Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Weszło w życie rozporządzenie MEN z dnia 26 kwietnia 2018 roku w sprawie świadectw dyplomów i innych druków szkolnych. Poświęciłem dużo czasu aby go dogłębnie zrozumieć. Mam pytanie w dwóch sprawach : 1.Z mojego rozumowania wynika, że wychowanie do życia w rodzinie wpisujemy na świadectwie i w arkuszach ocen klas 4 i 7 w części inne zajęcia-uczestniczył . 2.Czy wpisujemy na świadectwie doradztwo zawodowe. Jeśli tak to gdzie i jak piszemy uczestniczył czy uczęszczał. Moje wątpliwości rodzą się z tego,że w załączniku nr 1 w pkt 9 jest zapis :W części przeznaczonej na wpisanie obowiązkowych zajęć edukacyjnych należy wpisać obowiązkowe zajęcia edukacyjne zgodnie z kolejnością przyjętą w ramowym planie nauczania...Moje wątpliwości dotyczą szkoły podstawowej z włączonymi oddziałami gimnazjalnymi. Czy kuratoria Oświaty nie mogą szkołom dać wytyczne konkretne, bo spodziewam się że na koniec roku będą cyrki w wielu szkołach z wydawaniem świadectw i zakładaniem arkuszy ocen. Uprzejmie proszę o odpowiedź na moje dwa punkty.
Zajęcia z doradztwa zawodowego są organizowane na podstawie art. 109 ust. 1 pkt 7 w zw. z ust. 6 i 7 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2017 r., poz. 59.Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 28 marca 2017 r. w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół nakłada obowiązek realizacji tych zajęć w klasach VII i VIII szkoły podstawowej w wymiarze po 10 godzin minimum w każdej klasie oraz w liceum ogólnokształcącym, technikum, branżowej szkole I stopnia minimum 10 godzin w całym okresie nauczania.Zajęcia z zakresu doradztwa zawodowego nie są oceniane oraz nie wpisuje się ich do arkusza ocen i na świadectwo szkolne, w związku z zapisem art. 44a ustawy z 07 września 1991 r. o systemie oświaty, który określa, iż ocenianiu podlegają obowiązkowe i dodatkowe zajęcia edukacyjne, zajęcia religii lub etyki, zajęcia służące podtrzymywaniu poczucia tożsamości narodowej, etnicznej, językowej i religijnej, a w szczególności nauka języka oraz własnej historii i kultury mniejszości narodowej lub etnicznej.Natomiast realizację zajęć z doradztwa zawodowego odnotowuje się w dzienniku lekcyjnym wpisując jako obowiązkowe zajęcia edukacyjne stosownie do zapisu § 11 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 25 sierpnia 2017 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji. Udział uczniów w zajęciach wychowania do życia w rodzinie na świadectwach szkolnych i w arkuszach ocen odnotowuje się w części „Inne zajęcia”. W miejscu przeznaczonym na wpisanie oceny z tych zajęć wpisuje się odpowiednio „uczestniczył” lub „uczestniczyła”.Na świadectwie szkolnym promocyjnym i na świadectwie ukończenia szkoły, wmiejscu przeznaczonym na wpisanie ocen klasyfikacyjnych z religii/etyki, wpisuje się:1) poziomą kreskę, jeżeli uczeń nie uczęszczał na żadne z tych zajęć;2) ocenę z religii albo etyki, jeżeli uczeń uczęszczał na jedne z tych zajęć, bezwskazywania, z jakich zajęć jest to ocena;3) ocenę z religii i ocenę z etyki, jeżeli uczeń uczęszczał zarówno na zajęcia z religii, jak i zajęcia z etyki.
Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 kwietnia 2018 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych Załącznik nr 1INFORMACJE OGÓLNE DOTYCZĄCE WYDAWANIA ŚWIADECTW, DYPLOMÓW PAŃSTWOWYCHI INNYCH DRUKÓW SZKOLNYCH DLA PRZEDSZKOLI, INNYCH FORM WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO, SZKÓŁ PODSTAWOWYCH I SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o informację jak obliczać nadgodziny nauczyciela przedszkola za urlop wypoczynkowy wykorzystany w trakcie roku szkolnego?
- Planuję przeniesienie ucznia do klasy równoległej. Jest to kara statutowa. Proszę o podanie kroków formalnych -czy wystarczy decyzja dyrektora, czy też ma to być uchwała rady pedagogicznej, bądź tylko opinia rady pedagogicznej.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Uczeń wystosował do Szkoły pismo, domagając się postawienia na stołach w stołówce soli. Czy można to zrobić? A jeśli nie, z jakich przepisów wynika ograniczenie uczniom dostępu do soli?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Kto może uczyć w przedszkolu języka angielskiego od września 2016r. jeżeli żadna nauczycielka pracująca w danym przedszkolu nie ma przygotowania do nauczania języka angielskiego? W jakich grupach wiekowych i w jakiej ilości godzin powinny odbywać się zajęcia języka angielskiego w przedszkolu proszę o odpowiedź Dziękuję
Inne Przeczytaj odpowiedź
- W jaki sposób szkoła jako jednostka budżetowa powinna rozliczyć się z uzyskanych w loterii fantowej dochodów?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe