Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Z dniem 1 września nasze gimnazjum zostaje włączone do szkoły podstawowej (gimnazjum i szkoła podstawowa dotychczas ma dwóch odrębnych dyrektorów są to dwie niezależne od siebie szkoły) czy powinienem wydać świadectwa pracy nauczycielom, którzy od 1 września nie będą mieć godzin już w gimnazjum tylko w szkole podstawowej? Czy nie mam takiego obowiązku? Nauczycielka X w gimnazjum ma umowę na 15/21 etatu na czas nieokreślony. Otrzymała informację do teczki, że z dniem 1 września staje się nauczycielem szkoły podstawowej i z przydziału już wiem, że w roku szkolnym 2017/2018 nie będzie mieć żadnej godziny w oddziale gimnazjalnym tylko godziny w szkole podstawowej. Jeśli mam obowiązek wydania świadectwa z gimnazjum to proszę o podstawę prawną. Kolejny przypadek to nauczycielka ma umowę na rok (1.09.16r. - 31.08.17r.) na 4/18, czy powinienem wydać świadectwo jeśli wiem, że od 1 września będzie nadal mieć te 4/18 w oddziale gimnazjalnym, ale już z innym pracodawcą? Czy kolejną umowę powinien zawrzeć już dyrektor szkoły podstawowej z tą osobą ?
Nauczyciele gimnazjum, którzy nie zostali zwolnieni z powodu braku dla nich godzin w szkole podstawowej, do której gimnazjum zostaje włączone, od dnia 1 września 2017 r. będą kontynuowali zatrudnienie jako pracownicy szkoły podstawowej. W związku z tym, że ich stosunki pracy nie uległy rozwiązaniu, nie wydaje im się świadectw pracy bez względu na okoliczność, czy godziny będą realizowali w klasach gimnazjalnych, czy w klasach szkoły podstawowej (art. 236 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2017 r., poz. 60, art. 97 § 1 KP). W związku z tym nie można wydać świadectwa pracy nauczycielce zatrudnionej na 15/21 etatu – wyda je szkoła podstawowa także za okres pracy w gimnazjum (ust. 3 Objaśnień do sposoby wypełniania świadectwa pracy w załączniku do rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa pracy, Dz. U. z 2016 r., poz. 2292). Natomiast z uwagi na rozwiązanie w dniu 31 sierpnia 2017 r. umowy o pracę nauczyciela zatrudnionego na 4/18 etatu, należy jemu wydać świadectwo pracy w gimnazjum (art. 97 § 1 KP), ponieważ na dzień 1 września 2017 r. nie będzie już pracownikiem gimnazjum, nie zostanie więc przejęty przez szkołę podstawową w rozumieniu art. 236 ust. 1 PWuPO, co oznacza że od dnia 1 września 2017 r. może go zatrudnić wyłącznie dyrektor szkoły podstawowej (art. 68 ust. 5 pkt 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2017 r., poz. 59).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Organ prowadzący wstrzymał wypłatę nagród i dodatków motywujących ze względu na brak środków finansowych. Wyjaśniając, zaznaczył, że są to świadczenia uznaniowe i nie muszą być wypłacane. Sprawa dotyczyła 2013r. i może się powtórzyć w 2014r. Jakie kroki prawne można podjąć, aby przeciwdziałać takim procedurom?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o odpowiedź i poradę w ważnych dla mnie kwestiach. Organ prowadzący szkołę wyraża chęć, aby po reformie pozostawić pełną szkołę podstawową z kl. I- VIII + oddział przedszkolny, jednak na chwilę obecną brakuje dwóch sal lekcyjnych. Wyjściem z sytuacji byłoby podzielenie dużej sali na dwie mniejsze - jakie wymogi muszą być spełnione odnośnie metrażu sali lekcyjnej w przeliczeniu na ucznia? Druga propozycja - przechodzenie na zajęcia edukacyjne do sali, której uczniowie mają w tym czasie wych. fizyczne - czy jest to rozwiązanie zgodne z przepisami? Czy każda klasa musi mieć przydzieloną "swoją" izbę lekcyjną?... I czy w związku z powrotem do szkoły podst. przedmiotów: geografia, fizyka, chemia, biologia muszą być od września 2017r. utworzone pracownie przedmiotowe z pełnym wyposażeniem?
- 1.Jaka odprawa dla pracownika niepedagogicznego Przedszkola samorządowego, który po przepracowaniu w jednostce 21 lat przechodzi na zasiłek przedemerytalny? Ogólny staż pracy 37 lat.; 2.Pracownik Szkoły niepedagogiczny przepracował 10 lat w jednostce. Ogółem 30 lat pracy. Odchodzi w lipcu na emeryturę. Jaka przysługuje odprawa dla tego pracownika?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel pracujący w pełnym wymiarze czasu pracy może pełnić funkcje społecznego dyrektora szkoły/przedszkola. Czy dyrektor może taką społeczną funkcje powierzyć nauczycielowi.Jaki jest wtedy zakres jego obowiązków.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W odpowiedzi na pytanie "Nauczyciel pracuje w 3 placówkach, w wymiarze: 6/22, 9/22 i 10/22 w każdej ma wypłacany dodatek wiejski. 11.03. w jednej z placówek wymiar etatu wzrósł do 13/22. Czy dodatek wiejski (który nie jest składnikiem wynagrodzenia) w pozostałych dwóch placówkach należy wypłacić proporcjonalnie od 1-11.03., czy zaprzestać wypłaty od 1.04.?"
otrzymałam od Państwa odpowiedź w dniu 21.03.2024 r.
Proszę o ponowne ustosunkowanie się, po analizie zapisów Karty Nauczyciela, uważam, że w tym przypadku nie można zastosować art. 39 ust. 1 Karty Nauczyciela i wypłacić dodatek w pełnej wysokości i zaprzestać wypłaty w następnym miesiącu, tak jak Państwo podali - od 1.04., ponieważ dodatek wiejski nie jest składnikiem wynagrodzenia. Został on wprost wyłączony ze składników wynagrodzenia w art. 30 ust. 1 pkt 4 Karty Nauczyciela. Poza tym uregulowano go w rozdziale poświęconym uprawnieniom socjalnym a nie wynagrodzeniu nauczycieli. Dlatego do dodatku wiejskiego nie stosuje się przepisu art. 39 ust. 1 Karty Nauczyciela, bowiem dotyczy on składników wynagrodzenia.
Dlatego wydaje się, że należy wypłacić dodatek proporcjonalnie.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe