Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Witam, czy do nauczyciela, pracującego w oddziale przedszkolnym utworzonym przy szkole podstawowej (w tzw. zerówce) powinno się stosować przepis z Karty Nauczyciela art. 42, dotyczący przepracowania dodatkowych 2 godzin z dziećmi, czyli etatu (22 godzin) plus 2 "Kaenki", czy tylko sam etat?
W stosunku do oddziału przedszkolnego stosuje się przepisy dotyczące przedszkoli. Zgodnie z art. 61 ust. 1 ustawy o systemie oświaty struktura organizacyjna szkoły podstawowej obejmuje klasy I–VI.
W ROZPORZĄDZENIU MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół, w załączniku 2 - RAMOWY STATUT PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ, § 5. 6. wprowadza możliwość tworzenia w szkole oddziałów przedszkolnych realizujących program wychowania przedszkolnego.
Skoro więc oddział przedszkolny realizuje program wychowania przedszkolnego tak samo jak przedszkole, to nie stosuje się do takiego oddziału przepisów dotyczących oddziałów szkolnych. Nauczyciel uczący w przedszkolu, w tym w oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej, nie ma obowiązku prowadzenia zajęć przewidzianych dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów określonych w art. 42 ust. 2 pkt. 2a Karty Nauczyciela (tzw."Kaenek"). Pozostałe zajęcia wynikające z art. 42 KN dotyczą również nauczycieli przedszkoli i oddziałów przedszkolnych.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jakich formalności należy dopełnić, aby utworzyć w przedszkolu oddział integracyjny? W grupie będzie dwoje dzieci niedowidzących i jedno dziecko autystyczne.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jeśli nauczyciel przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia i podczas tego urlopu dostaje zwolnienie lekarskie z powodu pobytu w szpitalu, to co dzieje się wtedy z urlopem dla poratowania zdrowia?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jeżeli nauczyciel był zatrudniony na czas określony np. z powodu organizacji szkoły, to w sytuacji kiedy zakończy się mu 3. umowa (33 miesiące) zatrudnienia, musi zostać zatrudniony na czas nieokreślony?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik ukończył 3-letnią zasadniczą szkołę zawodową w zawodzie technolog robót wykonawczych w czerwcu 1992 r. Pracownik twierdzi, że podczas trwania nauki odbywał praktyki. Czy taka szkoła zalicza się do wysługi lat, a za razem do nagrody jubileuszowej?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o podanie podstaw prawnych do:
– rozwiązania umowy o pracę na mocy porozumienia stron z nauczycielem dyplomowanym zatrudnionym na czas nieokreślony 10/18 etatu,
– rozwiązania umowy o pracę na mocy porozumienia stron z nauczycielem dyplomowanym zatrudnionym z mianowania.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe