Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Zgodnie z Rozporządzeniem MEN z 2011 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola i publicznych szkół liczebność dzieci w grupie w przedszkolu integracyjnym powinna wynosić do 20 osób, w tym do 5 dzieci z niepełnosprawnością. Czy w przedszkolu integracyjnym niepublicznym może być tak, że grupa liczy 25 dzieci, w tym na 5 zdrowych może przypadać jedno z orzeczeniem? Czy taki zapis w statucie jest prawidłowy? Czy jeśli do przedszkola nie zgłosiły się dzieci z orzeczeniami, to i tak liczebność grupy powinna być 20 czy może być 25 (zakładając,że odpowiedź na wcześniejsze pytanie brzmi, że dopuszcza się max 20)? Jeżeli w grupie jest 25 dzieci, w tym jedno dziecko z autyzmem i oprócz nauczyciela wychowawcy jest również zatrudniony przez 8 godz. dziennie nauczyciel wspomagający, to jest to stan prawidłowy/dopuszczalny?
Rozporządzenie MEN z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół, Dz. U. z 2001 r. Nr 61, poz. 624 z późn. zm. nie ma zastosowania do tych przedszkoli niepublicznych, które przyjmują uczniów innych, niż skierowani przez gminę, dla których nie ma miejsc w samorządowych przedszkolach (a contrario art. 90 ust. 1b pkt 4 w zw. z art. 60 ust. 2 i art. 71b ust. 7 pkt 2 UoSO, umieszczonymi w rozdziale dotyczącym placówek publicznych). Przedszkole niepubliczne, które nie spełnia wymogów z art. 90 ust. 1b UoSO samo określa w swoim statucie organizację, w tym liczebność oddziałów integracyjnych (art. 84 ust. 2 pkt 4 UoSO), która może wynosić 25 uczniów, jeśli placówka jest w stanie zapewnić im bezpieczne higieniczne warunki nauki. Zgodnie z art. 3 pkt 2a UoSO oddział bez uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego nie jest oddziałem integracyjnym.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jeżeli dyrektor szkoły zwolnił ucznia z nauki drugiego języka obcego do końca etapu edukacyjnego, to czy po wejściu w życie rozporządzenia MEN z dnia 22 lutego 2019 r. w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania, powinien przywrócić obowiązek nauki uczniowi, który nie spełnia warunków określonych w tym rozporządzeniu, w paragrafie 6.1.?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor szkoły ma obowiązek przekazać do nadzoru pedagogicznego kserokopii protokołów wszystkich rad pedagogicznych (potwierdzonych za zgodność z oryginałem wraz z załącznikami i podejmowanymi uchwałami przez radę pedagogiczną), które odbyły się w szkole w roku szkolnym 2016/2017 oraz 2017/2018, w celu dokonania analizy i oceny przebiegu procesów kształcenia i wychowania oraz efektów działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej oraz innej działalności statutowej szkoły, sprawdzenia poprawności ich dokumentowania, wytyczenia priorytetowych zadań do realizacji przez nadzór pedagogiczny w roku szkolnym 2018/2019?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Czy w przypadku gdy uczeń dostarczy podanie o zwolnienie z WF-u na cały rok wraz ze zwolnieniem lekarskim bez podania przyczyn ani określenia dolegliwości, dyrektor musi zwolnić ucznia z całości zajęć WF-u?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Czy w roku szkolnym 2018/2019 wszystkie dzieci w wieku przedszkolnym powinny być objęte zajęciami z języka angielskiego w ramach podstawy programowej?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- W jaki sposób dyrektor szkoły podstawowej z oddziałami przedszkolnymi powinien zorganizować zindywidualizowaną ścieżkę nauczania dla ucznia zerówki, jeżeli opinia z poradni nie daje szczegółowych wytycznych?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe