Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Zwracam się z prośbą o rozstrzygnięcie kwestii rozliczania dotacji. Czy jeśli nauczyciele pobierają wynagrodzenia za grudzień do 10 stycznia w następnym roku? Czy mogę rozliczyć ten wydatek jako koszt grudnia i ująć go do rozliczenia dotacji, czy powinnam sugerować się datą dokonania wydatku, jak w przypadku każdego innego wydatkowania, bądź zakupu? Czy są w sprawie rozliczania wynagrodzeń jakieś interpretacje, szczegółowe przepisy, lub orzecznictwo sądów?
Na podstawie art. 90 ust. 3da UoSO dotacja samorządowa może być wykorzystana (a w związku z tym również rozliczona) wyłącznie na pokrycie wydatków bieżących (m. in. wynagrodzeń nauczycieli) poniesionych w okresie roku budżetowego, na który dotacja została udzielona, niezależnie od tego, którego roku dotyczą te zadania. Wynagrodzenia wypłacone w styczniu należy rozliczyć z dotacji udzielonej na ten rok nawet, gdy należą się za grudzień poprzedniego roku.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Fundusz socjalny emerytowanych nauczycieli w przedszkolu. Proszę mi wyjaśnić jak naliczać fundusz socjalny dla emerytowanych nauczycieli na rok następny. I wariant - Pobierana emerytura x 12 miesięcy x 5% = ; II wariant - Pobierana emerytura (1 miesiąc) x 5 % =. Należy brać emeryturę netto czy brutto czy z dodatkiem pielęgnacyjnym ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy wychowawca bursy, internatu zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy i realizujący swoje godziny w czterodniowym tygodniu pracy (od poniedziałku do niedzieli ) obniżonym na podstawie art. 42 c ust.1 KN może domagać się dnia wolnego za pracę w dniu świątecznym przypadającym w innym dniu niż niedziela.
- Zatrudniliśmy nauczyciela (emeryt, zatrudniony na umowę o pracę od 01.09.2015r.), który został zatrudniony jako nauczyciel języka angielskiego dla uczniów posiadających opinię o potrzebie nauczania indywidualnego. Nauczanie kończy się 24.06.2016 (zapis z opinii) i data końcowa na umowie o pracę również jest 24.06.2016r. Nauczyciel podnosi kwestię, że powinien mieć umowę do 31.08.2016r , tak jak kończy się rok szkolny. Nauczyciel w czasie trwania umowy miał kilka godzin zastępstw ze względu na chorobę innego nauczyciela, czy ten fakt może mieć wpływ na sposób podpisania umowy? Która data powinna pojawić się na umowie - końca nauczania indywidualnego czy końca roku szkolnego?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Chciałabym poznać opinie na temat praktycznych rozwiązań z zakresu:
- czasu pracy
- zasad jego ewidencjonowania,
- urlopów wypoczynkowych
nauczycieli zatrudnionych w niepublicznych szkołach,
- jak ewidencjonować nieobecność nauczycieli w szkole, gdy nie jest to czas ich urlopu (np. między świętami Bożego Narodzenia nie przychodzą do pracy, ale nie mają urlopu)
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel przedmiotów zawodowych (nauczyciel dochodzący) jest zatrudniany w naszej szkole na umowę o pracę na czas określony. W roku szkolnym 2016/17 zatrudniony był w wymiarze 6/18 etatu od 01.09.2016 do 30.06.2017 r. Został mu wypłacony ekwiawalent za 42 dni urlopu i świadczenie urlopowe proporcjonalne do wymiaru zatrudnienia i czasu pracy.
Aktualnie w roku szkolnym 2017/2018 jest zatrudniony w wymiarze 4/18 etatu na okres 01.09.2017r. do 31.12.2017 r. Czy w związu z powyższym należy się mu świadczenie urlopowe za te 4 m-ce? A ekwiwalent za urlop za 22 dni czy 23? Bo 5,6 dnia * 4 m-ce= 22,4 dni.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe