Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Witam, jestem dyrektorem zespołu - szkoła i przedszkole. Mam problem, który nazywa się SANEPID a dokładnie dokonywanie kontroli pod nieobecność dyrektora. Ostatnio, czyli w ferie (przebywałam na urlopie, bo wykorzystuje go jako nauczyciel placówki feryjnej) pani z sanepidu po moja nieobecność chciała dokonać kontroli. Po powiadomieniu mnie przez pracownika i po rozmowie pani odstąpiła od czynności kontrolnych, jednak twierdziła, że powinna być w przedszkolu wyznaczona osoba, która po moja nieobecność będzie odpowiedzialna za kontrolę. Proszę wyjaśnić mi czy jest możliwa taka sytuacja i jakie są podstawy prawne takiego działania? Czy powinnam powołać taka osobę i na jakiej podstawie? Sprawa jest bardzo pilna, ponieważ pani z sanepidu powiadomiła swoją panią dyrektor, a ta chce mnie ukarać za utrudnianie czynności kontrolnych (tu przypomina byłam na drugim końcu Polski).
Proponuję w piśmie wyjaśniającym, które zapewne Pani będzie musiała wystosować zawrzeć informacje np typu:
(...) w związku z wyjazdem na wcześniej planowany urlop, który jako nauczyciel wykorzystuje Pani podczas ferii zimowych i letnich zgodnie z art. 64 ust. 1 Karty Nauczyciela, nie mogła Pani być obecna w pracy.
Ponadto ani sekretarka, ani nauczyciele nie mają kompetencji do wykonywania czynności związanych z pracą organów kontrolnych podczas nieobecności dyrektora w szkole, w której także nie ma stanowiska wicedyrektora, a dyrektor szkoły nie posiada kompetencji do wyznaczania osób zastępujących go podczas nieobecności w szkole.
Jednocześnie Pani zapewnia, że poza okresem urlopowania jest Pani do dyspozycji w każdym czasie dla organów kontrolujących. W grzecznym tonie można wyjaśnić, że nie jest Pani intencją utrudnianie pracy innych służb i że Pani rozumie, że także wykonują swoje obowiązki.
Jest to moja propozycja w odpowiedzi na próbę zażegnania problemu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jaki system czasu pracy powinien być stosowany w internacie sosw jeżeli wychowawcy pracują od pon do piątku z nocami i w niedzielę od godz. 15. Przerwa na zajęcia lekcyjne 8:30-14. Pensum wynosi 24 godz.
- Czy ośrodki rewalidacyjno-wychowawcze mogą mieć dni wolne tzw. "dyrektorskie"?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor może wyznaczyć nauczyciela do prowadzenia archiwum i czy nauczyciel może być odpowiedzialny za prowadzenie archiwum szkolnego?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Matka dziecka zapisując go do przedszkola napisała we wniosku, że jest matką samotnie wychowującą dziecko. Jako dyrektor sprawdziłam, że faktycznie jest to panna z dzieckiem. Matka przedstawiła mi protokół z Sądu Rodzinnego o ograniczonych kontaktach ojca z dzieckiem, w których wymieniane są godzinny wieczorne, święta i jeden miesiąc wakacji jako prawo do kontaktowania sie ojca z dzieckiem. Zaznaczam, że ojciec nie ma ograniczonych praw rodzicielskich. Matka napisała jeszcze oświadczenie, ,ze jest matką samotnie wychowującą dziecko i nie wychowuje go wspólnie z jego rodzicem.Czy matka faktycznie jest matką samotnie wychowującą dziecko i czy jako dyrektor miałam prawo na podstawie tych dokumentów przyjąć to dziecko (jako matki samotnie wychowującej) ? Ojciec dziecka nie zgadza się na uczęszczanie do tego przedszkola, a na wniosku nie widnieje jego zgoda.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jaka jest klasyfikacja wypadków w szkole (lekki, ciężki to jakie)?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe