Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Co może zrobić pracodawca, który w grudniu 2014 r. wypłacił błędnie nauczycielowi nagrodę jubileuszową z tytułu 45 lat pracy, która mu się nie należała. W jaki sposób odzyskać wypłacone świadczenie i co z naliczonym i odprowadzonym podatkiem?
Na podstawie przepisów kodeksu cywilnego dot. bezpodstawnego wzbogacenia (art. 405 i dalsze), pracodawca może wnioskować od pracownika zwrotu niesłusznie wypłaconej nagrody jubileuszowej. Jeżeli pracownik nie wyrazi zgody - pozostaje droga sądowa.
W przypadku zgody nauczyciela na zwrot świadczenia, powinien on tego dokonać w kwocie brutto, a więc powiększonej o podatek dochodowy od osób fizycznych. Wówczas rozliczając się za 2015 rok będzie pracownik będzie mógł pomniejszych swój dochód o kwotę zwróconego świadczenia na podstawie art. 26 ust. 1 pkt. 5 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (świadczenie dotyczy bowiem innego roku podatkowego).
Zgodnie z powyższym przepisem, podstawę obliczenia podatku stanowi dochód po odliczeniu m.in. kwot dokonanych w roku podatkowym zwrotów nienależnie pobranych świadczeń, które uprzednio zwiększyły dochód podlegający opodatkowaniu, w kwotach uwzględniających pobrany podatek dochodowy, jeżeli zwroty te nie zostały potrącone przez płatnika.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Mam pewien problem. Już drugi rok mam na zastępstwo za nieobecną nauczycielkę (ciąża, macierzyński i urlop) nauczycielkę (kontraktową), prawdziwą pasjonatkę, uczy przedmiotów zawodowych i do tego jest managerem hotelu (więc możliwości dla uczniów wymarzone, zajęcia w hotelu, warsztaty, itp) dzieciaki za nią przepadają. Chciałabym ją zostawić, a pożegnać się z tą co ma w lutym 2018 wrócić (ta jest przeciwieństwem, leniwa, niezaangażowana, nawet nie chce jej się wykorzystywać sprzętu, które mamy na wyposażeniu szkoły) dla uczniów to będzie szok z przestawieniem się. Ta co wraca jest również nauczycielem kontraktowym, odchodząc na L-4, a potem na macierzyński miała pełny etat. Jak to bezboleśnie zrobić, czy można coś zrobić? Zaznaczę jeszcze, że nie będę miała dla tej przychodzącej pełnego etatu. Przedmioty zawodowe w klasie IV wszystkie odbędą się w I sem, więc teraz nauczycielka zastępująca ma więcej godzin, ale są one uśrednione na cały rok szkolny (wg programu Vulcan) i trochę byłaby pokrzywdzona.
Bardzo proszę o radę.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam i proszę o poradę. Zatrudniam nauczyciela w klasie 0 (przy szkole jest oddział 0) na cały etat 22/22, który uczy jeszcze 3/18 godziny (plastyki i muzyki - zajęcia łączone). Czy te godziny mogę liczyć jako nadliczbowe odpracowane, czy musi być osobna umowa.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W styczniu zatrudniłam się jako dyrektor przedszkola niepublicznego na czas określony. Jestem też nauczycielem przedszkola zatrudnionym na czas nieokreślony w placówce publicznej. Czy wymagane jest w takim przypadku zaświadczenie o niekaralności? Jakie skutki mogą być w związku z tym, ze w aktach nie ma takiego zaświadczenia?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy mogę na stanowisku n-la wspomagającego przyjąć osobę, która ma studia podyplomowe z zakresu oligofrenopedagogiki oraz studia I i II stopnia o kierunku pedagogika, ale specjalność to Resocjalizacja z poradnictwem specjalnym
- Czy nauczycielka, która od września b.r. przeszła na emeryturę kompensacyjną może w dalszym ciągu prowadzić społecznie zajęcia pozalekcyjne z dziećmi (kółko taneczne w wymiarze 1 godz. w tygodniu)? Jeśli tak, to na jakiej podstawie prawnej i czy trzeba podpisać z nią jakąś umowę na działalność społeczną z dziećmi?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe