Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W związku z wprowadzeniem centralizacji podatku VAT od 01.01.2017r w placówkach oświatowo- wychowawczych, a konkretnie Bursa w naszym przypadku - czy zobowiązani jesteśmy podpisywać tzw. porozumienia współpracy ze szkołami uczniów którzy u nas mieszkają?Proszę o podanie podstawy prawnej o ile taka obowiązuje.
Przepisy nie wskazują, że Bursy muszą podpisywać umowy ze szkołami. Moim zdaniem organ prowadzący Bursę może taką umowę zawrzeć, ale jest to jego wewnętrzna decyzja. W kontekście podatku VAT - szkoła dla Bursy nie jest kontrahentem, tylko uczeń i to jemu powinna zostać wystawiona faktura za usługę.
W interpretacjach izb i urzędów skarbowych przywoływane są umowy porozumienia o zakwaterowanie ze szkołami.
Przykładem interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, ILPP2/443-1083/11-5/MN, w której czytamy między innymi:
„Bursa Szkolna jest publiczną placówką zapewniającą, zgodnie ze Statutem, całodobową opiekę i wychowanie uczniom gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych oraz zakwaterowanie i całodzienne wyżywienie zgodnie z normami żywieniowymi. Bursa realizuje swoje cele i zadania w oparciu o przepisy ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty oraz wydanych na jej podstawie aktów wykonawczych. Jest placówką oświatową, której organem prowadzącym jest Powiat. Opłaty za zakwaterowanie i całodzienne wyżywienie zakwaterowanych wychowanków placówki są zwolnione przedmiotowo z podatku VAT /podpisane umowy porozumienia o zakwaterowaniu ze szkołami/”.
W innej interpretacji urzędu skarbowego z 2013r. możemy przeczytać:
„Mając na uwadze przedstawiony opis sprawy oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa, stwierdzić należy, że usługi zakwaterowania świadczone przez wnioskodawcę na rzecz wychowanków Bursy - w przypadku, gdy zainteresowany posiada umowy na usługi zakwaterowania ze szkołami, których uczniowie są wychowankami Bursy - korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 30 ustawy.
Natomiast usługi wyżywienia wychowanków Bursy świadczone w formie i na zasadach określonych w przepisach o systemie oświaty w ramach realizowanych zadań wychowawczych i opiekuńczych, spełniają przesłanki do uznania tych czynności za zwolnione z opodatkowania podatkiem od towarów i usług zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 24 ustawy”.
Proponuję, jak to zwykle w takich sytuacjach, wystąpić do właściwego organu skarbowego (izby lub urzędu skarbowego) o zajęcie stanowiska w tej sprawie.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Kiedy pojawi się na waszym portalu konkretny wzór planu nadzoru pedagogicznego oparty na kierunkach realizacji polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2010/11?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Co mówią przepisy prawne na temat zmian organizacyjnych w szkole, które uniemożliwiają dalsze zatrudnienie nauczyciela w pełnym wymiarze?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielowi, który nabędzie prawo do świadczenia kompensacyjnego korzystniejszą opcją finansową będzie skorzystanie z niego czy ewentualnie ze względu na stan zdrowia zasiłek chorobowy i świadczenie rentowe?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Weszło w życie rozporządzenie MEN z dnia 26 kwietnia 2018 roku w sprawie świadectw dyplomów i innych druków szkolnych. Poświęciłem dużo czasu aby go dogłębnie zrozumieć. Mam pytanie w dwóch sprawach :
1.Z mojego rozumowania wynika, że wychowanie do życia w rodzinie wpisujemy na świadectwie i w arkuszach ocen klas 4 i 7 w części inne zajęcia-uczestniczył .
2.Czy wpisujemy na świadectwie doradztwo zawodowe. Jeśli tak to gdzie i jak piszemy uczestniczył czy uczęszczał. Moje wątpliwości rodzą się z tego,że w załączniku nr 1 w pkt 9 jest zapis :W części przeznaczonej na wpisanie obowiązkowych zajęć edukacyjnych należy wpisać obowiązkowe zajęcia edukacyjne zgodnie z kolejnością przyjętą w ramowym planie nauczania...Moje wątpliwości dotyczą szkoły podstawowej z włączonymi oddziałami gimnazjalnymi. Czy kuratoria Oświaty nie mogą szkołom dać wytyczne konkretne, bo spodziewam się że na koniec roku będą cyrki w wielu szkołach z wydawaniem świadectw i zakładaniem arkuszy ocen. Uprzejmie proszę o odpowiedź na moje dwa punkty.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielka z wykształceniem mgr z pp,która ukończyła studia na kierunku pedagogika specjalna o specjalności resocjalizacja może prowadzić zajęcia rewalidacyjne z uczniami z zespołem Aspergera lub z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe