Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Z jakich miesięcy należy obliczyć średnią urlopową za miesiące letnie? Rok szkolny skończył się 27 czerwca, godziny za czerwiec zostaną wykonane za cały miesiąc. Czy do średniej feryjnej należy przyjmować miesiące od września 2013 r. do czerwca 2014 r. (do miesiąca poprzedzającego rozpoczęcie urlopu), czy też od września 2013 r. do lipca 2014 r.? Czy za dni od 28 do 30 czerwca należy wyliczyć średnią urlopową?
Zgodnie z kalendarzem roku szkolnego 2013/2014, ferie letnie rozpoczynają się 28 czerwca 2014 r. i trwają do 31 sierpnia 2014 r. W związku z powyższym za dni od 28 do 30 czerwca 2013 r. należy wypłacić średnią urlopową, do której należy wliczyć wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i zajęcia dodatkowe za okres od września 2013 r. do końca maja 2014 r.
Za czas urlopu nauczycielowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował
Zgodnie z art. 67 ust. 1 Karty Nauczyciela za czas urlopu wypoczynkowego nauczycielowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i zajęcia dodatkowe oblicza się na podstawie przeciętnego wynagrodzenia z okresu wszystkich miesięcy danego roku szkolnego, poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu, a jeżeli okres zatrudnienia jest krótszy od roku szkolnego - z tego okresu.
Wobec tego, w przypadku obliczania wynagrodzenia urlopowego za urlop przypadający w czerwcu, lipcu i sierpniu - uwzględnić należy:
- godziny ponadwymiarowe;
- godziny doraźnych zastępstw z okresu od września do maja (maj jest miesiącem poprzedzającym miesiąc rozpoczęcia urlopu przypadającego na czas ferii letnich).
Za dni od 28 do 30 czerwca 2014 r. należy wypłacić średnią urlopową
Zgodnie z kalendarzem roku szkolnego 2013/2014, ferie letnie rozpoczynają się 28 czerwca 2014 r. i trwają do 31 sierpnia 2014 r. W związku z powyższym za dni od 28 do 30 czerwca 2014 r. należy wypłacić średnią urlopową, do której należy wliczyć wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i zajęcia dodatkowe za okres od września 2013 r. do końca maja 2014 r.
Zgodnie z § 4 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 26 czerwca 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczycieli wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw oblicza się, mnożąc przeciętną miesięczną liczbę godzin z okresu miesięcy danego roku szkolnego poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu, a jeżeli okres zatrudnienia jest krótszy od roku szkolnego - z tego okresu, przez godzinową stawkę wynagrodzenia przysługującą w miesiącu wykorzystywania urlopu.
Aby obliczyć wynagrodzenie za jeden dzień urlopu wypoczynkowego - uzyskaną w powyższy sposób kwotę wynagrodzenia dzieli się przez 30 (w przypadku szkół, w których w organizacji pracy przewidziano ferie letnie i zimowe).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel pracuje w szkole macierzystej prowadzonej przez JST przez 10 lat. Tam ma 10/18 i otrzymuje dodatek stażowy. Od 2 lat pracuje w drugiej szkole na 1/2 etatu prowadzonej przez inny organ niż JST i nie jest to uzupełnienie etatu. Jak wygląda kwestia wypłaty dodatku stażowego w drugiej szkole? Czy bierze się pod uwagę przepracowane lata w szkole macierzystej czy staż od nowa się przelicza?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W związku z likwidacją gimnazjum konieczne jest ograniczenie zatrudnienia pracowników obsługi. W związku z tym jeden z pracowników otrzyma wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony. Moje pytanie dotyczy odprawy. Jest ona uzależniona od ilości zatrudnianych osób. Na dzień wręczenie wypowiedzenia będzie to 19 osób, natomiast na dzień zakończenia stosunku pracy z pracownikiem będzie to 20 osób. Którą datę należy brać pod uwagę przy ustalaniu odprawy? Stan zatrudnienia na dzień wypowiedzenie, czy na dzień zakończenia zatrudnienia? Proszę o odpowiedź.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy w związku ze zmianą ustawy karty Nauczyciela art 10a dotyczy również zatrudniania terapeutów np logopedy czy fizjoterapeuty, dyrektora niebędącego nauczycielem? i czy przepis ten dotyczy również zatrudniania w niepublicznych poradniach psychologiczno pedagogicznych?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Mam nauczyciela zatrudnionego od 01.09.1999 do 31.08.2013, a potem od 01.03.2014 do 27.06.2014, później od 01.09.2014 do nadal. Jak liczyć staż pracy takiego n-la. Jaki staż powinna podać w aneksie do arkusza organizacyjnego?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka klas I-III będzie od 1 września 2012 r. przebywać na zwolnieniu lekarskim w związku z przebytą w sierpniu poważną operacją. Przewiduję, że zwolnienie to będzie trwało około pół roku. Nauczycielka oświadczyła, że prawdopodobnie po zwolnieniu skorzysta z urlopu dla podratowania zdrowia. W związku z tym muszę zatrudnić nauczyciela na zastępstwo. Jaki okres pisać w umowie o pracę: czy na okres wskazany na każdym zwolnieniu, czy ogólnie na okres zastępstwa za nauczycielkę przebywającą na zwolnieniu lekarskim? Jeśli zatrudnię nauczyciela na zastępstwo, to czy może rozpocząć staż na stopień nauczyciela kontraktowego?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe