Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Dyrektor planuje zatrudnić na stanowisko nauczyciela przedmiotów zawodowych z kodeksu pracy osobę z 30 letnim stażem pracy bez przygotowania pedagogicznego- mgr inż. Czy powinien po nowelizacji kodeksu pracy zapewnić wynagrodzenie nauczyciela dyplomowanego? Czy zatrudnić powinien tylko do końca zajęć w szkole- koniec czerwca? Czy powinien zatrudnić na zasadzie porozumienia stron? Czy przyszły nauczyciel powinien zarejestrować się po zwolnieniu wcześniejszym z pracy jako osoba bezrobotna? Obecnie pracuje na etacie pełnym w innym zakładzie. Czy wcześniej dyrektor powinien w urzędzie pracy zgłosić, że od września posiada wolny etat na stanowisko nauczyciela w którym określi wymagania dla nauczyciela?
Zatrudnienie osoby bez przygotowania pedagogicznego do prowadzenia zajęć z przedmiotów zawodowych odbywa się na podstawie przepisów ustawy o systemie oświaty - art. 7 ust. 1a, 1b, 1ba i 1d.
Zgodnie z powyższymi przepisami, w uzasadnionych przypadkach w szkole publicznej może być, za zgodą organu prowadzącego zatrudniona osoba posiadająca przygotowanie zawodowe uznane przez dyrektora szkoły za odpowiednie do prowadzenia zajęć z zakresu kształcenia zawodowego. Osobę taką zatrudnia się na zasadach określonych w kodeksie pracy, z tym że do osób tych stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć edukacyjnych nauczycieli oraz ustala się wynagrodzenie nie wyższe niż przewidziane dla nauczyciela dyplomowanego.
Ponadto, osoba ta może być zatrudniona w szkole, jeżeli spełnia warunki, o których mowa w art. 10 ust. 5 pkt 3 i 4 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela. W celu potwierdzenia spełnienia powyższego warunku osoba ta, przed nawiązaniem stosunku pracy, jest obowiązana przedstawić dyrektorowi szkoły informację z Krajowego Rejestru Karnego.
Osoba zatrudniona na podstawie art. 7 ustawy nie jest nauczycielem w rozumieniu przepisów Karty Nauczyciela - nie przysługuje jej urlop w wymiarze i w trakcie ferii zimowych i letnich. Nie ma zatem potrzeby zatrudniania takiej osoby na okres wakacji. Pracownik w swoim obecnym zakładzie pracy może zwolnić się za porozumiem stron lub z zachowaniem okresu wypowiedzenia.
Przepisy nie nakazują zgłoszenia przez dyrektora szkoły w urzędzie pracy wolnego miejsca, jednak z uwagi na to, że opisany sposób zatrudnienia jest wyjątkiem od ogólnych zasad zatrudniania nauczycieli (powinni posiadać pełne kwalifikacje), dla uzyskania zgody organu prowadzącego na zatrudnienie może być potrzebne udokumentowanie poszukiwania przez szkołę wykwalifikowanego nauczyciela.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Ministerstwo Edukacji Narodowej planuje zaostrzyć kwalifikacje wymagane od nauczycieli już od roku szkolnego 2015/2016. Czy w związku z planowanym wymogiem nauczyciele pracujący w szkole podstawowej bez wykształcenia wyższego tracą pracę, czy dotyczyć ma to tylko nowo zatrudnianych nauczycieli?
- Podstawa prawna do rozwiązania stosunku pracy w gimnazjum wygaszanym. Nasze gimnazjum jest samodzielnym gimnazjum i (jako jedyne w mieście) będzie wygaszone z dniem 31-08-2019 r. Z nauczycielem został rozwiązany stosunek pracy z dniem 31-08- 2017 r. z przyczyn organizacyjnych powodujące wygaszenie gimnazjum na podstawie art. 225 ust.1 Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo Oświatowe (Dz.U.z 2017 r .poz.60) oraz spełniła warunki przejścia na emeryturę, w związku z powyższym skorzystała z tego prawa (art. 88 ust. 1a KN, który otrzymał brzmienie w art. 4 pkt. 12 cytowanej ustawy) podkreślam, że art. 227 w/w Ustawy mówi, że nie stosuje się art. 20 ustawy - Karta Nauczyciela do 31.08.2019 r.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel w lipcu 2008 roku przeszedł na emeryturę nie rozwiązując stosunku pracy. Stosunek pracy zostanie rozwiązany w tym roku.
Czy należy mu wypłacić odprawę emerytalną?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy dofinansowanie wycieczki zakładowej podlega opodatkowaniu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o stanowisko w sprawie badań kontrolnych po nieobecności pracownika związanej z urlopem macierzyńskim i następującym bezpośrednio po nim urlopem rodzicielskim. Czy badania kontrolne wykonuje się wyłącznie w przypadku nieprzerwanej choroby trwającej dłużej niż 30 dni i urlopu dla poratowania zdrowia (bez względu na jego długość?) czy po innych "długich" nieobecnościach?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe