Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jakie kwalifikacje powinien posiadać nauczyciel (rodzaj studiów) wychowania przedszkolnego, który obowiązywać będzie po 2020 roku?
Na dzień 7 września 2018 r. nie zostały uchwalone nowe przepisy, które miałyby zmienić dotychczasowe kwalifikacje nauczyciela wychowania przedszkolnego po 2020 r. Zgodnie z § 4 ust. 1 pkt 1 w zw. z § 3 ust. 1, § 4 ust. 1 pkt 2 lit. a) – c) i ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli, Dz.U. z 2017 r., poz. 1575 kwalifikacje nauczyciela wychowania przedszkolnego posiada osoba, która posiada przygotowanie pedagogiczne oraz ukończyła studia I lub II stopnia lub jednolite studia magisterskie: na kierunku wychowanie przedszkolne (edukacja przedszkolna, itp.), na kierunku, którego efekty kształcenia obejmują treści z wychowania przedszkolnego lub na innym kierunku studiów oraz studia podyplomowe lub kurs kwalifikacyjny z wychowania przedszkolnego. Kwalifikacje te posiada również osoba z przygotowaniem pedagogicznym, która ukończyła studia I lub II stopnia lub jednolite studia magisterskie na kierunku pedagogika w specjalności przygotowującej do pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym. Z kolei od dnia 1 października 2018 r. wejdzie w życie ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, Dz.U. z 2018 r., poz. 1668, która nie reguluje w swojej treści wykształcenia nauczycieli przedszkoli. Być może w przyszłości przepisy wykonawcze do tej ustawy wprowadzą regulacje dotyczące czasu trwania studiów dla nauczycieli przedszkoli – według zapowiedzi Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego miałyby to być jednolite studia magisterskie trwające 5 lat. Jednocześnie ustawodawca powinien wprowadzić przepisy przejściowe dotyczące kwalifikacji nauczycieli przedszkoli z tytułem licencjata nabytych przed zmianą przepisów – czy będą wystarczające do pracy, czy konieczne będzie ich uzupełnienie w jakimś terminie.
.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pracownik w dn. 31.08.2014r. po złożeniu wypowiedzenia rozwiązał umowę o pracę. Podpisał świadectwo pracy. Teraz w piśmie nakazującym zapłatę za ekwiwalent za urlop dopomina się zapłaty wraz z odsetkami. Po sprawdzeniu dokumentów nie stwierdziłam, że należą się jakiekolwiek roszczenia.Czy nie jest to próba wyłudzenia i zastraszenia ? Wg mnie jeżeli były jakieś zastrzeżenia to jest okres w jakim można złożyć o weryfikacje dokumentów, ale nie 3 lata. Proszę o podstawę prawną, która pomoże w rozwiązaniu problemu.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W związku ze zmianą przepisów i nowym podziałem teczki akt osobowych na 4 części nadal teczki w naszej szkole prowadzone są w wersji papierowej. Czy dokumenty sprzed 01.01.2019 r. powinny być przechowywane przez 50 lat ? A dokumenty sporządzone od 01.01.2019 r. 10 lat? Oczywiście chodzi mi o pracowników, którzy np. 24.05.2019 r. odchodzą na emeryturę. Jak napisać takiej osobie pismo informujące o okresie przechowywania dokumentacji pracowniczej? Załóżmy, że pracownica odchodząca na emeryturę ma 65 lat.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy przysługuje nauczycielowi urlop w pracy z tytułu obrony pracy magisterskiej?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W gimnazjum jest redukcja etatów,organ prowadzący proponuje godziny w innych podległych mu szkołach. Czy członek zarządu ZNP i radny powiatowy ma pierwszeństwo do takiej propozycji ze względu ochronę prawną. Nauczyciel w-f dostał propozycję 21 godzin w szkole podstawowej, a drugi nauczyciel w-f (członek zarządu ZNP i radny) dostał propozycję 1 godziny w Gimnazjum. Czy jest to zgodne z prawem. Czy chroni go prawo. Zaznaczam, że nauczyciel, który dostał propozycję 21 godzin może też odejść na świadczenia kompensacyjne, a drugiemu do tych świadczeń brakuje 2 lata.
- Czy zasięgnięcie opinii organu prowadzącego w sprawie powołania wicedyrektora musi być poprzedzone zasięgnięciem opinii rady pedagogicznej w tej sprawie, czy też mogą to być opinie udzielone niezależnie od siebie? Czy powołanie na stanowisko wicedyrektora obecnego dyrektora gimnazjum, którego kadencja kończy się z dniem 31 sierpnia 2017r, powinno nastąpić z końcem roku szkolnego, czy na naradzie sierpniowej - plenarce, bądź na naradzie inauguracyjnej?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe