Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne W przypadku pracownika niepedagogicznego szkoły stosuje się przepisy ustawy o pracownikach samorządowych oraz przepisy kodeksu pracy.USTAWA z dnia 7 września 1991 r. o...

PORADA PRAWNA

18 lutego 2012 Kadry

Witam! Czy pracownik (sekretarz szkoły) może dostać wypowiedzenie przez zakład pracy w związku z redukcją stanowiska, jeśli objęty jest szczególną ochroną przedemerytalną (56 lat)? Czy wypowiedzenie przez zakład pracy może odbyć się na zasadzie porozumienia stron, kiedy to pracownik jest chroniony? Nadmieniam, że pani sekretarz szkoły jest pracownikiem samorządowym. Czy jest podstawa prawna regulująca postępowanie w takiej sytuacji?

W przypadku pracownika niepedagogicznego szkoły stosuje się przepisy ustawy o pracownikach samorządowych oraz przepisy kodeksu pracy.

USTAWA z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty:

Art. 5d. Status prawny pracowników niebędących nauczycielami zatrudnionych w szkołach i placówkach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego określają przepisy o pracownikach samorządowych.

USTAWA z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych:

Art. 43. 1. W sprawach nieuregulowanych w ustawie stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu pracy.

Tak więc sprawę rozwiązania stosunku pracy sekretarza szkoły, będącego w okresie ochronnym należy rozpatrywać zgodnie z przepisami kodeksu pracy:

Art. 30. § 1. Umowa o pracę rozwiązuje się:
1) na mocy porozumienia stron,
2) przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia
(rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem),
3) przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia
(rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia),
4) z upływem czasu, na który była zawarta,
5) z dniem ukończenia pracy, dla której wykonania była zawarta.
§ 2. Umowa o pracę na okres próbny rozwiązuje się z upływem tego okresu,

Art. 39. Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku.

Dyrektor nie może zatem wypowiedzieć umowy o pracę sekretarzowi szkoły, jeżeli podlega on ochronie przewidzianej w art. 39 KP.

Inaczej wygląda sprawa rozwiązania umowy na mocy porozumienia stron. W tym przypadku nie mamy do czynienia z wypowiedzeniem. Tutaj jest porozumienie stron - zazwyczaj z inicjatywy pracownika, choć nie tylko. Może to być prośba pracownika, może to być propozycja pracodawcy - jeżeli druga strona je przyjmuje. Może też być dosłownie porozumienie stron, najlepiej na piśmie, dla celów dowodowych.

W takim przypadku rozwiązywania umowy o pracę nie obowiązują żadne okresy wypowiedzenia. Strony same uzgadaniają termin rozwiązania umowy. Nie obowiązują też żadne przepisy "ochronne", gdyż jest to wola obu stron stosunku prawnego.

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT