Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Witam. Dziękuję za odpowiedź na moje poprzednie pytanie dotyczące stworzenia przez organ prowadzący w trakcie roku szkolnego zespołu szkół. W związku z tym mam kolejne pytanie: Jestem dyrektorem szkoły podstawowej i nie zamierzam wziąć udziału w konkursie na dyrektora zespołu. Czy w związku z tym mogę nie wyrazić zgody na zmianę warunków pracy? Czy w tej wyjątkowej sytuacji mogę odejść na emeryturę (mam prawo do wcześniejszej emerytury)z tzw. "dwudziestki"? Pozdrawiam.
Na podstawie art. 38 ust. 1 pkt 1 lit a) UoSO możliwe jest złożenie rezygnacji ze stanowiska dyrektora za trzymiesięcznym wypowiedzeniem, które oznacza pozbawienie stanowiska kierowniczego, jednak nie rozwiązuje stosunku pracy na stanowisku nauczyciela. Ponieważ szkoła podstawowa nie zostanie zlikwidowana, a jedynie wejdzie w skład zespołu, nie zachodzi podstawa do rozwiązania stosunku pracy w trybie art. 20 KN. Rozwiązanie stosunku pracy jest dopuszczalne na podstawie porozumienia stron (za zgodą organu prowadzącego) albo za wypowiedzeniem złożonym przez nauczyciela ze skutkiem na koniec roku szkolnego (art. 23 ust. 1 pkt 1 w zw. z ust. 2 pkt 1 KN; art. 23 ust. 4 pkt 1 KN w zw. z art. 5 ust. 7 pkt 5 UoSO). Obydwa tryby rozwiązania stosunku pracy uprawniają do skorzystania z wcześniejszej emerytury nauczycielskiej (art. 88 ust. 1 i ust. 2a KN) lub świadczenia kompensacyjnego (art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 22 maja 2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych, Dz. U. z 2009 r. Nr 97, poz. 800 z późn. zm.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Zatrudniając nauczyciela mianowanego na podstawie mianowania jakie dokumenty powinny się znaleźć w aktach osobowych w części A . Ksero poprzedniego aktu mianowania, dyplomowania, świadectwo pracy, świadectwo ukończenia studiów magisterskich i dyplomowych wraz z suplementem, kwestionariusz osobowy, świadectwa pracy badania lekarskie czy jakiś jeszcze dokument ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielowi realizującemu pełne pensum zajęć o wymiarze 18 godz. przydzielono 4 godziny zajęć świetlicowych (4/24). Czy należy uśrednić pensum, które w tym przypadku wynosi 19 godzin? Z wyliczenia ponad wymiar realizowanych godzin tj. 22-19 wynika, że ma 3 godziny ponad wymiar. Czy w związku z powyższym wypłata powinna uwzględniać 3 godziny wynikające z wyliczeń czy 4 godziny, które faktycznie przepracowuje?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi, który nabył prawo do emerytury kompensacyjnej można wypłacić odprawę emerytalną w wysokości 6-miesięcznego wynagrodzenia w związku z koniecznością zwolnienia tego n-la ze względu na zmniejszającą się ilość oddziałów spowodowaną reformą edukacji?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jak liczyć urlop wypoczynkowy nauczyciela za 2016, 2017 i 2018 rok? Nadmieniam, że jest to nauczyciel placówki feryjnej.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy w przypadku gdy w szkole pojawił się wolny etat po nauczycielu, który miał umowę na czas nieokreślony i mam zatrudnić nowego nauczyciela kontraktowego to musi to być umowa na czas nieokreślony?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe