Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy regulacje dotyczące tego, w jaki sposób należy wnioskować o przyznanie świadczenia, można zapisać w regulaminie ZFŚS w następujący sposób? 1. Pracownik ubiegający się o przyznanie świadczenia ZFŚS jest zobowiązany złożyć do dyrektora szkoły wniosek o przyznanie świadczenia w trybie i terminie określonym w dalszych postanowieniach regulaminu. 2. Wysokość świadczenia przyznanego pracownikowi jest uzależniona od jego sytuacji socjalnej (materialnej, życiowej, rodzinnej). 3. Jednym z kryteriów określenia sytuacji materialnej jest złożone przez pracownika oświadczenie o dochodach w rodzinie (załącznik nr 1). 4. Pracownik, który nie złoży oświadczenia o dochodach w rodzinie, zostanie uznany jako osoba o najwyższych dochodach.
Tak. W świetle obowiązujących przepisów dopuszczalne jest uzależnienie przyznania świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych od sytuacji dochodowej i rodzinnej pracownika. W tym stanie prawnym, zapisy regulaminu są prawidłowe.Przyznanie świadczenia zależy od sytuacji życiowej, rodzinnej, materialnej
Uzależnienie świadczeń socjalnych przyznawanych przez pracodawcę z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych od sytuacji dochodowej, życiowej i rodzinnej pracownika jest zgodne z przepisami ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.
Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z Funduszu uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z Funduszu.
Można żądać udokumentowanie dochodów
Pracodawca może więc żądać również przedłożenia dokumentów potwierdzających dochodów uzyskiwanych przez pracownika oraz przypadających na członka jego rodziny. Dopiero te ustalenia potwierdzają uprawnienia tego pracownika do świadczeń z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.
Wymóg udokumentowania dochodów należy zapisać w regulaminie
Należy przy tym podkreślić, że zasady korzystania z usług i świadczeń finansowanych z Funduszu oraz zasady przeznaczania środków Funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej określa pracodawca w regulaminie ustalanym zgodnie z art. 27 ust. 1 albo z art. 30 ust. 5 ustawy o związku zawodowych. Ustawodawca nie precyzuje bowiem sposobu, w jaki ma nastąpić udokumentowanie ich spełnienia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy istnieją szkoły uzawodowione? Na czym polega organizacja takiej szkoły?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka kontraktowa zatrudniona na czas nieokreślony była na urlopie zdrowotnym, potem złamała nogę, a kiedy miała wrócić do pracy uległa kolejnemu poważnemu wypadkowi. Po operacji nie przebywała na zasiłku rehabilitacyjnym tylko od razu dostała rentę ZUS na 2 lata. Nauczyciel, który pracował na zastępstwo znalazł pracę na stałe. Zostaję bez pracownika, co bardzo negatywnie wpłynie na dzieci. Wystawiłam tydzień temu skierowanie do lekarza medycyny pracy lecz nauczycielka zwleka, nie odbiera ode mnie telefonów. Na skierowaniu nie ma daty w jakim czasie powinna zgłosić się do lekarza medycyny pracy. Czy powinnam dopisać, że np. w ciągu 14 dni powinna dostarczyć orzeczenie o zdolności lub niezdolności do pracy (ta nauczycielka w tej chwili absolutnie nie nadaje się do pracy na obecnym stanowisku)? Czy konsekwencją odmowy wykonania polecenia służbowego może być upomnienie, nagana a nawet dyscyplinarne zwolnienie nauczyciela?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Niepubliczny ośrodek rewalidacyjno-wychowawczy. Proszę o informację, jak długo i jakie dokumenty powinno przechowywać się w archiwum w niepublicznej placówce. Chodzi mi głównie o dokumentację pedagogiczną: protokoły rady pedagogicznej, tygodniowe rozkłady zajęć, teczki wychowanków, orzeczenia, dokumentacja pomocy-psychologiczno-pedagogicznej.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Witam. W jaki sposób szkoła powinna odpowiedzieć na wniosek, np z sądu, o opinię o uczniu? Czy można przekazać taki wniosek do kompetentnej instytucji zewnętrznej? Czy też zwracać się z prośbą do sądu o sprecyzowanie wniosku?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o podpowiedź, gdzie mam szukać na tym portalu opracowań i wzoru arkusza organizacji na rok szkolny 2012/2013 po zmianie przepisów.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe