Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Mam pytanie na które różne kancelarie prawne udzielają różnej odpowiedzi. Mianowicie - czy środki pieniężne , które przedszkole otrzyma w wyniku realizacji wyroku sądowego uznającego roszczenie przedszkola niepublicznego w zakresie zaniżonej dotacji za lata poprzednie należy traktować jako dotację oświatową , czy jako dochód? Znalazłam odpowiedź MEN na interpelację nr 26009 wg której ,,środki zasądzone w następstwie wystąpienia przez osobę prowadzącą przedszkole niepubliczne z powództwem o zapłatę niewypłaconej dotacji w oparciu o art.90 u.s.o. nie stanowią dotacji". Pytanie moje jest takie, czy analogicznie należy potraktować te środki , jeżeli otrzymałabym je w wyniku ugody z gminą bez wyroku sądu, czy warunkiem potraktowania tak tych środków jest tylko i wyłącznie wyrok sądu??? Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź i wskazanie podstawy prawnej , jeśli takowa istnieje.
Należność z tytułu dotacji niewypłaconej w terminie (czyli wypłaconej w innym roku niż ten, w którym dotacja powinna być wypłacona i rozliczona), nie jest dotacją w rozumieniu art. 90 UoSO. Nie ma znaczenia okoliczność, czy wypłata nastąpi na podstawie prawomocnego wyroku, czy ugody (sądowej, pozasądowej). Analogiczny pogląd co do charakteru należności wyraził WSA w Białymstoku w wyroku z dnia 16 kwietnia 2014 r. (I SA/Bk 110/14, http://orzeczenia.nsa.gov.pl).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Organ prowadzący dokonuje oceny pracy, jakie dokumenty podlegają kontroli?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem szkoły podstawowej. Mam problem z dewastowaniem toalet na przerwach. Czy można zainstalować kamery w łazienkach z pominięciem oczywiście toalet i pisuarów?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Ostatnio zamieściliśmy zapytanie, czy w 9-osobowym busie, który dowozi dzieci do szkoły musi być opiekunka. Nie dodaliśmy jednak, że szkoła jest prowadzona przez stowarzyszenie, czy to coś zmienia?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- W jakim stopniu Pani woźna, idąc jako dodatkowy opiekun na spacer z przedszkolakami, odpowiada za ich bezpieczeństwo? Czy ponosi odpowiedzialność za dzieci, gdyby któremuś dziecku coś się stało na tym spacerze, a jeśli tak to w jakim stopniu?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy w księdze dzieci którą mam prowadzoną wg roku urodzenia w uwagach powinnam wpisać absolwent i datę ukończenia szkoły 31.08.2015 czy 26.06.2015 . Czy taki wpis powinien znajdować się tylko w księdze uczniów?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe