Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Witam, pytanie dotyczy kwalifikacji nauczyciela logopedy. specjalności: logopedia może pracować jako nauczyciel logopeda w szkole i przedszkolu? W rozporządzeniu jest mowa o studiach wyższych z logopedii. W porównaniu z poprzednim rozporządzeniem (Dz. z 2015 r. poz. 1264) zniknęło wyjaśnienie sformułowania studia wyższe w tym rozporządzeniu.
Na podstawie § 20 pkt 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli, Dz.U. z 2017 r., poz. 1575 kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela logopedy w przedszkolach, szkołach i placówkach posiada osoba, która ukończyła studia wyższe w zakresie logopedii, na poziomie wymaganym do zajmowania stanowiska nauczyciela w danym typie szkoły lub placówki, oraz posiada przygotowanie pedagogiczne. Zgodnie z art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym, Dz.U. z 2017 r., poz. 2183 ze zm. studia wyższe to studia pierwszego stopnia, studia drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie, prowadzone przez uczelnię uprawnioną do ich prowadzenia. W związku z tym ukończenie studiów II stopnia z logopedii daje kwalifikacje do prowadzenia zajęć z logopedii w szkole i przedszkolu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel zatrudniony na czas nieokreślony z Karty Nauczyciela złożył wypowiedzenie o pracę. Zanim doszło do rozwiązania stosunku pracy za porozumieniem stron złamał rękę i jest na L4. Czy można wtedy uznać to wypowiedzenie i podpisać zwolnienie za porozumieniem stron, czy trzeba czekać aż skończy się L4?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jakie pismo powinien wystosować dyrektor do nauczyciela zezwalające na dodatkową pracę w innej szkole?
- Nauczyciel ur. 26.08.1956 r. Jego lata pracy: 1. 15.09.75 do 15.07.1976 – ZOZ Otwock; 2. 17.08.78 do 31.08.1993 – PZH Warszawa; 3. od 01.09.1993 r. do chwili obecnej – oświata miejska w Otwocku – nauczyciel. Ponadto roczny urlop dla poratowania zdrowia – od 5 września 2007 do 4 września 2008 r. Pytanie 1: Czy w/w nauczycielowi od 1 września 2015 r. mogę udzielić rocznego urlopu dla poratowania zdrowia ? (kiedy nabywa prawa emerytalne?). Kolejne pytania nie dotyczące w/w nauczyciela: Pytanie 2: Czy mogę udzielić nauczycielowi rocznego urlopu dla poratowania zdrowia, jeśli ZUS wydał taką decyzję dotycząca emerytury z KN: „ZUS odmawia przyznania emerytury ze względu na brak udokumentowania rozwiązania stosunku pracy” ( czy to oznacza, że nauczyciel nabył praw, ale nie rozwiązał stosunku pracy, czy nie ma praw emerytalnych ?) ; Pytanie 3: Jak pracodawca może potwierdzić nabycie praw emerytalnych z KN, jeżeli często wyliczenie w zakładzie pracy nie jest zbieżne z decyzją ZUS?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem Zespołu Szkół Publicznych, powołanie mam do 31 sierpnia 2017r. Organ prowadzący ogłosił teraz konkurs na stanowisko dyrektora Zespołu Szkół Publicznych, który dostanie powierzenie na 5 lat, ale Zespołu Szkół Publicznych, a nie Szkoły Podstawowej, która będzie od września. Co się stanie 1 września 2017r.? Czy powierzenie z tego konkursu będzie skutkowało na 5 lat czy tylko na czas reformy 2 lata do 2019?
- Nauczycielka zatrudniona na podstawie mianowania do chwili obecnej pracuje na dwa pełne etaty w szkole podstawowej i szkole ponad gimnazjalnej ze wskazaniem naszej szkoły ponad gimnazjalnej jako główne miejsce zatrudnienia. Po zaopiniowaniu arkusza na posiedzeniu Rady Pedagogicznej w dniu 10.04.2017r. w głównym miejscu pracy, gdzie miała przydzielony pełny etat, oświadczeniem z dnia 11.04.2017r. zmieniła podstawowe miejsce pracy z naszej jednostki na szkołę podstawową, nie przedkładając zgody na dodatkowe zatrudnienie. Nadmieniam, że posiedzenie Rady Pedagogicznej w szkole podstawowej odbyło się w dniu 11.04.2017r., gdzie wyżej wymienionej nauczycielce także został przydzielony pełny etat. W związku z powyższym dyrektor szkoły ponad gimnazjalnej wystąpił z pismem do dyrektora szkoły podstawowej o wyrażenie zgody na dodatkowe zatrudnienie tej nauczycielki. Dyrektor nie wyraził zgody na dodatkowe zatrudnienie, w wyniku czego, ze względu na nie możliwą dyspozycyjność nauczyciela zostały wprowadzone zmiany do arkusza (bez przydziału godzin dla tego nauczyciela) i ponownie uruchomione procedury związane z jego tworzeniem. Czy decyzja dyrektora była prawnie słuszna i jaką postawę prawną przyjąć przy wypowiedzeniu stosunku pracy temu nauczycielowi?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe