Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W zespole szkolno-przedszkolnym do grupy zerowej (dzieci sześcioletnie) w przedszkolu uczęszczają również pięciolatki. Nauczyciel szkoły podstawowej (18/18) prowadzi 1 godzinę indywidualnych zajęć rewalidacyjnych logopedycznych z dzieckiem pięcioletnim, ur. w 2013 r., które uczęszcza do tej grupy. Czy do przeliczenia etatu nauczyciela należy przyjąć, że jest to 1/25 czy 1/22?
Ponieważ nauczyciel nie wykonuje zadań na stanowisku nauczyciela przedszkola, zajęcia rewalidacyjne powinny jemu zostać przydzielone na stanowisku specjalisty – logopedy, czyli w ramach wymiaru pensum określonego przez organ prowadzący w wymiarze nie wyższym niż 22 godziny, zgodnie z art. 42 ust. 7 pkt 3 lit. b ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka na stanowisku wicedyrektora od 1 września 2022 r. złożyła rezygnację ze stanowiska wicedyrektora z dniem 15 sierpnia 2023 r. oraz rezygnację z pracy w szkole od 1 września 2023 r. W jaki sposób wyliczyć urlop?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jak należy postąpić, jeżeli nauczyciel jest oddelegowany na szkolenie w godz.10.00-14.00, a od godz.8.00 ma zajęcia? Czy należy go zwolnić z całego dnia? Nadmieniam, że szkolenie odbywa się w pobliżu miejsca pracy.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie dotyczy możliwości przydzielania nauczycielom godzin poza pensum i godzinami ponadwymiarowymi. Czy dyrektor lub rada gminy może przydzielić nauczycielowi dodatkowe godziny pracy z dziećmi typu zajęcia rozwijające, wyrównawcze, opiekuńcze itp. bez dodatkowego wynagrodzenia? (na zasadach podobnych, jak były przydzielane godziny na pods. art. 42KN, który jest zniesiony).
- Proszę o pilną informację dotyczącą możliwości zawarcia umowy na zastępstwo do zastępowania nauczyciela pełniącego funkcję kierowniczą w placówce (dyrektor, wicedyrektor)- do realizacji godzin dydaktycznych, których osoby pełniące funkcje kierownicze nie realizują ze względu na tzw. zniżkę godzin. Pełnienie funkcji ma charakter kadencyjny. Czy w związku z tym faktem, na okres pełnienia funkcji dyrektora czy wicedyrektora szkoły, możliwe jest zatrudnienie nauczyciela na zastępstwo za osoby pełniące te funkcje, ale nie na stanowiskach kierowniczych tylko na stanowisku nauczycielskim np. wicedyrektor jest polonistą, ale ze względu na pełnioną funkcją (zniżka godzin) nie realizuje swoich godzin jako polonista i istnieje konieczność zatrudnienia innego nauczyciela polonisty. Czy zatrudniony polonista, który przejął godziny zajęć dydaktycznych za wicedyrektora, może być zatrudniony na zastępstwo na stanowisku nauczyciela polonisty?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o odpowiedź czy:
1) nauczyciel zatrudniony w szkole w oddziale przedszkolnym od 01.01.2018r. do 31.12.2018r. przebywa na urlopie płatanym dla poratowania zdrowa,
2) nauczyciel zatrudniony w szkolne na 18/18 od 29.12.2017r. do 09.05.2018r. przebywa na płatnym urlopie dla poratowania zdrowia,
3) nauczyciel zatrudniony w szkole na 18/18 od 01.09.2017r. do 31.08.2018r. przebywa na płatnym urlopie dla poratowania zdrowia.
Czy w w/w pkt. 1, 2, 3 nauczyciele mają prawo do urlopu uzupełniającego za okres przebywania na płatnym urlopie dla poratowania zdrowia.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe