Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Zapytanie dotyczy zatrudniania nauczycieli na umowę o pracę z KP w szkole niepublicznej ponadgimnazjalnej (od września ponadpodstawowej), której organem prowadzącym jest fundacja. Czy umowy o pracę z nauczycielami może (powinien) podpisywać organ prowadzący (reprezentant Zarządu zgodnie z KRS)? Proszę o szersze wyjaśnienie i argumentację z punktu widzenia przepisów oświatowych dotyczących szkół niepublicznych na prawach publicznych, finansowych (Urząd Skarbowy) i emerytalnych (ZUS).
Żaden obowiązujący przepis nie rozstrzyga, jaki podmiot jest pracodawcą osób wykonujących pracę w niesamorządowej szkole. Z wyroku Sądu Najwyższego z dnia 14 czerwca 2006 r., I PK 231/05 (OSNP 2007/13-14/183) wydanego na gruncie art. 3 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2018 r., poz. 917 ze zm. wynika, że niepubliczne szkoły, z których statutów nie wynika wprost, że mają samodzielność organizacyjną i majątkową oraz zatrudniają we własnym imieniu pracowników, nie są pracodawcami zatrudnionych w nich nauczycieli, a status ten posiada organ prowadzący, który w związku z tym jest pracodawcą wskazanym w umowie o pracę oraz dokonuje rozliczeń z US i ZUS jako płatnik zatrudniający pracowników. Jeśli natomiast organ prowadzący w statucie niepublicznej szkoły zapewni jej odrębność organizacyjną oraz majątkową oraz przyzna uprawnienie do zatrudniania pracowników we własnym imieniu, wówczas stroną umowy z pracownikami będzie szkoła niepubliczna, która w związku z tym będzie dokonywała również rozliczeń z US i ZUS własnych pracowników.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jestem dyrektorem szkoły od 1 września 2019. Ile przysługuje mi urlopu do końca roku kalendarzowego tj. do 31 grudnia 2019 r.?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Dotyczy pytania o nauczyciela bursy/internatu zadanego wcześniej. Pracuje od 1985 roku, w 1992 r. otrzymał akt mianowania na nauczyciela/wychowawcę. W 2000 r. otrzymał akt mianowania uznający kwalifikacje i wskazanie miejsca zatrudnienia. Czyli jest nauczycielem z mocy mianowania. Do chwili obecnej pracuje w bursie PCKZiU- czy zachowuje zdobyte kwalifikacje. Czy może być dalej zatrudniony w tej placówce do której ma odpowiednie kwalifikacje?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam!
Istniejący zespół Szkół będzie rozwiązany z dniem 1 września 2012 i powstanie odrębnie szkoła podstawowa i gimnazjum. Kiedy należy dać wypowiedzenie nauczycielowi przebywającemu na urlopie zdrowotnym trwającym do listopada 2012 r. Czy nauczyciel po urlopie zdrowotnym może odejść na świadczenie kompensacyjne, jeżeli nabył takie prawo?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jesteśmy szkołą dla dorosłych, co roku od września zatrudniamy nauczycieli na czas określony, ponieważ nigdy nie wiemy co się nam otworzy od września następnego roku. Nauczyciele przyjmowani są na części etatu, jest to ich druga praca, pełne etaty mają w swoich macierzystych szkołach. Czy druga umowa powinna być zawarta na czas nieokreślony?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel posiadający następujące wykształcenie: 1. Dyplom ukończenia studiów licencjackich: "... na kierunku: pedagogika, specjalność pedagogika opiekuńczo-wychowawcza" oraz studia podyplomowe: "Diagnoza i terapia pedagogiczna", "Oligofrenopedagogika" posiada odpowiednie kwalifikacje do prowadzenia zajęć wczesnego wspomagania rozwoju dziecka w świetle rozporządzenia MEN w sprawie kwalifikacji, z sierpnia 2017 r.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe