Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
We wrześniu nauczycielka odeszła na urlop macierzyński i będzie korzystała z urlopu do maja. Proszę o odpowiedź, czy i ile przysługuje Pani urlopu wypoczynkowego, kiedy powinna ten urlop wykorzystać?
W szkole feryjnej, zgodnie z art. 66 ust. 1 Karty Nauczyciela, w razie niewykorzystania urlopu wypoczynkowego w całości lub części w okresie ferii szkolnych z powodu m.in. urlopu macierzyńskiego, nauczycielowi przysługuje urlop w ciągu roku szkolnego, w wymiarze uzupełniającym do 8 tygodni. Nauczycielka przebywająca na urlopie macierzyńskim od września do maja nie nabędzie prawa do urlopu uzpełniającego - za 2017 rok wykorzystała urlop, a za 2018 rok wykorzysta ponad 8 tygodni w czasie wakacji.
W szkole nieferyjnej urlopów wypoczynkowych udziela się zgodnie z planem urlopów. Jeżeli nauczyciel nie może wykorzystać zaplanowanego urlopu wypoczynkowego z powodu przebywania na urlopie macierzyńskim, urlop wypoczynkowy ulega przesunięciu na termin póżniejszy na podstawie art. 66a ust. 1KN.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Wypowiedzenie umowy o pracę przez nauczyciela. Bardzo proszę o informacje dotyczące okresów wypowiedzenia obowiązujących przy składaniu wypowiedzeń przez nauczycieli z podziałem na:
1. Umowy na czas określony w podziale na stopnie awansu zawodowego.
2. Umowy na czas nieokreślony w podziale na stopnie awansu zawodowego.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownica obsługi – woźna szkolna – przebywała pół roku na zwolnieniu lekarskim ze względu na stan zdrowia (bóle kręgosłupa i biodra). Miała być przygotowana do operacji, jednak ze względu na zmiany w szpitalu, w którym miała być operowana (szpital zmieniono na szpital covidowy), wszystkie operacje i zabiegi zostały wstrzymane. Pracownica porusza się o kuli. Chce wrócić do pracy. Pracodawca musi jednak wydać pracownikowi skierowanie do lekarza medycyny pracy na badania kontrolne.
1. Co w przypadku, gdy medycyna pracy nie wyda zgody na powrót do pracy?
2. Czy umowa rozwiązuje się automatycznie? Czy należy wtedy rozwiązać umowę – jaki jest wówczas okres wypowiedzenia? Jaka podstawa prawna?
3. Co wpisujemy w świadectwie pracy w pkt 4 (stosunek pracy ustał w wyniku…)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel, który ma uprawnienia do nauczania tylko j.rosyjskiego może być zatrudniony w świetlicy szkolnej, w szkole podstawowej, w której j.ros.nie funkcjonuje?
- Nauczyciel dyplomowany zatrudniony przez mianowanie wstępnie uprzedził, iż od 1.09.2016 r. chce być przeniesiony do pracy w innej szkole (art.18 KN). Jakie są procedury takiego przeniesienia? Co z teczką akt osobowych pracownika? Czy w takim przypadku wystawia się świadectwo pracy? Czy należy się świadczenie urlopowe za rok szk. 2015/16 i jakieś odprawy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy do lat stażu pracy, a zarazem do Nagrody Jubileuszowej można wliczyć pracownikowi niepedagogicznemu, który dostarczył do szkoły oświadczenie, podpisane przez dwóch świadków, pracowników zakładu w którym w latach 1970-1972 tz. przez dwa lata odbywał przyuczenie do zawodu przez 3 dni w tygodniu, a przez pozostałe dni uczęszczał do Przyzakładowej Szkoły Zawodowej? Pracownik w ówczesnych latach nie otrzymał świadectwa pracy z zakładu, w którym odbywał przyuczenie, ale posiada świadectwo ukończenia Szkoły Przyzakładowej. Nadmieniam, że ten zakład pracy istnieje do dnia dzisiejszego, niestety w archiwach nie ma już dokumentacji z lat 70, a świadkowie, którzy podpisali oświadczenie są czynnymi pracownikami do dnia dzisiejszego.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe