Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Bardzo proszę o pomoc w wyliczeniu dnia zakończenia stażu na stopień nauczyciela dyplomowanego. Rozpoczęcie stażu – 01.09.2019 r. Zwolnienia lekarskie: 20.05–18.06.2021, 21.06–25.06.2021, 16.08–22.12.2021. Poród: 23.12.2021 r.
Zgodnie z zapisami Karty Nauczyciela staż na nauczyciela dyplomowanego ulega przedłużeniu o czas trwania nieobecności w pracy nauczyciela z powodu:
• urlopu macierzyńskiego,
• urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego,
• dodatkowego urlopu macierzyńskiego,
• dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego,
• urlopu rodzicielskiego,
• urlopu ojcowskiego.
Bez znaczenia w tym przypadku jest to, czy mamy do czynienia z nieobecnością miesięczną, czy też dłuższą.
Z kolei nieobecności w pracy z powodu:
• czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby,
• zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy,
• urlopu innego niż urlop wypoczynkowy oraz ww. urlopy związane z rodzicielstwem.
trwające nieprzerwanie dłużej niż miesiąc wydłużają staż.
W przedstawionym stanie faktycznym mamy 3 nieprzerwane nieobecności:
• 29 dni,
• 4 dni,
• 137 dni.
Z racji tego, że były to nieobecności z powodu czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby, staż wydłuża się o tę trzecią nieobecność – czyli 137 dni – oraz, oczywiście, okres nieobecności z powodów tzw. rodzicielskich.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pracownik został zatrudniony 5 lat temu w przedszkolu niepublicznym. Przez okres 5 lat brał udział w różnych konkursach zdobył stopień mgr oraz skończył dwie podyplomówki i wiele różnych szkoleń i kursów. Czy mogę wydać jako dyrektor takiemu pracownikowi decyzję o nadaniu stopnia nauczyciela kontraktowego bez odbycia stażu? Wg mnie robi w pracy dużo więcej niż inni nauczyciele, dlatego chcę uznać jego wkład w pracę.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie dotyczy nauczycielki, która w okresie stażu na kolejny stopień awansu zawodowego przebywała najpierw na zwolnieniu lekarskim, później na urlopach: macierzyńskim, rodzicielskim i uzupełniającym.
Proszę o potwierdzenie, czy urlop uzupełniający powinniśmy w tej sytuacji potraktować na równi z urlopem wypoczynkowym i nie wliczać czasu jego trwania do liczby dni, o które wydłuża się okres trwania stażu?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel praktycznej nauki zawodu posiada kwalifikacje zgodnie z § 6 ust. 3 rozporządzenia MEN w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz. U. z 2017 poz. 1575 ze zm.) tj. świadectwo dojrzałości i dokument potwierdzający kwalifikacje zawodowe, co najmniej dwuletni staż pracy w zawodzie oraz przygotowanie pedagogiczne (150 godz.). Po odbyciu 9-miesięcznego stażu, w sierpniu 2021 r. uzyskał stopień awansu zawodowego nauczyciela kontraktowego. W dn. 01 września br. nauczyciel złożył wniosek o rozpoczęcie stażu na stopień nauczyciela mianowanego w wymiarze 1 roku i 9 miesięcy. Nauczyciel rozpoczął również studia wyższe. Czy fakt, iż ww. nauczyciel do ukończenia stażu nie uzyska wyższego wykształcenia, może mieć wpływ na otrzymanie stopnia awansu zawodowego nauczyciela mianowanego?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie dotyczące trybu skracania okresu trwania stażu na kolejny stopień awansu.
Nauczyciel uzyskał stopień nauczyciela kontraktowego zgodnie z przepisem 9a ust.3 KN. Akt nadania stopnia awansu zawodowego datowany jest na 12 września 2017 roku. Nauczyciel był zatrudniony od kwietnia 2017 roku- najpierw na 1/2 etatu jako stażysta. Od września miał automatycznie rozpocząć awans na stopień nauczyciela kontraktowego. Jego pensum wzrosło do pełnego wymiaru oraz z dniem 1 września osiągnął wymagany przepisem 5-letni staż pracy. Z dniem 7 września nauczyciel złożył wniosek do dyrektora o uznanie znaczącego dorobku zawodowego oraz wymaganego 5 letniego stażu pracy do uznania go nauczycielem kontraktowym.
Dyrektor rozpatrzył wniosek pozytywnie oceniając, iż z dniem 12 września nadaje nauczycielowi wyższy stopień awansu zawodowego na podstawie wyżej wymienionego artykułu lecz stosunek pracy owego nauczyciela już trwał od kwietnia 2017.
Czy opisana procedura była przeprowadzona poprawnie?
Czy taki nauczyciel może starać się o skrócenie czasu trwania stażu na kolejny stopień awansu posiłkując się wspomnianym przepisem? Zgodnie z treścią przywołanego wyżej przepisu dyrektor szkoły może nauczycielowi kontraktowemu, który uzyskał awans w sposób określony w art. 9a ust. 3 i ubiega się o uzyskanie stopnia nauczyciela mianowanego, skrócić staż do 1 roku i 9 miesięcy. W przepisie jest jednak sformułowanie: "...z dniem nawiązania stosunku pracy uzyskują stopień nauczyciela kontraktowego".
1. Czy w tym przypadku można wnioskować o skrócenie tej ścieżki?
2. Czy procedura uznania dorobku zawodowego i zmiany stopnia awansu odbyła się zgodnie z procedurą opisaną w KN?
Uprzejmie proszę o zajęcie stanowiska.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor szkoły ubiegając się o awans na nauczyciela dyplomowanego pisze sprawozdanie czy opis i analizę? Jaka jest różnica między dokumentami składanymi przez nauczyciela, a przez dyrektora?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe