Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
10-letnie dziecko mieszka na stałe z rodzicami za granicą – wszyscy mają obywatelstwo polskie. Od września dziecko będzie przebywało czasowo w Polsce z dziadkami i tutaj chodziło do szkoły podstawowej – rodzice pozostaną za granicą (przyjadą tylko w celu zapisania dziecka do szkoły). Jakie dokumenty są niezbędne w takiej sytuacji? Czy wystarczy pełnomocnictwo rodziców udzielone dziadkom do sprawowania opieki nad ich dzieckiem w czasie pobytu w kraju?
Do zapisania dziecka do szkoły nie jest wymagane pełnomocnictwo do sprawowania opieki nad nim. Zgodnie z art. 130 ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2021 r., poz. 1082 wystarczający jest wniosek rodzica lub rodziców. Natomiast nie jest prawnie dopuszczalne udzielenie pełnomocnictwa do wykonywania wszystkich praw i obowiązków wynikających z władzy rodzicielskiej; z uwagi na przedstawione poniżej uprawnienia sadu rodzinnego, wątpliwe jest także udzielenie pełnomocnictwa dziadkom do sprawowania bieżącej pieczy nad dzieckiem na dłuższy okres, będącej istotnym elementem władzy rodzicielskiej (uchwała Sądu Najwyższego z dnia 13 maja 2015 r., III CZP 19/15). Ale też rolą szkoły nie jest rozstrzyganie tej kwestii, ani prawne uregulowanie dalszej pieczy nad dzieckiem nie ma wpływu na przyjęcie dziecka do szkoły. Jeśli w szkole zostanie stwierdzone, że pod nieobecność rodziców dobro dziecka może być zagrożone, szkoła powinna zwrócić się do sądu rodzinnego o wgląd w sytuację dziecka, ponieważ sąd może na rodziców nałożyć różne obowiązki i podejmować decyzje dotyczące władzy rodzicielskiej, w tym może zawiesić władzę rodzicielską rodzicom i wyznaczyć dziadków na opiekunów – art. 109 i art. 110 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. z 2020 r., poz. 1359 ze zm.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o szczegółowe wyjaśnienie co to są metody, formy i techniki pracy z dziećmi.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o wzór statutu niepublicznego przedszkola integracyjnego oraz regulamin pracy.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jeżeli nauczyciel w dniu szkolenia, które odbywa się o godz.16.00 pracuje planowo od 12.00 do 16.00, to czy powinno się mu umożliwić pracę w godzinach rannych czyli zamienić godziny pracy z drugim nauczycielem, czy należy zwolnić nauczyciela z całego dnia pracy ponieważ o godz. 12.30 musi wyjechać aby dotrzeć na miejsce szkolenia? Jeżeli nauczyciel w dniu szkolenia, które odbywa się o godz. 16.00 pracuje planowo od godz. 7.00 do 15.30 i realizuje tygodniowo 3 planowe nadgodziny tygodniowo, które zgodnie z uchwałą rady miejskiej są rozliczne proporcjonalnie każdego dnia tygodnia, to czy zwalniając nauczyciela o godz.12.30 na szkolenie liczę mu nadgodziny planowe, czy potrącam tyle ile faktycznie zwalniam- czyli 3, tym bardziej, że za nieobecnego nauczyciela muszę innemu nauczycielowi przydzielić nadgodziny doraźne?
- Czy regulacje dotyczące tego, w jaki sposób należy wnioskować o przyznanie świadczenia, można zapisać w regulaminie ZFŚS w następujący sposób? 1. Pracownik ubiegający się o przyznanie świadczenia ZFŚS jest zobowiązany złożyć do dyrektora szkoły wniosek o przyznanie świadczenia w trybie i terminie określonym w dalszych postanowieniach regulaminu. 2. Wysokość świadczenia przyznanego pracownikowi jest uzależniona od jego sytuacji socjalnej (materialnej, życiowej, rodzinnej). 3. Jednym z kryteriów określenia sytuacji materialnej jest złożone przez pracownika oświadczenie o dochodach w rodzinie (załącznik nr 1). 4. Pracownik, który nie złoży oświadczenia o dochodach w rodzinie, zostanie uznany jako osoba o najwyższych dochodach.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o podanie aktualnej podstawy prawnej na bazie, której stworzony zostanie szkolny regulamin bezpieczeństwa i higieny pracy (uwzględniający także instrukcję stanowiskową przy obsłudze komputera i drukarki).
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe