Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Witam. W jaki sposób powinien być zorganizowany wyjazd uczniów na pięciodniową wycieczkę, by spełnić warunek 40-godzinnego tygodnia pracy nauczyciela? Oznacza to, że nauczyciel może pełnić opiekę nad swoją klasą jedynie przez 8 godzin dziennie. Czy zatem opieka nad jedną klasą powinna składać się aż z trzech nauczycieli? Czy obowiązkiem dyrektora jest szczegółowo rozplanować tę opiekę - tzn. określić, kto i w jakim czasie sprawuje opiekę nad klasą? Jakie są podstawy prawne?
Kwestia wycieczek szkolnych, w części dotyczącej jej praktycznego zorganizowania, nie jest prawnie uregulowana. Jedyną podstawą prawną zorganizowania opieki podczas wycieczki jest art. 42 ust. 1 i 2 Karty Nauczyciela, mówiący o czasie pracy nauczyciela.
Dyrektor musi tak zorganizować opiekę, aby nie przekroczyć 40 h w tygodniu. W tym celu należy przydzielić odpowiednią liczbę opiekunów, można też zaangażować w wycieczkę rodziców.
Co do szczegółowego rozplanowania opieki - dyrektor planuje pracę nauczycieli w tygodniu, w tym również na wycieczce, na którą go wysyła.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka jest zatrudniona na zastępstwo najprawdopodobniej do 20 X.2018 r.(za nauczyciela przebywającego na urlopie). Zachodzi w ciążę. Moje pytanie brzmi: Jakie przywileje posiada w takiej sytuacji nauczycielka? Bardzo proszę o zrozumiałą odpowiedź.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W roku szkolnym 2019/2020 nauczyciel schodzi poniżej etatu. Ma kwalifikację do nauczania przedmiotu, który obecnie uczy nauczyciel, który w przyszłym rok kończy 25 września 60 lat.Jest on zatrudniony na czas nieokreślony na 5/18 etatu i ma 36 lat prac. Czy mogę dać wypowiedzenie pracy nauczycielowi zatrudnionemu na godziny, tłumacząc się potrzebą organizacyjną szkoły?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy istnieje możliwość zatrudnienia nauczyciela doradztwa zawodowego na umowę zlecenie?
Interesują mnie dwa przypadki: 1) jeśli ten nauczyciel jest u mnie zatrudniony na podstawie mianowania, 2) jeśli ten nauczyciel pracuje w innej szkole, ale nie u mnie. Czy z zatrudnianiem nauczyciela na umowę zlecenie wiążą się jakieś ograniczenia?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jesteśmy szkołą feryjną z internatem szkolnym. W okresie wakacji w internacie przyjmujemy kolonie i obozy. Pracownicy obsługi obecnie pracują w pięciodniowym tygodniu pracy, od poniedziałku do piątku. W jaki sposób możemy zmienić pracę pracowników obsługi w okresie wakacji (lipiec i sierpień), aby mogli wykonywać swoją pracę również w soboty i niedziele w systemie pracy zmianowej, a w przypadku urlopu jednej z osób również w równoważnym systemie czasu pracy? W jaki sposób powinniśmy rekompensować pracę w soboty i niedziele? W jaki sposób zmienić zapis w Regulaminie Pracy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy jeśli w trakcie roku szkolnego nauczyciel wróci z urlopu dla poratowania zdrowia, przysługuje mu uzupełniający urlop wypoczynkowy? Czy w takiej sytuacji należy udzielić nauczycielowi urlopu uzupełniającego lub wypłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe