Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W związku ze zmianami dotyczącymi udzielania urlopów dyrektorom i wicedyrektorom szkół do 35 dni w ciągu roku szkolnego mam pytania: - Czy dyrektor ma obowiązek sporządzenia planu urlopów wypoczynkowych dyrektora i wicedyrektora szkoły-w jakich terminach? - Czy poza feriami i wakacjami dyrektor może korzystać z urlopu w dowolnym czasie? - Jak technicznie zorganizować pracę szkoły w momencie gdy dyrektor w ciągu roku szkolnego korzysta z urlopu? Chodzi o podejmowanie decyzji. - Czy urlop dyrektora powinien być udzielany analogicznie do zapisów w kodeksie pracy? Proszę o podanie podstawy prawnej określającej zasady korzystania z urlopu.
Na podstawie art. 64 ust. 2a Karty Nauczyciela, dyrektorowi i wicedyrektorowi szkoły przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych w czasie ustalonym w planie urlopów. Plan urlopów dla dyrektorów szkół sporządza organ prowadzący, biorąc pod uwagę wnioski dyrektorów. Dla wicedyrektora plan urlopów sporządza dyrektor szkoły. W związku z tym, że prawo do kolejnego urlopu nabywa się z początkiem danego roku kalendarzowego, plan urlopów należy sporządzić odpowiednio wcześniej (w praktyce stosuje się terminy - do końca grudnia lub na początku stycznia).
Dyrektor i wicedyrektor może wykorzystać urlop w trakcie całego roku kalendarzowego (nie tylko w trakcie ferii i wakacji). W przypadku, gdy dyrektor korzysta z urlopu wypoczynkowego w trakcie zajęć szkolnych, zastępuje go wicedyrektor, a w razie braku w szkole wicedyrektora - inna osoba wyznaczona przez organ prowadzący (art. 68 ust. 9 ustawy z dnia 14.12.2016 r. Prawo oświatowe).
Zgodnie z art. 66a Karty nauczyciela, jeżeli nauczyciel szkoły, o której mowa w art. 64 ust. 3 (nieferyjnej), nie może rozpocząć urlopu wypoczynkowego w ustalonym terminie z przyczyn usprawiedliwiających nieobecność w pracy, a w szczególności z powodu:
2. Część urlopu wypoczynkowego niewykorzystaną z powodu:
Przepisy powyższe, na podstawie art. 66a ust. 3 KN, stosuje się odpowiednio do dyrektora i wicedyrektora szkoły.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W dniu 19.02.2016r pracownikowi obsługi wypłacono nagrodę jubileuszową za 20 lat pracy. W marcu 2017r pracownik dostarczył dokumenty potwierdzające lata pracy w gospodarstwie rolnym rodziców. Po przeliczeniu okazało się, że na dzień 19.12.2016r nabył prawo do nagrody jubileuszowej z tytułu 25-lecia pracy. Czy w związku z tym pracownikowi należy wypłacić nagrodę jubileuszową za 25 lat pracy, czy tylko różnicę pomiędzy nagrodą za okres 20 lat, a nagrodą za 25 lat?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel posiadający kwalifikacje do nauczania biologii może nauczać przyrody w kl IV oraz czy dziecko posiadające orzeczenie o ks zwz na sprzężenie 2 niepełnosprawności (wykluczając autyzm), może zostać zwolnione z nauczania 2 języka obcego?
- Nauczycielka w chwili obecnej ma 56 lat. Posiada 30 letni okres zatrudnienia, w tym ponad 20 lat pracy "przy tablicy". Od dwóch lat szkoła, w której pracuje prowadzona jest przez stowarzyszenie wobec czego zatrudniona jest na podstawie kodeksu pracy. Pytanie : czy w/w nauczycielka może odejść na nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dyplomowany zatrudniony na podstawie mianowania realizuje w macierzystej placówce 7/18, dopełnia w innej szkole 11/18. W sumie w arkuszu macierzystej placówki ma 18/18. Moje pytanie, czy w takim przypadku traci możliwość utrzymania zatrudnienia na podstawie mianowania.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy w przypadku wyboru nowej osoby na Społecznego Inspektora Pracy powinna ona przejść szkolenie? Jakie? Gdzie? Kto powinien ją na takie szkolenie wysłać, czy dyrektor?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe