Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczycielowi wspomagającemu pracującemu w pełnym wymiarze zajęć (20 godz.) można przydzielić godziny ponadwymiarowe specjalistyczne z terapii pedagogicznej 7/22 ? Nauczyciel posiada kwalifikacje do prowadzenia takich zajęć. Jeśli tak to z jakiego pensum miałby płacone za te godziny. A może należałoby zawrzeć drugą umowę?
Z nauczycielem zatrudnionym u danego pracodawcy nie zawiera się drugiego stosunku pracy dotyczącego pracy tego samego rodzaju, czyli pracy pedagogicznej. Natomiast można przydzielić godziny ponadwymiarowe zgodnie z kwalifikacjami, jeśli arkusz organizacji o takiej treści zatwierdzi organ prowadzący i za zgodą nauczyciela, która powinna objąć przydział godzin ponadwymiarowych ponad ¼ pensum oraz nowe stanowisko służbowe, jeśli stanowisko terapeuty pedagogicznego nie jest wymienione w akcie mianowania lub umowie o pracę – art. 14 ust. 1 pkt 1, art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm., art. 29 § 4 w zw. z art. 11 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2018 r., poz. 917 ze zm. oraz art. 110 ust. 3 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2018 r., poz. 996 ze zm. Dla nauczyciela wylicza się tzw. pensum łączone zgodnie z art. 42 ust. 5c KN, które w tym przypadku wyniesie 20 godzin: 27 / (1 + 0,32) = 20,45 godzin zaokrąglonych w dół, czyli nauczyciel będzie miał 7 godzin ponadwymiarowych. Akt KN nie określa z jakiego pensum opłaca się godziny ponadwymiarowe, ponieważ zagadnienie to reguluje samodzielnie każdy organ prowadzący w stosownej uchwale, wydanej na podstawie art. 30 ust. 6 pkt 1 w zw. z ust. 1 pkt 2 KN, czyli w regulaminie wynagradzania nauczycieli. W związku z tym należy się z nią zapoznać, aby ustalić, czy godziny ponadwymiarowe będą opłacane z pensum łączonego (20 - godzinnego), czy z pensum w ramach którego zostały przydzielone (22 - godzinnego).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel ma mieć etat łączony 15/22 jako pedagog specjalny i 5/18 edukacji wczesnoszkolnej, ma również przydzielone 2 godziny zajęć rewalidacyjnych. Jaki wymiar pensum ma mieć w tym przypadku rewalidacja? Proszę o wyliczenie poprawnego pensum razem z rewalidacją.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Z jakich miesięcy należy obliczyć średnią urlopową za miesiące letnie? Rok szkolny skończył się 27 czerwca, godziny za czerwiec zostaną wykonane za cały miesiąc. Czy do średniej feryjnej należy przyjmować miesiące od września 2013 r. do czerwca 2014 r. (do miesiąca poprzedzającego rozpoczęcie urlopu), czy też od września 2013 r. do lipca 2014 r.? Czy za dni od 28 do 30 czerwca należy wyliczyć średnią urlopową?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor szkoły może nakazać nauczycielom pełnienie stałego dyżuru na spotkania z rodzicami ... np. 1 godz. w tygodniu? Jeśli tak to na jakie przepisy się może powołać? Jak to unormować w szkole?
- Nauczyciel ukończył Kolegium Nauczycielskie kierunek: język polski z bibliotekarstwem. Czy może pracować w bibliotece szkolnej, czy musi ukończyć studia podyplomowe - bibliotekoznawstwo?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy można przenieść nauczyciela wychowania fizycznego (kontraktowy) zatrudnionego na czas nieokreślony w wymiarze 18/18 etatu z obecnego gimnazjum do innej szkoły podstawowej w tej samej miejscowości za jego zgodą, mając do zaproponowania w nowej szkole wymiar etatu 14/18? - Czy w związku ze zmniejszonym etatem powinnam już w maju wraz z przeniesieniem podpisać z Panią wypowiedzenie zmieniające w którym określę nowy wymiar czasu pracy? - Czy jednak nauczyciel powinien rozwiązać stosunek pracy w obecnym gimnazjum, by móc podpisać nową umowę w szkole podstawowej ale już ze zmniejszonym etatem tj. 14/18?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe