Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
1. Czy uczniowi klasy 8 w arkuszu ocen w tabeli wyniki klasyfikacji końcowej zlicza się liczbę opuszczonych godzin z klas 1-8 czy przepisuje się liczbę opuszczonych godzin tylko z klasy 8? 2. Czy w arkuszu ocen przepisuje się datę uchwały rady pedagogicznej, datę i podpis nauczyciela wypełniającego arkusz ocen? 3. Uczeń w klasie 5 i 7 uczęszczał na zajęcia "Wychowywanie do życia w rodzinie" W klasie 6 i 8 nie uczęszczał. Jak zapisać to w arkuszu ocen w tabeli - Wyniki klasyfikacji końcowej?
Wszystkie odpowiedzi na zadane pytania znajdują się w:
• rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 sierpnia 2017 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji ((Dz.U. z 2017 r. poz. 1646- dalej rozporządzenie dotyczące dokumentacji szkolnej),
• rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 27 sierpnia 2019 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków (Dz.U. z 2019 r. poz. 1700- dalej rozporządzenie w sprawie świadectw).
Ad 1) Zgodnie z punktem 27 załącznika nr 5 do rozporządzenia w sprawie świadectw dotyczącego świadectw i arkuszy oraz § 7 tego rozporządzenia, w arkuszach ocen po wpisaniu wyników klasyfikacji rocznej lub semestralnej uzyskanych w klasie programowo najwyższej szkoły danego typu należy w kolejnej kolumnie wpisać wyniki klasyfikacji końcowej. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to czy należy uwzględnić tutaj zliczone nieobecności ucznia. Można przyjąć, że nieobecności ucznia mają bezpośredni wpływ na klasyfikację i nieobecności te wpisać i nie będzie to stanowić błędu. Podkreślić należy, że rozporządzenie wprost tego nie nakazuje, tak jak w przypadku ocen.
As 2) § 14 ust. 1 rozporządzenia dotyczącego dokumentacji szkolnej wskazuje wprost, że wpisów w arkuszach ocen dokonuje się m.in. na podstawie protokołów zebrań rady pedagogicznej. Wpisów tych dokonuje nauczyciel wypełniający arkusz ocen ucznia i potwierdza podpisem zgodność wpisów z dokumentami, na podstawie których ich dokonano.
Wynika z tego, że w arkuszu należy wpisać datę i numer zebrania rady Pedagogicznej, na której podjęto konkretną uchwałę, a nauczyciel ma obowiązek złożyć swój podpis wraz z datą na arkuszu ocen.
Ad 3) Zgodnie z punktem 12 załącznika nr 1 do rozporządzenia w sprawie świadectw dotyczącego wydawania świadectw, udział uczniów w zajęciach wychowania do życia w rodzinie na świadectwach szkolnych i w arkuszach ocen odnotowuje się w części „Inne zajęcia”. W miejscu przeznaczonym na wpisanie oceny z tych zajęć wpisuje się odpowiednio „uczestniczył” lub „uczestniczyła”. Z kolei w punkcie 27 tego załącznika nr 5 wskazano, że w arkuszach ocen po wpisaniu wyników klasyfikacji rocznej lub semestralnej uzyskanych w klasie programowo najwyższej szkoły danego typu należy w kolejnej kolumnie wpisać wyniki klasyfikacji końcowej.
Wynika z tego, że jeżeli uczeń uczestniczył w tych zajęciach należy uwzględnić to na świadectwie końcowym i w arkuszu ocen.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W jaki sposób należy kontrolować realizację podstawy programowej? Czy zajęcie edukacyjne w przedszkolu powinno mieć stałe etapy?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauka techniki zamiast drugiego języka nowożytnego dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim dotyczy tylko klas VII i VIII czy uczniów klas gimnazjalnych także.
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Jak powinien wyglądać zapis w dzienniku zajęć w przedszkolu np. w okresie przerwy świątecznej, w przypadku kiedy nauczyciele są gotowi do pracy, a do przedszkola nie przyjdzie żadne dziecko? Nauczyciel jest na stanowisku pracy i czeka, bo nie wiadomo czy nie pojawi się któreś z dzieci, gdzie powinien zaznaczyć swoją obecność? Czy błędem jest zapis w takim dniu: "brak dzieci, przygotowywanie pomocy dydaktycznych, uzupełnianie dokumentacji przez nauczyciela itp"?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- 1.Jakie dokumenty z nadzoru pedagogicznego powinny znalezć się w dokumentach dyrektora przedszkola niepublicznego?
2.Czy arkusz organizacyjny przedszkola niepublicznego powinien być napisany w takiej formie o jakiej mówi rozporządzenie?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Bardzo proszę o opracowanie sprawozdania z planu nadzoru pedagogicznego za pierwszy semestr roku szkolnego 2017/2018 dla szkoły podstawowej.
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe