Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Zastępstwo doraźne: czy należy za nie płacić nauczycielowi bez względu na to, czy uczy w danej klasie i czy ma kwalifikacje do przeprowadzania zajęć z przedmiotu, na którym zastępuje nieobecnego nauczyciela?
Tak. Za godziny doraźnych zastępstw wypłaca się nauczycielowi wynagrodzenie według stawki jego osobistego zaszeregowania, z uwzględnieniem dodatku za warunki pracy.
Doraźne zastępstwa mogą być realizowane przez nauczycieli różnych specjalności, gdyż ich celem jest przede wszystkim zapewnienie opieki uczniom podczas pobytu w szkole. Przydzielanie doraźnych zastępstw tylko nauczycielom posiadającym kwalifikacje do nauczania danego przedmiotu w wielu szkołach jest niemożliwe ze względu na liczbę zatrudnionych nauczycieli danej specjalności (np. jeden fizyk, chemik czy biolog). Podczas doraźnego zastępstwa nauczyciel nie musi prowadzić tych samych zajęć, które prowadzi nauczyciel nieobecny. Gdy za matematyka na lekcję idzie polonista, prowadzi wówczas zajęcia z języka polskiego, gdyż do matematyki nie posiada kwalifikacji. Jeżeli nie ma możliwości przydzielenia zastępstwa nauczycielowi uczącemu w danej klasie, można je przydzielić innemu nauczycielowi.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Placówka mieści się w dwóch budynkach w 2 różnych miejscowościach. Jest to placówka całodobowa z kuchnią. Czy można przenieść pracownika obsługi- kuchni do pracy w tej drugiej placówce jeśli zachodzi taka konieczność? Czy pracownik musi wyrazić zgodę? Co w sytuacji kiedy nie wyrazi zgody?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W szkole, w której stanowisko dyrektora powierzono osobie nie będącej nauczycielem nadzór pedagogiczny sprawuje wicedyrektor. Jeśli w szkole nie został powołany wicedyrektor kto może sprawować nadzór pedagogiczny ?
- Czy nauczyciela nieobecnego w pracy (np. z powodu załatwiania ważnych spraw rodzinnych) mogą zastąpić koledzy wpisując w dziennikach zajęć zastępstwa koleżeńskie? Czy w ten sposób jedni i drudzy nie łamią prawa?
- Proszę o wskazówki jak rozwiązać następujący problem. Jestem nauczycielem kontraktowym zatrudnionym w pełnym wymiarze w publicznym przedszkolu, mam 20 godzin z dziećmi i 5 na pełnienie obowiązków dyrektora (otrzymałam drugi rok powierzenie obowiązków). Chcę bardzo zacząć staż na mianowanego, kogo powołać na opiekuna (organ prowadzący, koleżankę z sąsiedniego przedszkola) i jak formalnie realizować zagadnienia ze stażu. Umowy mam przedłużane na rok szkolny.
- Czy w wypowiedzeniu umowy pracownikowi niepedagogicznemu wystarczy wpisać: przyczyny reorganizacyjne czy też powinno się wpisać przyjęte kryteria wyboru do zwolnienia w tym przypadku posiadanie innego źródła dochodu - emerytury. Pracownik wytypowany do zwolnienia posiada prawo do emerytury.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe