Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jestem dyrektorem szkoły od 1 września 2019. Ile przysługuje mi urlopu do końca roku kalendarzowego tj. do 31 grudnia 2019 r.?
Za okres pełnienia funkcji kierowniczej przez 4 miesiące przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze: 4/12 * 35 = 11,67 dni roboczych (art. 64 ust. 2a ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215, analogicznie art. 1552a § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm.). Z kolei w przypadku zatrudnienia w tej samej szkole od 1 stycznia 2019 r. przysługiwał urlop w wymiarze: 8/12 * 56 = 37,33 dni, zgodnie ze stosowanym w drodze analogii art. 64 ust. 1 w zw. z art. 66 ust. 2 KN, art. 1552a § 1 KP i uchwałą SN z dnia 10 maja 2006 r., III PZP 3/06. Łącznie w 2019 r. przysługuje 49 dni urlopu, w tym po zaokrągleniu 12 dni roboczych i 37 dni kalendarzowych. W przypadku wykorzystania w całości urlopu w czasie ferii zimowych i letnich w 2019 r., urlop na stanowisku kierowniczym został skonsumowany przez urlop w czasie ferii, ponieważ został wykorzystany w wymiarze wyższym niż przysługujący na stanowisku nauczyciela szkoły bez funkcji kierowniczej.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Witam, czy organ prowadzący może wstrzymać wypłatę nagród, dodatków motywacyjnych i innych wynikających z stosunku pracy, tłumacząc to brakiem środków finansowych? Czy w takiej sytuacji należałoby wypowiedzieć pracownikom warunki płacy? W regulaminie gminnym nie ma zapisów mówiących o tym, że można nie wypłacić ww. świadczeń.
- Nauczycielka języka angielskiego ma następujące kwalifikacje: 1. Dwustopniowe studia z zakresu ekonomii(bez kwalifikacji pedagogicznych) studia licencjackie i magisterskie z ekonomii. , 2. Kolegium nauczycielskie (język angielski) , 3. Studia licencjackie z zakresu filologii angielskiej. Jak sporządzić jej wymiar uposażenia? Czy pracownik powinien być zaszeregowany zgodnie z wykształceniem licencjackim (język angielski) czy z wykształceniem magisterskim (ekonomia bez przygotowania pedagogicznego? Jakie powinno być wypłacane wynagrodzenie, czy zgodnie z wykształceniem magisterskim czy licencjackim?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jak powinna być napisana informacja o warunkach zatrudnienia dla dyrektora szkoły, który też uczy i zatrudniony jest z Kodeksu pracy? W naszej szkole nie obowiązuje KN, a nauczyciele w umowach mają tylko zapis z KN, art. 64 ust. 1 KN.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jedna z nauczycielek edukacji wczesnoszkolnej, w miesiącu lipcu uległa wypadkowi samochodowemu i jest w stanie, który uniemożliwi jej powrót do pracy - szkoły z dniem 1 września br. Zwróciła się do mnie z zapytaniem: Czy otrzymując od lekarza roczny urlop dla poratowania zdrowia np. od 30 sierpnia 2016r. do 29 sierpnia 2017r., to czy jej dotychczasowe pobory nie ulegną zmianie i pozostaną wyliczane z dotychczasowego pełnego wymiaru zatrudnienia przez cały okres przebywania na urlopie? Pragnę nadmienić, iż nauczycielka dotychczas pracowała w pełnym wymiarze godzin dydaktyczno-wychowawczych, jest nauczycielem dyplomowanym, zatrudniona jest na podstawie mianowania, staż pracy pedagogicznej wynosi ponad 30 lat. A więc spełnia wszelkie przesłanki do udzielenia jej tego urlopu.
Problemem jednak w tym przypadku staje się fakt wypowiedzenia warunków umowy o pracę, które nauczycielka otrzymała w miesiącu maju br. a powodują one sytuację, że z dniem 1 września 2016r. będzie ona realizowała obowiązki dydaktyczno-wychowawcze w wymiarze 16/18 /w niepełnym wymiarze godzin/. Powstaje pytanie, na które proszę o odpowiedź. Czy nauczyciel przebywający na urlopie dla poratowania zdrowia, zaczynając urlop jeszcze w miesiącu sierpniu, a więc w czasie trwania pełnego wymiaru godzin ale w przeddzień nowego /zmniejszonego/ pensum godzinowego, będzie otrzymywał wyliczenie wynagrodzenia za czas przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia wg stawki z pełnego etatu, czy z dniem 1 września automatycznie będzie otrzymywał wyliczenie z wynagrodzenia wynikającego z obniżonego pensum godzinowego, a tym samym będzie go obowiązywał wymóg natychmiastowego przerwania urlopu ze względu na to, że nauczycielom zatrudnionym w niepełnym wymiarze godzin, urlop ten nie przysługuje?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- 1. Pracownik obsługi szkoły (kobieta) skończyła 60 lat w lutym 2019 r.
19 lipca 2019 r.rozwiązano z nią stosunek pracy- za porozumieniem stron.
22 lipca ponownie zawarto stosunek pracy.
24 lipca pracownica złożyła do ZUS wniosek o emeryturę. Prawo do emerytury przyznano, ale zawieszono wypłatę ze względu na pozostawanie w stosunku pracy.
Czy to postępowanie jest zgodne z prawem? Kiedy trzeba rozwiązać stosunek pracy i ewentualnie- jeżeli zajdą takie okoliczności nawiązać ponownie- żeby pracownik zachował prawo do emerytury i wynagrodzenia?
2. Czy na zwolnieniu lekarskim można rozwiązać lub nawiązać stosunek pracy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe