Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Z dniem 1 stycznia 2024 r. chcę przenieść kilku nauczycieli zatrudnionych w szkole podstawowej do liceum ogólnokształcącego mieszczących się w tym samym budynku i mających tego samego dyrektora. W jaki sposób zrobić to zgodnie z prawem, co umieścić w piśmie?
Jeżeli nauczyciele nie są zatrudnieni w zespole szkół (w pytaniu nie podano informacji, że tak jest), to w przypadku szkół samorządowych, nauczycieli zatrudnionych na podstawie mianowania dyrektor liceum może przenieść za zgodą wyrażoną przez tę sama osobę jako dyrektora szkoły podstawowej, po wcześniejszym zasięgnięciu opinii organu prowadzącego szkołę podstawową oraz uzyskaniu zgody nauczycieli, zgodnie z art. 18 ust. 1 i ust. 4 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2023 r., poz. 984 z późn. zm.).
Z kolei nauczyciele zatrudnieni na umowy o pracę nie mogą zostać przeniesieni od jednego do innego pracodawcy, a w związku z tym po rozwiązaniu stosunku pracy w szkole podstawowej za porozumieniem stron (co wymaga uzyskania ich zgody) mogą mieć zawarte nowe umowy o pracę w liceum, zgodnie z art. 30 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. 2023 r., poz. 1465) w zw. z art. 27 ust. 3 i art. 23 ust. 4 pkt 1 KN.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Mam pytanie dotyczące możliwości zatrudnienia w internacie psychologa (1/2 etatu). Czy musi mieć przygotowanie pedagogiczne? Czy ukończenie psychologii (studia magisterskie)daje już automatycznie kwalifikacje do zatrudnienia w internacie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dyplomowany przebywał na urlopie dla poratowania zdrowia. Lekarz medycyny pracy nie dopuścił nauczyciela do pracy. W związku z powyższym z nauczycielem zostanie rozwiązana umowa o pracę. Czy nauczycielowi należy się odprawa? Jaka jest podstawa prawna do wypłacenia lub niewypłacenia odprawy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Dyrektor udzielił nauczycielowi urlopu na poratowanie zdrowia, na okres od 01.09.2013 do 31.08.2014 r. W trakcie trwania urlopu nauczyciel pozyskał informację, że nabył prawo do przejścia na wcześniejszą emeryturę. Taką informację przekazał dyrektorowi szkoły w ostatnim tygodniu maja 2014 r. Czy nauczyciel może przejść na emeryturę bezpośrednio po zakończeniu urlopu zdrowotnego, czy też powinien wrócić do pracy, a jeśli tak, to na jaki okres? Czy dyrektor może przerwać nauczycielowi urlop zdrowotny na wniosek nauczyciela? Jaka, w przypadku przejścia na wcześniejszą emeryturę, powinna być forma rozwiązania stosunku pracy z nauczycielem, który przebywa na urlopie zdrowotnym? Czy umowę o pracę można rozwiązać "z dnia na dzień", na wniosek nauczyciela, np. na zasadzie porozumienia stron?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Kiedy nauczyciel dyplomowany, zatrudniony przez mianowanie, 30 lat pracy, wiek :54 lata przebywający na urlopie bezpłatnym od 01.09.2013 r. do 31.08.2014 r. może otrzymać wypowiedzenie z pracy ?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W mojej szkole pensum pedagoga wynosi 22 godziny. Czy w ramach pensum mogę zlecić pedagogowi prowadzenie z uczniem zajęć z pomocy psychologiczno-pedagogicznej typu: zajęcia korekcyjno-kompensacyjne, rozwijające umiejętności uczenia się i inne z pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Czy pedagog może w godzinach planowanej pracy pójść na płatne zastępstwo, a później odpracować swoje godziny?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe