Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Zatrudniłam nauczyciela na pół etatu, z czego 4 godziny bez kwalifikacji i 5 z kwalifikacjami. W rozmowie telefonicznej podczas opiniowania wniosku ze strony KO padło pytanie, dlaczego zatrudniam na rok szkolny. Co powinnam odpowiedzieć, co zrobiłam nie tak? Jak w związku z tym zatrudniać nauczyciela; co z urlopem?
Zatrudnienie nauczyciela w samorządowej jednostce oświatowej, gdy osoba ta nie posiada pełnych kwalifikacji, następuje po uzyskaniu zgody kuratora oświaty, która również obejmuje czas określony przydzielenia godzin bez pełnych kwalifikacji, zgodnie z art. 10 ust. 9 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2019 r., poz. 2215 ze zm.). Jeśli te wymogi nie zostały spełnione w odniesieniu do wymiaru etatu obejmującego 4 godziny, to został naruszony art. 10 ust. 9 KN i nie można stwierdzić, z jakiego powodu akurat na okres roku szkolnego przydzielono nauczycielowi te godziny.
Z kolei zatrudnienie na 5 godzin dydaktycznych jest uzależnione m.in. stopniem awansu nauczyciela, który jest nieznany. Nauczyciel kontraktowy, mianowany lub dyplomowany powinien zostać zatrudniony na część etatu na czas nieokreślony (art. 10 ust. 4 i 6 KN). Jeśli więc nauczyciel nie jest zatrudniany na 5 godzin na zastępstwo albo w razie potrzeby wynikającej z potrzeby nauczania, nie wiadomo, z jakiego powodu nauczyciela zatrudniono tylko na okres roku szkolnego. Z kolei nauczyciel stażysta zatrudniony zgodnie z kwalifikacjami w wymiarze uniemożliwiającym rozpoczęcie stażu mógł zostać zatrudniony na czas określony jednego roku szkolnego na zastępstwo albo w razie potrzeby wynikającej z organizacji nauczania (art. 10 ust. 7 KN).
Reasumując, jeśli nauczyciela zatrudniono zgodnie z kwalifikacjami (dotyczy 5 godzin) na zastępstwo albo zgodnie z potrzebami wynikającymi z organizacji nauczania, to należy te okoliczności wskazać w piśmie do kuratora oświaty.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Prowadzę szkołę niepubliczną, o uprawnieniach szkoły publicznej, tj. Liceum dla Dorosłych, w której pełnię także funkcję dyrektora. Chciałem zadać pytanie, dotyczące zatrudniania nauczycieli w szkole zaocznej od września 2018. Ustawa o Finansowaniu zadań oświatowych, nie precyzuje dokładnie , na jakich zasadach powinni być zatrudniani nauczyciele w szkołach zaocznych, którzy często maja bardzo mało godzin w semestrze, np. 15-20. W uzasadnieniu do powyższej ustawy, wymienieni są nauczyciele, którzy pracują w sposób ciągły, codziennie, w dziennych szkołach niepublicznych i to jest dla wszystkich zrozumiale, że ww. pedagodzy, muszą mieć umowę o pracę. Nie mam natomiast pewności czy te same zasady dotyczą nauczycieli, którzy pracują w szkołach zaocznych, co drugi tydzień. Jeśli jednak tak samo to jak powinna wyglądać umowa o pracę, jeśli np. ma w miesiącu 6-8 godzin albo czasami w różnych miesiącach ma różną liczbę godzin?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka języka angielskiego była zatrudniona w szkole w okresie 1.09.2018 r.-22.06.2019 r. wypłacono ekwiwalent za urlop za 42 dni. Ta sama nauczycielka została zatrudniona od 1.09.2019 r. do 29.02.2020 r. czy powinno się tej osobie wypłacić ekwiwalent za 20 dni urlopu wypoczynkowego? Skorzystała z ferii 14 dni w 2020 r.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel, który ma ukończone studia podyplomowe na kierunku edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną (bez zapisu OLIGOFRENOPEDAGOGIKA) ma kwalifikacje do prowadzenia zajęć rewalidacyjnych z uczniem z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy poniższe art. z Karty Nauczyciela możemy zastosować wobec nauczyciela będącego w 4l-etniej ochronie przedemerytalnej?
- Art. 23. 1. pkt. 3 w razie orzeczenia przez lekarza przeprowadzającego badanie okresowe lub kontrolne o niezdolności nauczyciela do wykonywania dotychczasowej pracy;
-Art. 23.4 pkt 2 w razie nieusprawiedliwionego niezgłoszenia się nauczyciela na badanie okresowe lub kontrolne, z końcem miesiąca, w którym dyrektor otrzyma o tym informację, z zastrzeżeniem ust. 5
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka zatrudniona od 1.09.2011 r. do 31.08.2012 r. na 7/18 etatu przebywa na zwolnieniu lekarskim (ciąża) do 28.09.2012. Umowa przedłuży się do dnia porodu. Planowany poród we wrześniu. Gdyby nie ciąża i poród, nauczycielka byłaby ponownie zatrudniona na 9/18 etatu w nowym roku szkolnym. Z jakim wymiarem należy przedłużyć umowę do dnia porodu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe