Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy prezes ZNP może delegować członka ZNP na obowiązkowe szkolenie organizowane przez ZNP ? Czy dyrektor ma obowiązek udzielić dnia wolnego ?
Jeżeli pracownik - członek związku zawodowego pełni w nim określoną funkcję, np. jest członkiem którejś z komisji, to przysługje mu zwolnienie od pracy, również w związku ze szkoleniem organizowanym przez związek zawodowy, na podstawie przepisów USTAWY z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych:
art. 25 ust. 2. Pracownik ma prawo do zwolnienia od pracy zawodowej z zachowaniem prawa do wynagrodzenia na czas niezbędny do wykonania doraźnej czynności wynikającej z jego funkcji związkowej poza zakładem pracy, jeżeli czynność ta nie może być wykonana w czasie wolnym od pracy.
art. 31 ust. 3 Pracownik ma prawo do zwolnienia od pracy zawodowej z zachowaniem prawa do wynagrodzenia na czas niezbędny do wykonania doraźnej czynności wynikającej z jego funkcji związkowej, jeżeli czynność ta nie może być wykonana w czasie wolnym od pracy.
Zgodnie z art. 25 ust. 2 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz. U. 2014 r. poz. 167) pracownik jest uprawniony do zwolnienia od pracy zawodowej z zachowaniem prawa do wynagrodzenia na czas niezbędny do wykonania doraźnej czynności wynikającej z jego funkcji związkowej poza zakładem pracy, jeżeli czynność ta nie może być wykonana w czasie wolnym od pracy. Zwolnienie przysługuje, gdy zwolnienie ma charakter doraźny, a jednocześnie czynności nie mogą być zrealizowane w czasie wolnym od pracy. Czynność wynikająca z funkcji może mieć różny charakter i dotyczyć szkolenia związkowego. Jeśli zatem pracownik nie może wziąć udziału w szkoleniu po godzinach pracy, należy go zwolnić od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, jeśli związek zawodowy wystąpi do pracodawcy z wnioskiem o udzielenie zwolnienia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W jaki sposób wyliczyć urlop nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie kodeksu pracy?
Nauczyciel ten został zatrudniony za zgodą Kuratora Oświaty, co do tego nauczyciela stosuje się odpowiednio przepisy Karta Nauczyciela w kwestii tygodniowego wymiaru godzin i płac. Czy urlop wypoczynkowy przysługuje w wysokości 1/12 proporcjonalnie do przepracowanych miesięcy? Czy mam traktować urlop na rok szkolny?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Zmarł pracownik. Co należy zrobić po kolei? Mam rozbieżne informacje. Pracownica ma dzieci, nie ma męża. Czy należy się jej odprawa i komu ją wypłacić oraz na jakiej podstawie? Wystarczy akt zgonu czy trzeba mieć dokumenty potwierdzające nabycie spadku?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Przekształcenie stosunku pracy z umowy o pracę na czas nieokreślony na mianowanie. W jaki sposób, w następującej sytuacji przekształcić umowę na mianowanie:
nauczycielka (mianowana) została zatrudniona na czas określony, następnie na czas nieokreślony na podstawie umowy o pracę. Obecnie, w grudniu uzyskała stopień awansu zawodowego nauczyciela dyplomowanego. Jakiej podstawy prawnej użyć celem pisemnego przekształcenia (niestety art. 10 ust. 5a i 5b dotyczy nauczyciela mianowanego, a nie dyplomowanego)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o poradę: moja nauczycielka matematyki w dniu 15.02.2013 roku złożyła do mnie wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego w terminie od dnia 09.02.2013 na okres 24 tygodni. Na co, zgodnie z prawem, wyraziłam zgodę. Urlop macierzyński kończy się 26.07.2013 r. Nauczycielka otrzymała po tym terminie 56 dni urlopu wypoczynkowego uzupełniającego, który kończy się 20 września. 21 września winna się więc wstawić do pracy. W dniu 29 lipca 2013 r. nauczycielka złożyła wniosek o udzielenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego na okres 2 tygodni. Data widniejąca na wniosku to dzień 28.06.2013 r., jednak data wpływu do sekretariatu i rejestracja wniosku nastąpiła 29 lipca 2013 r. Pytanie: czy złożenie wniosku w ww. terminie, mimo iż na wniosku widnieje data 28.06.2013 r. spełnia warunki ustawy i muszę jej udzielić dodatkowego urlopu macierzyńskiego, czy też wniosek wpłynął po terminie i tym samym pracownica traci prawo do niego. Jest to dla mnie sprawa istotna, gdyż udzielenie jej urlopu wiąże się z dłuższym zastępstwem za nią innego nauczyciela. Wtedy moja nauczycielka wróciłaby do pracy dopiero 04.10.2013 r. Proszę o opinię prawną i ustosunkowanie się do kwestii prawnego udzielenia bądź nieudzielenia tej pracownicy przeze mnie dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Wiem, że istotna kwestia w tej sprawie to termin złożenia/wpływu wniosku do pracodawcy.
- Czy w 2013 r. środki finansowe przeznaczone na doskonalenie zawodowe n-li nadal wynoszą 1% planowanych rocznych środków na wynagrodzenie n-li?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe