Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Bardzo proszę o informację w sprawie naszego pracownika obsługi (sprzątaczki). Pracownica skończy 55 lat w czerwcu 2015r. i przepracowała 34 lata. Obecnie przebywa na długotrwałym zwolnieniu lekarskim ( ok. 4 miesiące). Jej stan zdrowia nie poprawia się. W związku z tym mam pytanie z jakich świadczeń ZUS może skorzystać pracownica. Czy może skorzystać ze "świadczenia rehabilitacyjnego" i na jaki okres, czy ma prawo do wcześniejszej emerytury. Reasumując z jakich świadczeń pracownica może skorzystać i jakie dokumenty musiałaby skompletować? W jaki sposób może pomóc pracodawca pracownicy w takiej sytuacji? Za pomoc serdecznie dziękuję.
Świadczenia z USTAWY z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa:
- zasiłek chorobowy: przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby, nie dłużej jednak niż przez 182 dni, a jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą lub występuje w trakcie ciąży - nie dłużej niż przez 270 dni.
- świadczenie rehabilitacyjne: przysługuje ubezpieczonemu, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego (182 dni lub 270) jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy. Decyzję wydaje lekarz orzecznik ZUS. Dokumentem niezbędnym do ustalenia prawa do świadczenia jest oświadczenie złożone przez osobę występującą o świadczenie na druku ZUS Np-7 w oddziale ZUS właściwym według miejsca zamieszkania.
Świadczenia z USTAWY z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych:
- emerytura: dla kobiet urodzonych od dnia 1 kwietnia 1960 r. do dnia 30 czerwca 1960 r. wiek emerytalny wynosi co najmniej 62 lata i 6 miesięcy.
- niezdolność do pracy: Niezdolną do pracy w rozumieniu ustawy jest osoba, która całkowicie lub częściowo utraciła zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu i nie rokuje odzyskania zdolności do pracy po przekwalifikowaniu. Całkowicie niezdolną do pracy jest osoba, która utraciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy. Częściowo niezdolną do pracy jest osoba, która w znacznym stopniu utraciła zdolność do pracy zgodnej z poziomem posiadanych kwalifikacji. Oceny niezdolności do pracy, jej stopnia oraz ustalenia dokonuje w formie orzeczenia lekarz orzecznik ZUS. Ustalenie prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy oraz renty szkoleniowej następuje na podstawie wniosku (druk ZUS Rp-1R) osoby zainteresowanej lub jej pełnomocnika, zgłoszonego na piśmie lub ustnie do protokołu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W grudniu jeden z nauczycieli odszedł z pracy, czy powinnam zmienić arkusz organizacyjny i czy aneks do arkusza powinien być przedstawiony na radzie pedagogicznej? Ja jako dyrektor mam zniżkę godzin do 8, ile nadgodzin mogę mieć w świetle przepisów?
- Czy nauczyciel wspomagający możne być wychowawcą kl.IV (oddział integracyjny)?
- 31 sierpnia skończyła mi się kadencja na dyrektora szkoły, od 22 sierpnia przebywam na zwolnieniu lekarskim. Jak powinnam mieć liczony zasiłek chorobowy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- od 1 września 2016 roku utworzono przedszkole publiczne które wchodzi w skład zespołu szkol (szkoła podstawowa , gimnazjum i przedszkole). Nauczycielka pracująca w szkole podstawowej na niepełnym etacie 16/18, będzie zatrudniona w przedszkolu na 6/22. Czy można z nauczycielem zawrzeć 1 umowę i uśrednić pensum? czy mają to być 2 osobne umowy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o informacje dotyczącą przeznaczenia godzin z art. 42 u.2 p2. KN (inne zajęcia i czynności wynikające z zadań statutowych szkoły, w tym zajęcia opiekuńcze i wychowawcze uwzględniające potrzeby i zainteresowania uczniów;). Jakie godziny może prowadzić nauczyciel w roku szkolnym 2017/2018? Czy mogą to być: koła zainteresowań, zdw, opieka na wycieczce, przygotowania do konkursów, itp.?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe