Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W związku z rozwojem szkoły ponadgimnazjalnej chciałabym prężnie działającą pracownię gastronomiczną przekształcić w warsztaty szkolne. W związku z powyższym mam kilka pytań: W jaki sposób należy to zrobić? Jaka jest podstawa prawna? Czy potrawy sporządzone na warsztatach mogą być odsprzedane uczniom na długiej przerwie w szkolnym bistro? Jak dokonać rozliczeń księgowych? Co z przychodami ze sprzedaży?
Zgodnie z załącznikiem nr 5e do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz. U. z 2001 r. Nr 61, poz. 624 z późn. zm.), statut szkoły policealnej określa organizację pracowni szkolnych, w szczególności pracowni ćwiczeń praktycznych, pracowni symulacyjnych oraz warsztatów szkolnych, dla realizacji zajęć praktycznych, jeżeli szkoła policealna takie pracownie i warsztaty posiada. Jeżeli statut nie przewiduje możliwości prowadzenia warsztatów, należy dokonać zmiany polegającej na wprowadzeniu zapisu umożliwiającego utworzenie warsztatów do realizacji celów statutowych szkoły. Te same zasady dotyczą szkoły niepublicznej, w której organizację określa statut (art. 84 ust. 2 pkt 4 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.).
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 grudnia 2010 r. w sprawie praktycznej nauki zawodu określa warunki i tryb organizowania nauki w warsztatach szkolnych i pracowniach szkolnych, nie przesądza natomiast kiedy, kto i na jakich warunkach tworzy pracownie lub warsztaty. Regulacji takiej nie zawiera także art. 70 u.s.o.
W związku z tym należy uznać, że kompetencja w zakresie przekształcenia pracowni w warsztaty należy do dyrektora szkoły po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej (ponieważ zagadnienie to należy do kwestii organizacji pracy w szkole), o ile nic innego nie zostało zastrzeżone w statucie szkoły publicznej (art. 39 ust. 1 pkt 1, art. 41 ust. 2 pkt 1 u.s.o.) lub niepublicznej (art. 84 ust. 2 pkt 3 u.s.o.). Jest ono dokonywane zarządzeniem dyrektora w oparciu o art. 39 ust. 1 pkt 1 u.s.o. w związku ze stosownym zapisem statutu.
Jeśli uczniowie zamierzają sprzedawać przygotowywane przez siebie wyroby gastronomiczne, musi być zapewnione przestrzeganie przez nich prawa żywnościowego w zakresie bezpieczeństwa żywność i wymogów sanitarnych, nad czym powinni czuwać nauczyciele przedmiotów zawodowych oraz dyrektor. Organem powołanym do realizacji zadań z zakresu zdrowia publicznego jest Państwowa Inspekcja Sanitarna, która w szczególności sprawuje nadzór nad warunkami zdrowotnymi żywności, żywienia i przedmiotów użytku (art. 1 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Dz. U. z 2011 r. Nr 212, poz. 1263 z późn. zm.). SANEPiD może skontrolować m.in. sposób dostarczania, pochodzenie i przechowywanie produktów oraz gotowych wyrobów, procesy technologiczne i warunki przygotowywania dań (w tym stan pomieszczeń, wyposażenia i sprzętów), występowanie sytuacji mogących doprowadzić do wtórnego zakażenia żywności, czy uczniowie posiadają aktualne badania do celów sanitarno-epidemiologicznych, dbają o higienę osobistą oraz znają i stosują zasady higieny, stosują odpowiednią odzież ochronną, itp.
Szkoła prowadzona przez jednostkę samorządu terytorialnego lub niepubliczna posiadająca odrębność organizacyjną, podlega przepisom ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2014 r., poz. 851 z późn. zm.). Na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 3 u.p.d.p.f. jednostka budżetowa podlega zwolnieniu podmiotowemu. Oznacza to, że nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Zwolnienie to ma charakter bezwzględny i obejmuje całość przychodów, niezależnie od ich wysokości i źródła uzyskania (np. na cele statutowe lub inne). Dodatkowo w oparciu o art. 17 ust. 1 pkt 45 u.p.d.o.f. wolne od podatku są dochody z tytułu prowadzenia szkoły w części przeznaczonej na cele szkoły (zwolnienie to dotyczy także szkół niepublicznych).
Odrębną kwestią jest dokonywanie rozliczeń księgowych. Na podstawie art. 9 ust. 1 u.p.d.o.f. obowiązki szkół będących jednostkami organizacyjnymi w zakresie prowadzenia ewidencji rachunkowej określa ustawa z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 ze zm.). Szkoła jako jednostka organizacyjna, odzwierciedla w swojej dokumentacji księgowej zdarzenia gospodarcze związane z funkcjonowaniem warsztatów w zakresie ewidencjonowania kosztów i przychodów z tytułu sprzedaży produktów. Warsztaty nie będą prowadziły swojej odrębnej księgowości.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy świadczenie na start przysługuje nauczycielowi, który od 1 września 2023 r. rozpoczął pracę w szkole państwowej? Jednocześnie osoba ta rozpoczyna awans zawodowy. Wcześniej nauczycielka pracowała od 1 września 2017 r. do 31 sierpnia 2018 r. jako nauczyciel w przedszkolu prywatnym oraz od 8 października 2018 r. do 16 stycznia 2020 r. również w przedszkolu niepublicznym, ale nie odbywała stażu na awans.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o wskazanie propozycji dokumentów związanych z realizacją przez nauczycieli zajęć wspomagających. (Czy może to być np. umowa z nauczycielem, czy też inna forma, np. zarządzenie dyrektora szkoły?).
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- W bieżącym roku szkolnym 2009/2010 uczeń klasy drugiej nie otrzyma promocji do klasy trzeciej. W przyszłym roku szkolnym 2010/2011 przydzielony zostanie do klasy drugiej, która realizuje nową podstawę programową. Co zrobić z drugim językiem obcym dla tego ucznia, który będzie się go uczył po raz pierwszy, a jego klasa już drugi rok? Co w przypadku np. wychowania do życia w rodzinie? Czy ten uczeń musi w jakiś sposób zaliczyć materiał z tego przedmiotu, którego część zrealizowana była w klasie pierwszej?
- Czy szkoła niepubliczna może przyjąć ucznia, który ma zgodę innej placówki na edukację domową jako wolnego słuchacza do niższej klasy? Dziecko miało trudności w niektórych tematach z niektórych przedmiotów, rodzice chcieliby aby czasem uczestniczyło w lekcjach u wybranego przez nich nauczyciela.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Czym może lub powinna różnić się procedura postępowania powypadkowego od rozporządzenia MENiS z 2002 o bhp?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe