Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W szkole podstawowej z włączonym oddziałami gimnazjalnym (jedna szkoła funkcjonująca w 2 budynkach) dyrektor szkoły że względów organizacyjnych chce przenieść wszystkie oddziały klas 6 szkoły podstawowej z jednego budynku (gdzie do tej pory uczniowie uczyli się przez 6 lat) do drugiego budynku (po gimnazjum). Czy dyrektor w ramach zarządzania jedną szkołą w 2 budynkach może dokonać przeniesienia bez zgody rodziców?
Przepisy oświatowe nie regulują sformalizowanego postępowania w razie funkcjonowania jednej szkoły w dwóch budynkach i przenoszeniem klas w ramach tych budynków co oznacza, że w tym zakresie dyrektor może podjąć decyzję samodzielnie w ramach kierowania szkołą, o ile statut szkoły nie przypisuje poszczególnych roczników do każdego z budynku, gdyż musiałby wcześniej zostać znowelizowany przez szkolne organy – art. 68 ust. 1 pkt 1, art. 72 ust. 1, art. 80 ust. 2 pkt 1 PO. Decyzja ta może zostać poprzedzona konsultacjami z rodzicami, ale przepisy nie wymagają uzyskania ich zgody, chyba że taki wymóg nakłada statut szkoły w części regulującej współpracę z rodzicami – art. 98 ust. 2 pkt 2 PO.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o informację dotyczącą okresu wypowiedzenia umowy zawartej na czas nieokreślony przez nauczyciela publicznego przedszkola. Kiedy nauczyciel może złożyć wypowiedzenie i jaki jest okres wypowiedzenia? Czy może złożyć w każdej chwili i w ciągu roku szkolnego należy z nim wtedy rozwiązać umowę? Czy obowiązuje go termin 31 maja, czy nie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jakie kwalifikacje powinien mieć nauczyciel, aby zatrudnić go jako pedagoga w szkole? Czy nauczyciel posiadający wykształcenie wyższe o kierunku edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna spełnia wymagania?
- Czy nauczycielom nadal przysługuje prawo do bezpłatnych materiałów piśmienniczych, herbaty, mydła i ręczników? Proszę o podstawę prawną.
- Mam nauczyciela, który 7grudnia złożył wniosek o rozwiązanie umowy o pracę bez okresu wypowiedzenia z dniem 14.12 z powodów osobistych. W dniu 8.12 pismem za porozumieniem stron rozwiązałam z nim umowę o pracę z dniem 14.12 i w ten ostatni dzień po zakończeniu zajęć otrzymał ode mnie świadectwo pracy. W dniu 15.12 Kuratorium Oświaty przysłało mi faks z prośbą o udzielenie urlopu bezpłatnego dla tego nauczyciela, w związku z podjęciem pracy w KO jako wizytator, nic mi o tym wcześniej nie było wiadomo. Według mnie nie powinnam udzielić takiego urlopu bo ten nauczyciel nie jest już u mnie zatrudniony, czy dobrze rozumiem i czy powinnam napisać pismo z odpowiedzią do KO?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Szkoła Podstawowa... nauczycielka języka niemieckiego poszła na urlop zdrowotny. W szkole jest to drugi, nieobowiazkowy język prowadzony dla wszystkich uczniów.Mamy bardzo bardzo trudną sytuację finansową ,ale nie chcemy całkowicie zrezygnować z prowadzenia zajęć z tego języka. Czy mogę zatrudnić nauczyciela na umowę zlecenie do prowadzenia w zastępstwie języka niemieckiego w naszej szkole. Nauczycielka pracująca w naszym gimnazjum zgodziła się prowadzić te lekcje za niższe uposażenie w ramach umowy zlecenie. Czy to możliwe i zgodne z prawem oświatowym?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe