Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Z dniem 23 maja 2020 r. utraci ważność orzeczenie lekarskie wobec braku przeciwwskazań do wykonywania pracy sprzątaczce zatrudnionej w szkole. Pracodawca wystawił tej Pani skierowanie do lekarza medycyny pracy z dniem 22.04.2020 r. na badanie okresowe. Pracownica ta nie może wykonać tego badania, ponieważ lekarz medycyny, z którym placówka ma podpisaną umowę poinformował, że wykonuje tylko badania wstępne i kontrolne. Co w takiej sytuacji?
Stanowisko lekarza medycyny pracy jest prawidłowe. Na podstawie art. 12a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. z 2020 r., poz. 374 ze zm.) w czasie stanu epidemii zawiesza się wykonywanie obowiązkowych badań okresowych, czyli przyjmuje się fikcję, że dotychczasowe badanie jest aktualne po upływie terminu wskazanym w ostatnim badaniu. Po odwołaniu stanu epidemii (nie wiadomo jeszcze kiedy to nastąpi) należy skierować pracownika na badanie kontrolne, aby mógł je wykonać w okresie nie dłuższym niż 60 dni od dnia odwołania stanu epidemii (art. 12a ust. 2 ww. ustawy).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka urodziła dziecko w grudniu 2013 roku. Do 2 XII 2014 przebywała na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim. Następnie od 3 XII 2014 do 10.03 2015 przebywa na urlopie uzupełniającym za 2013 i 2014 rok. Od 11 03. 2015 chce wziąc urlop wychowawczy i wrócić do pracy od 1 września 2015. Do kiedy powinna wziąć urlop wychowawczy do 31. 08.2015 i dopiero odbierać urlop wypoczynkowy co jest niekorzystne z punku organizacyjnego dla szkoły, czy może do końca zajęć w czerwcu 2015 i w jakim wymiarze przysługuje jej urlop wypoczynkowy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- 1 września 2018 roku zostało dokonane przejęcie Publicznej Szkoły Podstawowej…… Szkoły Filialnej w ….. przez Publiczną Szkołę Podstawową w ………... Przejęcie to spowodowało przejście części zakładu pracy w którym pracownicy są obecnie zatrudnieni na nowego pracodawcę w trybie art. 231 K.p. Przejęcie to nie spowodowało zmian w dotychczasowych warunkach pracy i płacy pracowników, w dniu przejścia części zakładu pracy, pracownicy z mocy prawa stali się pracownikami nowego pracodawcy a nowy pracodawca stał się z mocy prawa stroną aktualnych stosunków pracy.
Jednak nauczyciele postanowili się dodatkowo zatrudnić na umowę o pracę w szkole w której dotychczas pracowali. Jak powinien zostać naliczony tym nauczycielom staż pracy?
Przykład:
W przejętej szkole nauczyciel miał zakończone umowy które dokumentowały 10 lat stażu pracy a prócz tego pracuje 5 lat - razem staż pracy wynosi 15 lat.
Jak powinniśmy naliczyć staż w drugiej szkole, która oddała pracowników ale z racji przejęcia nie wystawiła świadectw pracy. Czy tylko z zakończonych umów czy też doliczyć te 5 lat pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy gmina musi się zgodzić na zatrudnienie w szkole podstawowej logopedy, jeśli są dzieci, które trzeba objąć zajęciami logopedycznymi? Ilu uczniów może być w grupie na tych 45 minutowych zajęciach ?
- Nauczycielka pracowała w poprzednim przedszkolu, mając umowę na czas określony do 20 grudnia 1998r. Taki termin rozwiązania umowy znajduje się w otrzymanym świadectwie pracy. 20 grudnia 1998r. urodziła dziecko i w tym samym dniu rozwiązano z nią umowę o pracę. Następnie od 20 grudnia 1998r. do 10 kwietnia 1999r. pobierała zasiłek macierzyński, wypłacany przez ZUS. Czy okres pobieranego zasiłku macierzyńskiego może zostać zaliczony do okresu zatrudnienia ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jesteśmy Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych (liceum ogólnokształcące, technikum zawodowe i internat). W nowym roku szkolnym 2015/2016 dla kilku nauczycieli dyplomowanych i mianowanych będzie brakowało godzin w szkole. Czy mogę uzupełnić etat takich nauczycieli godzinami w internacie - uśredniając godziny? Czy nauczyciel musi wyrazić zgodę na dopełnienie etatu w internacie, a jeżeli tak, to czy powinnam poinformować nauczycieli o tym fakcie na piśmie w m-cu maju? W internacie są zatrudnieni nauczyciele mający kwalifikacje (pedagogika opiekuńczo-wychowawcza) lecz są nauczycielami kontraktowymi. Czy postąpię zgodnie z prawem dając im wypowiedzenie, dopełniając ich godzinami etat mianowanych nauczycieli ze szkoły, którzy zgodnie z Rozporządzeniem MEN z dnia 12.03.2009r. mając kwalifikacje do pracy w szkole, mają kwalifikacje do pracy w internacie?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe