Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Na podstawie art. 44b ust. 1, ust. 5 pkt 5, art. 44e ust. 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2022 r., poz. 2230) ocenianiu podlegają osiągnięcia...

PORADA PRAWNA

03 maja 2023 Nadzór pedagogiczny

3. Ojczym, osoba niebędąca opiekunem prawnym dziecka, domaga się od szkoły informacji o dziecku i uczestnictwa w zebraniach z rodzicami. Czy zgodę na udzielanie informacji o dziecku osobie niebędącej jego opiekunem prawnym powinni udzielić oboje biologiczni rodzice? Czy rodzic/rodzice/prawni opiekunowie powinni określić zasady, na jakich ma odbywać się przekazywanie informacji o dziecku osobie niebędącej jego opiekunem prawnym? Jakiego rodzaju informacji powinna lub może udzielić szkoła? Proszę o podanie również podstawy prawnej.

Na podstawie art. 44b ust. 1, ust. 5 pkt 5, art. 44e ust. 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2022 r., poz. 2230) ocenianiu podlegają osiągnięcia edukacyjne ucznia oraz zachowanie ucznia. Oceny są jawne dla ucznia i jego rodziców oraz mają dostarczanie rodzicom informacji o postępach i trudnościach w nauce i zachowaniu ucznia oraz o szczególnych uzdolnieniach ucznia. Rzecznik Praw Dziecka podkreśla, że prawo zasięgania informacji o trudnościach i postępach w nauce obejmuje także udział w zebraniach rodziców (pismo RPD z dnia 19 lutego 2016 r.).

Jeżeli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, każde z nich jest obowiązane i uprawnione do jej wykonywania oraz każde z nich może działać samodzielnie jako przedstawiciel ustawowy dziecka, zgodnie z art. 97 § 1 i art. 98 § 1 ustawy z ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2020 r., poz. 1359). Każdy rodzic może samodzielnie i niezależnie od zgody drugiego rodzica, zasięgać informacji o dziecku w szkole. Jeżeli rodzic osobiście nie realizuje tych praw, może udzielić pełnomocnictwa innej osobie (np. ojczymowi ucznia), bez konieczności uzyskania zgody drugiego rodzica, zgodnie z art. 96 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2022 r., poz. 1360 z późn. zm.).

Jeżeli więc jeden rodzic udzielił pełnomocnictwa ojczymowi to osoba ta ma prawo do zasięgania informacji o dziecku w zakresie, w jakim uzyskała upoważnienie od tego jednego rodzica; jeżeli dotyczy ono ocen ucznia to ojczym może dowiadywać się także o postępach i trudnościach w nauce oraz uczestniczyć w zebraniach rodziców, chyba że pełnomocnictwo zawiera jakieś ograniczenia. Szkoła musi więc przeanalizować treść pełnomocnictwa. Jeżeli drugi rodzic nie zgadza się z zasięganiem informacji o dziecku na podstawie pełnomocnictwa udzielonego przez drugiego rodzica to nie może szkole zabronić udzielania informacji o dziecku (ani odwołać pełnomocnictwa udzielonego przez pierwszego rodzica) oraz może jedynie wystąpić o rozstrzygnięcie sporu z drugim rodzicem przez sąd rodzinny.

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT