Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
30.06.2015r. wygrałam konkurs na dyrektora szkoły, wójt dał mi powierzenie na 1 rok, gdzie mogę się odwołać od jego decyzji?
Zgodnie z art. 36a ust. 13 ustawy o systemie oświaty, stanowisko dyrektora szkoły lub placówki powierza się na 5 lat szkolnych. W uzasadnionych przypadkach można powierzyć to stanowisko na krótszy okres, jednak nie krótszy niż 1 rok szkolny.
Z uzasadnienia Wyroku WSA w Warszawie, II SA/Wa 2170/13:
"W ocenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie organ prowadzący szkołę ma duży zakres swobody w wyznaczeniu okresu powierzenia stanowiska, jeżeli ma być one powierzone na czas krótszy niż 5 lat. Jednak rozstrzygnięcie w tym zakresie nie może być dowolne. Decyzja o powierzeniu stanowiska dyrektora szkoły na okres krótszy niż 5 lat wymaga uzasadnienia, zawierającego argumenty wskazujące, iż nie jest to działanie arbitralne, lecz oparte na obiektywnych i realnie istniejących przesłankach.
Ustawodawca w zdaniu drugim art. 36a ust. 13 ustawy o systemie oświaty wskazał jedynie na to, że rozstrzygniecie skracające kadencje dyrektora placówki oświatowej może nastąpić w uzasadnionych przypadkach, a zatem nie w przypadkach wskazanych wprost w ustawie, ale w każdym przypadku gdy zajdzie taka potrzeba i jednocześnie będzie to potrzeba uzasadniona."
Zarządzenie wójta dot. powierzenia stanowiska dyrektora szkoły podlega nadzorowi wojewody. Może Pani skierować do wojewody pismo, w którym poinformuje o naruszeniu przez wójta przepisów ustawy o systemie oświaty - art. 36a. Jeżeli wojewoda nie stwierdzi nieważności zarządzenia, pozostaje droga sądowa - skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pracownica urodziła dziecko i pracuje 8 godz. dziennie ( pracownik administracji). Skorzystała z urlopu macierzyńskiego i chce przejść na urlop rodzicielski od 1.04.2019r. Bardzo proszę o wzór pisma, który dopuszcza pracownicę do pracy na 1/2 etatu i wydłuża się jej urlop rodzicielski.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jak prawidłowo wyliczyć okres urlopu wychowawczego. Interesuje mnie zapis, iż urlop wychowawczy udzielany jest na okres nie dłuższy niż do zakończenia roku kalendarzowego w którym dziecko kończy 6 ok życia. Pracownica urodziła dziecko 11.02.2013 r. dnia 26 sierpnia 2016 r złożyła wniosek o urlop wychowawczy na 35 miesięcy. Do kiedy może wziąć urlop wychowawczy jak prawidłowo wyliczyć dzień i miesiąc zakończenia urlopu wychowawczego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Witam
Zgodnie z nowym rozporządzeniem w sprawie kształcenia w zawodach - kwalifikacje można zdobyć na Kwalifikacyjnym Kursie Zawodowym. Czy po zakończonym kursie w obrębie jednak kwalifikacji np. R3 i niezaliczonym egzaminie w ramach tej kwalifikacji uczestnik może powiedzieć, iż posiada wykształcenie rolnicze (odpowiednik ukończenia ZSZ w zawodzie rolnik i niezaliczony egzamin)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel podjął studia podyplomowe w celu uzupełnienia swoich kwalifikacji. Jeżeli nauczyciel w tej samej szkole pracuje na dwóch różnych etatach, ale w niepełnych wymiarach godzin, to czy takiemu nauczycielowi należy się urlop szkoleniowy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka zwróciła się z prośbą o udzielenie urlopu szkoleniowego na kurs, na który szkoła jej nie wysyłała, nie finansowała. Jest to jej prywatna inicjatywa. Co w takiej sytuacji może zrobić dyrektor szkoły, który chce wykazać dobrą wolę? W jakich sytuacjach poza pisaniem pracy dyplomowej przysługuje urlop szkoleniowy dla nauczyciela?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe