Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W dniu 19.02.2016r pracownikowi obsługi wypłacono nagrodę jubileuszową za 20 lat pracy. W marcu 2017r pracownik dostarczył dokumenty potwierdzające lata pracy w gospodarstwie rolnym rodziców. Po przeliczeniu okazało się, że na dzień 19.12.2016r nabył prawo do nagrody jubileuszowej z tytułu 25-lecia pracy. Czy w związku z tym pracownikowi należy wypłacić nagrodę jubileuszową za 25 lat pracy, czy tylko różnicę pomiędzy nagrodą za okres 20 lat, a nagrodą za 25 lat?
Opisaną sytuację regulują przepisy Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18.03.2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Określają one dwie sytuacje:
1. Jeżeli w dniu wejścia w życie przepisów wprowadzających zaliczalność do okresów uprawniających do świadczeń pracowniczych okresów niepodlegających dotychczas wliczeniu upływa okres uprawniający pracownika samorządowego do dwóch lub więcej nagród jubileuszowych, wypłaca mu się tylko jedną nagrodę - najwyższą.
2. Pracownikowi samorządowemu, który w dniu wejścia w życie przepisów, o których mowa wyżej, ma okres zatrudnienia, wraz z innymi okresami wliczanymi do tego okresu, dłuższy niż wymagany do nagrody jubileuszowej danego stopnia, a w ciągu 12 miesięcy od tego dnia upłynie okres uprawniający go do nabycia nagrody jubileuszowej wyższego stopnia, nagrodę niższą wypłaca się w pełnej wysokości, a w dniu nabycia prawa do nagrody wyższej - różnicę między kwotą nagrody wyższej a kwotą nagrody niższej.
Powyższe przepisy mają odpowiednio zastosowanie, w razie gdy w dniu, w którym pracownik samorządowy udokumentował swoje prawo do nagrody jubileuszowej, był uprawniony do nagrody wyższego stopnia oraz w razie gdy pracownik prawo to nabędzie w ciągu 12 miesięcy od tego dnia.
Pomiędzy nagrodą za 20 lat pracy, a nabyciem prawa do nagrody za 25 lat pracy minęło mniej niż 12 miesięcy, a więc należy wypłacić różnicę między kwotą nagrody niższej a kwotą nagrody wyższej.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej ukończył 2 semestry studiów podyplomowych z filologii polskiej. Czy ma uprawnienia do nauczania języka polskiego?
- Biorąc pod uwagę art.188 Ustawy z dnia 26 czerwca 1974r. Kodeks Pracy (Dz.U. z 2016r. poz. 2138; poz.2255) proszę o wyrażenie opinii w temacie udzielania zwolnienia od pracy pracownikom na stanowisku nauczyciela w wymiarze 16 godzin albo 2 dni w ciągu roku kalendarzowego. Czy poprawnym postępowaniem pracodawcy (p. dyrektora) jest udzielanie tego zwolnienia w wymiarze godzinowym (16 godzin) nauczycielowi, ze względu na to, że nauczyciele w różne dni tygodnia mają różny wymiar godzin pracy. Tym samym wychodzi na to, że niektórzy nauczyciele korzystający z powyższego przywileju są kilka dni w roku na zwolnieniu od pracy z prawem do wynagrodzenia, a w przypadku pozostałych pracowników jest to maksymalnie 2 dni.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Placówka niepubliczna - ośrodek rewalidacyjno-wychowawczy: Czy mogę zatrudnić na stanowisku nauczyciela grupy dla osób z głęboką niepełnosprawnością osobę, która ukończyła magistra fizjoterapii, tam odbyła praktykę pedagogiczną w wymiarze 160 godzin oraz ma ukończone studia podyplomowe z edukacji osób niepełnosprawnych - oligo?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Mamy nauczyciela zatrudnionego na zastępstwo - nauczyciel wychowania fizycznego; został zatrudniony 11.10.2018 r.- na czas nieobecności innego nauczyciela, nie dłużej niż do 21 czerwca 2019 r. W związku z planowaną zmianą terminu zakończenia roku szkolnego na 19 czerwca. Jak mamy potraktować ten dzień 20 i 21 czerwca ? Czy w tym przypadku zaliczy się już dwa dni urlopu, a za pozostały będzie wypłacony ekwiwalent?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel obecnie jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę w placówce niepublicznej. Wcześniej w roku 2017 pracował w placówce publicznej na Karcie Nauczyciela i tam został rozliczony zgodnie z Kartą (okres ferii i wakacji). Wydaje mi się, że urlop wypoczynkowy w obecnej placówce obliczam zgodnie z Kodeksem Pracy. Jednak mam informację z zewnątrz, że w takiej sytuacji urlop już został wykorzystany i nie należy się.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe