06.2013, 2. 01.09.2013 - 31.08.2014 a 3. 01.09.2014 - 31.08.2015. Z przysługującego jej 35 miesięcznego urlopu wychowawczego zostanie jej 7 miesięcy. Jak jej udzielić urlopu, gdzie nauczycielowi powinno się udzielać urlop na rok szkolny, a zostało tylko 7 miesięcy. Drugie pytanie. Ponieważ nauczycielka ma prawo do dodatkowego urlopu wychowawczego w związku z posiadaniem dziecka z orzeczeniem w ilości 35 miesięcy. Czy podział urlopu na pięć części dotyczy każdego urlopu 35 miesięcznego? Czy podział na 5 części mam liczyć na 70 miesięcy? Zgodnie z Kartą Nauczyciela, urlop wychowawczy nie musi być udzielony na cały rok szkolny. Ustawa określa jedynie terminy składania wniosków i zakończenia urlopu wychowawczego - na koniec sierpnia (zasada ta nie ma zastosowania, jeżeli urlop wychowawczy został udzielony w wymiarze nieprzekraczającym 1 miesiąca) lub na koniec zajęć szkolnych w czerwcu. Z powyższego wynika, że pozostałego urlopu będzie można udzielić w 2016 roku w wymiarze 5 miesięcy - od lutego do czerwca. Wówczas nauczycielka nabędzie prawo do urlopu wypoczynkowego w okresie wakacji 2016 r. Gdyby udzielić urlopu od stycznia, potrzeba by było 8 miesięcy - do końca sierpnia.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe