Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Witam, Pani sprzątaczka szkoły przedstawiła zaświadczenie z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej o sprawowaniu opieki nad synem i z tego tytułu otrzymywała świadczenie pielęgnacyjne w okresie od 13.04.2006 do 31.03.2008. Czy podany okres mogę doliczyć do stażu pracy i zwiększyć dodatek stażowy? Dziękuję
Na podstawie art. 38 ust. 5 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. z 2019 r., poz. 1282) do okresów pracy uprawniających do dodatku za wieloletnią pracę wlicza się wszystkie poprzednio zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Przepis art. 17 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 111), który reguluje świadczenie pielęgnacyjne, nie stanowi, że okres pobierania tego świadczenia podlega wliczeniu do stażu pracowniczego ustalanego w celu przyznania uprawnień ze stosunku pracy, a w związku z tym się go nie uwzględnia w stażu uprawniającym do dodatku za wysługę lat.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pracownik administracji pracuje w wymiarze ½ etatu (20 godz. tygodniowo) wg harmonogramu od wtorku do soboty po 4 godziny. Czy jeżeli święto wypada w poniedziałek (dzień wolny dla tego pracownika) to pracownikowi temu należy się dodatkowy dzień wolny? Poproszę o podstawę prawną.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik samorządowy otrzymuje minimalne wynagrodzenie w kwocie 2.250,00 zł, na które się składa wynagrodzenie zasadnicze, wysługa lat i dopłata do minimalnego wynagrodzenia.
Czy do podstawy naliczenia trzynastki przyjmuje się składnik - dopłata do minimalnego wynagrodzenia?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o pomoc w wyliczeniu dni urlopu uzupełniającego dla nauczyciela, który w okresie od 7 lipca do 13 sierpnia 2021 r. przebywał na zwolnieniu lekarskim. Nauczyciel jest od 01.09.2021 r. w stanie nieczynnym, w związku z czym za niewykorzystany urlop wypłacony będzie ekwiwalent za urlop.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel został zwolniony z art.20 z dniem 31 sierpnia a czy od 1 września możemy go zatrudnić na zastępstwo za nauczyciela przebywającego na urlopie rodzicielskim nie naruszając dyscypliny budżetowej?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel był zatrudniony na czas określony (zastępstwa za nieobecnego nauczyciela) od dnia 11 lutego 2019 r. do 10 lutego 2020 r. Następnie od dnia 11 lutego 2020 r. do 23 marca 2020 r. Obecnie jest zatrudniony od dnia 24 marca 2020 r. na czas zastępstwa nieobecnego nauczyciela (bez podania daty).
Z jakim okresem wypowiedzenia należy rozwiązać tę umowę?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe