Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Zatrudniłam nauczyciela po raz piąty na umowę na czas określony, gdyż pracuje on na godzinach, które są wolne ze względu na obniżenie mojego pensum jako dyrektora. W podstawie prawnej umieściłam Art. 10 usat 7 i art. 14 ustawy Karta Nauczyciela. Nie napisałam, że jest to zastępstwo za mnie w związku z pełnieniem funkcji dyrektora. Nauczyciel był poinformowany o tym fakcie ustnie za każdym razem. Czy istnieje możliwość prawna sprostowania błędu w postaci oświadczenia korzystając z art. 29 Kodeks Pracy oraz art. 84 i 88 Kodeks Cywilny lub inna możliwość, która nie wymaga zgody nauczyciela? Czy, jeśli nie ma możliwości sprostowania tego błędu, to muszę przekształcić umowę na czas nieokreślony?
W opisanej sytuacji najbezpieczniej jest zawrzeć z nauczycielem porozumienie zmieniające (aneks do umowy), w którym dokona się z określoną datą zmiany rodzaju umowy o pracę z umowy na czas określony na umowę na czas nieokreślony. Mozna też zawrzeć porozumienie, w którym strony zgodnie oświadczą, ze umowa z dnia 01.09.2015 r. zawarta była na czas nieokreślony.
Poprzednie cztery umowy również były zawarte niezgodnie z prawem. Gdyby nauczyciel oddał do sądu sprawę o ustalenie stosunku pracy, sąd z pewnością uznałby, że jest on zatrudniony juz od pierwszego dnia na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.
Najlepszym więc rozwiązaniem będzie wyjaśnienie nauczycielowi całej sprawy, powołując się właśnie na działanie w błędzie i zaproponowanie mu powyższych rozwiązań, zwłaszcza, że są to rozwiązania na korzyść pracownika. Dla celów dowodowych można tego dokonać na piśmie.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy za dni dodatkowo wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych (zgodnie z rozporządzeniem w sprawie organizacji roku szkolnego w przypadku szkoły podstawowej dyrektor ma do dyspozycji 8 dni), należy wypłacić nauczycielowi godziny ponadwymiarowe? Jakie stanowisko przyjąć w sytuacji, kiedy w tych dniach odbywają się egzaminy, albo nauczyciel uczestniczy w posiedzeniu rady pedagogicznej? Czy nauczyciel za dzień rozpoczęcia i zakończenia roku szkolnego powinien otrzymać wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W szkole w ramach wf w kl.I-III/SP prowadzone są zajęcia na basenie, prowadzi je instruktor. Jakie zadania ma pełnić n-l, który ma przydzielone zajęcie i zapłacone, chociaż je nie prowadzi? Czy powinien otrzymać wynagrodzenie za lekcje? Czy są to zajęcia opiekuńcze w ramach 40 godz. tygodnia pracy? /proszę o podstawę prawną/
- W naszej szkole od dnia 01.9.2018 r. został powołany nowy wicedyrektor, który do dnia 31.08.2018 r. (wykorzystał urlop jako nauczyciel) był nauczycielem. Jaki zatem wymiar urlopu go obowiązuje?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka po urlopie macierzyńskim przebywa nieprzerwanie od 27 marca 2022 r. do 5 listopada 2022 r. na urlopie rodzicielskim, płatnym 80 %, złożyła długi wniosek . Czy w związku ze zmianami, które miały obowiązywać od 1 sierpnia 2022 r. nauczycielka ta może złożyć wniosek od 1 sierpnia i płatność 81,5 %? Czy nie ma takiej możliwości? Co z urlopami które trwają w momencie zmiany przepisów?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownica do końca marca miała urlop 8-godzinny, od 1 kwietnia przechodzi na 7-godzinny – dostarczyła orzeczenie o niepełnosprawności. Jak należy przeliczyć urlop?
Czy tak:
3/12 * 26 = 6,5 * 8 godz. (52 godz.)
oraz
9/12 * 26 = 19,5 * 7 godz. (136 godz. i 30 min),
co razem daje 26 dni = 188 godz. 30 min?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe