Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne W publicznym przedszkolu niedopuszczalne jest powierzenie prowadzenia zajęć językowych firmie zewnętrznej, np. szkole językowej, ponieważ obowiązuje wymóg zatrudnienia...

PORADA PRAWNA

21 stycznia 2020 Prawo oświatowe

Brakuje w przedszkolu publicznym nauczyciela j. angielskiego. Czy mogę zatrudnić lektora lub firmę zewnętrzną? Czy jeśli nie można nikogo znaleźć to j. angielski może prowadzić nauczyciel grupy (zna język angielski w stopniu średnim) lub student? Gdzie głosić brak nauczyciela?

W publicznym przedszkolu niedopuszczalne jest powierzenie prowadzenia zajęć językowych firmie zewnętrznej, np. szkole językowej, ponieważ obowiązuje wymóg zatrudnienia bezpośrednio nauczyciela na umowę o pracę, a w niesamorządowym przedszkolu – ewentualnie nauczyciela można zaangażować na umowę cywilnoprawną, jeśli realizuje tygodniowo nie więcej niż 4 godziny zajęć z dziećmi – art. 10a ust. 1 i 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215. Dysponowanie wolnym stanowiskiem nauczycielskim w przedszkolu samorządowym należy zgłosić kuratorowi oświaty – art. 224 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2017 r., poz. 60 ze zm. Jeśli do pracy nie zostanie znaleziona osoba z kwalifikacjami nauczyciela, określonymi w § 12 i § 30 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz.U. z 2017 r., poz. 1575 ze zm.), gdy nauczyciel przedszkola nie posiada jednego z certyfikatów wymienionych w załączniku do ww. rozporządzenia (który dawałby mu kwalifikacje do nauczania języka angielskiego do 31 sierpnia 2020 r.), w samorządowej placówce można jemu powierzyć zajęcia z języka angielskiego na czas określony za zgodą kuratora oświaty na podstawie art. 10 ust. 7 i 9 KN. Takie działanie jest natomiast niedopuszczalne w publicznych niesamorządowych przedszkolach, ponieważ nie stosuje się w nich art. 10 ust. 9 KN, zgodnie z art. 91b ust. 2 pkt 1 i 3 oraz ust. 2b KN. Student oraz lektor bez kwalifikacji pedagogicznych nie są nauczycielami, a więc nie mogą prowadzić zajęć realizujących podstawę programową w przedszkolu jako osoby niebędące nauczycielami, ponieważ kurator oświaty nie jest uprawniony do wyrażenia zgody na zatrudnienie osoby niebędącej nauczycielem do prowadzenia w przedszkolu zajęć innych niż rozwijające zainteresowania uczniów – art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2019 r., poz. 1148 ze zm. 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT