Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
1.Proszę o interpretację dni wolnych od zajęć dydaktycznych w szkole dla nauczycieli. Organ prowadzący twierdzi, że nauczyciele w przerwach świątecznych i dniach wolnych od zajęć dydaktycznych powinni być w szkole 8 godzin. Jakie jest Państwa stanowisko w tej sprawie? 2. Jaka podstawa prawna reguluje prawo burmistrza do udzielania dyrektorowi szkoły urlopu? Przecież nie jest pracodawcą.
1. Czas pracy nauczycieli reguluje art. 42 Karty Nauczyciela. Z jego brzmienia wynika, że czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze nie może przekraczać 40 godzin na tydzień. Nie oznacza to jednak, że nauczyciel musi przepracować te 40 godzin. W ramach 40 godzin w tygodniu nauczyciel realizuje bowiem zajęcia wynikające z jego pensum dydaktycznego, które jest rejestrowane w odpowiednich dziennikach oraz inne (nierejestrowane) zajęcia i czynności wynikające z zadań statutowych szkoły i zajęcia związane z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem i doskonaleniem zawodowym.
Nie ma zatem uzasadnienia nakaz przebywania nauczyciela w szkole 8 godzin dziennie. Okres przerw świątecznych i dni wolnych od zajęć dydaktycznych nie jest dla nauczycieli czasem wolnym (okresem urlopu), w związku z czym dyrektor szkoly, jako pracodawca i osoba odpowiedzialna za organizację pracy szkoły, decyduje o przydziale nauczycielom zadań w tych okresach.
2. Na podstawie art. 10 ust. 1 pkt. 6 ustawy z dnia 14.12.2016 r. - Prawo oświatowe, do zadań organu prowadzącego należy w szczególności wykonywanie czynności w sprawach z zakresu prawa pracy w stosunku do dyrektora szkoły lub placówki. Zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt. 3 ustawy, w przypadku szkół i placówek prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego zadania i kompetencje organu prowadzącego określone w art. 10 ust. 1 pkt. 6 (czyli czynności, o których mowa powyżej), wykonuje odpowiednio: wójt (burmistrz, prezydent miasta), starosta, marszałek województwa.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pani sprzątająca pracowała w szkole od 05.2000 r. do 31.03.1016 r. po czym rozwiązała umowę w związku z przejściem na emeryturę. W dniu 04.04.2016 podpisano umowę na czas określony do 31.12.2016 r. Czy kolejna umowa na czas określony będzie drugą umową? Czy do limitu 33 m-cy wliczam okres od 22.02.2016 r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry, Pracownica dostarczyła dokumenty dotyczące zaliczenia do stażu pracy okresu pracy w gospodarstwie rolnym rodziców od czasu ukończenia 16 roku życia do chwili podjęcia pracy (9 lat 4 miesiące i 15 dni). Wniosek oraz dołączone dokumenty (zeznanie świadków, oświadczenie wnioskodawcy, zaświadczenie z gminy o zameldowaniu w gospodarstwie rolnym, wypis z rejestru gruntów, zaświadczenie urzędu gminy o braku dokumentów stwierdzających pracę w gospodarstwie ) obejmują okres studiów stacjonarnych pracownicy w miejscowości odległej od miejsca zamieszkania o 50km. Pracownica twierdzi, że przez okres studiów codziennie dojeżdżała a po powrocie do domu świadczyła pracę w gospodarstwie. Moje pytanie jaki okres pracy w gospodarstwie szkoła powinna zaliczyć do stażu pracy, czy wnioskowany przez pracownicę czy pomniejszony o okres studiów?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciela, który nie chce pracować zdalnie, można wysłać na postojowe?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o dopowiedzenie do poniższego pytania i sytuacji. Dodaję, że nauczycielka ma dodatkowo udokumentowany okres pracy w gospodarstwie rodziców w latach 16.03.1976-31.08.1981. Czy jest możliwe zaliczenie do stażu pracy i wypłacenie nagrody jubileuszowej 35 lat czy może 40 lat?
Nauczyciel otrzyma wymówienie z art.20KN z dniem 31 maja 2015 (niedziela) - czy może być taka data? Staż pracy w dniu 31 VIII to 34 lata pracy:1.09.1981-31.08.2015. Czy należy wypłacić nagrodę jubileuszową (35 lecie)?
Zgodnie z art. 30 § 21 kodeksu pracy, okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący tydzień lub miesiąc albo ich wielokrotność kończy się odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca. Niezależnie zatem od tego z jaką datą w maju zostanie złożone 3-miesięczne wypowiedzenie, stosunek pracy ulegnie rozwiązaniu 31 sierpnia (okres wypowiedzenia to czerwiec, lipiec i sierpień). Nie ma zatem powodu ani sensu składanie wypowiedzenia 31 maja, zwłaszcza gdy jest to dzień wolny od pracy.
ROZPORZĄDZENIE MENIS z dnia 30 października 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej (...) w § 4 określa przypadki, kiedy w związku z rozwiązaniem stosunku pracy nauczycielowi przysługuje wypłata nagrody jubieluszowej, do której nie nabył jeszcze prawa, tj. w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy, jeżeli nauczycielowi do nabycia prawa do nagrody jubileuszowej brakuje mniej niż 12 miesięcy, licząc od dnia rozwiązania stosunku pracy. Jeżeli nauczyciel zostaje jedynie zwolniony z art. 20 KN, nagroda jubileuszowa, do której nabyłby prawo za mniej niż 12 miesięcy nie przysługuje.
Oprócz tego, w opisanym przypadku nauczyciel nie spełnia warunku nabycia prawa do nagrody jubileuszowej z powodu przekroczenia terminu - nagroda przysługuje, gdy do jej nabycia brakuje mniej niż 12 miesięcy, a w jego przypadku jest to równo 12 miesięcy.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Moje pytanie dotyczy zatrudnienia na podstawie mianowania: nauczycielka została zatrudniona na czas określony w trakcie stażu na nauczyciela dyplomowanego; zatrudnienie na czas określony było spowodowane zmniejszającą się liczbą godzin z przedmiotu i brakiem możliwości zatrudnienia jej w pełnym wymiarze czasu pracy; po zakończeniu stażu i uzyskaniu stopnia nauczyciela dyplomowanego podała szkołę do sądu pracy i twierdzi, że należy jej się umowa na podstawie mianowania jako nauczycielowi mianowanemu; obecnie dyrekcja może jej zapewnić tylko 11 godzin i w związku z tym moje pytanie - czy pani musi być zatrudniona na podstawie mianowania, jeżeli jej umowa kończy się 31 sierpnia br?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe