Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy art. 9a ust. 3 KN odnosi się tylko do nauczycieli? Czy może być zastosowany w przypadku, gdy intendent zostaje nauczycielem?
Zgodnie z art. 9a ust. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm., nauczyciele akademiccy legitymujący się co najmniej trzyletnim okresem pracy w szkole wyższej lub osoby (inne niż nauczyciele akademiccy) posiadające co najmniej pięcioletni okres pracy i znaczący dorobek zawodowy (czyli np. pracownicy niepedagogiczni) uzyskują z dniem nawiązania stosunku pracy w szkole stopień nauczyciela kontraktowego. Zdaniem MEN osoba niespełniająca wymogów kwalifikacyjnych do zajmowania stanowiska nauczyciela (np. bez przygotowania pedagogicznego) bez odbycia stażu nie może uzyskać stopnia awansu zawodowego nauczyciela wyższego niż nauczyciel – stażysta (http://www.sejm.gov.pl/sejm8.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=B7CK4B). Stanowiska MEN nie mają mocy wiążącej. Natomiast w orzecznictwie sądów administracyjnych, które są organami właściwymi do analizowania prawidłowości (ważności) nadania stopnia awansu zawodowego poprzez rozpatrywanie skarg na decyzje kuratorów uchylające nadanie stopnia awansu zawodowego z powodu nieważności (np. sprzeczności z art. 9a ust. 3 KN) wynika, że art. 9a ust. 3 KN ma zastosowanie m.in. do osób bez wymaganego wykształcenia lub przygotowania niepedagogicznego, czyli do osób niebędących nauczycielami (m.in. wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 13 stycznia 2006 r., IV SA/Wr 50/04, wyrok NSA z dnia 18 marca 2008 r., I OSK 472/07, wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 27 stycznia 2009 r., II SA/Rz 651/08 oraz wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 5 października 2010 r., II SA/Rz 493/10). W ww. orzecznictwie podkreśla się, że posiadanie wymaganych kwalifikacji nauczycielskich (w tym przygotowania pedagogicznego) jest wymagane dopiero przy ubieganiu się o nadanie wyższego stopnia awansu, a stanowisko to sądy wywodzą z art. 9b ust. 1 w zw. z art. 9a ust. 1 pkt 1 KN. W związku z tym formalnie intendent mogły zostać zatrudniony na stanowisku nauczyciela ze stopniem awansu nauczyciela kontraktowego zgodnie z art. 9a ust. 3 KN, o ile łącznie spełni następujące przesłanki: 1) co najmniej 5 – letni staż pracy oraz 2) posiadanie znaczącego dorobku zawodowego. Przy tym w orzecznictwie podkreśla się, że o „znaczącym dorobku” można mówić jedynie wówczas, gdy jest on ponadprzeciętny, znacznie przewyższający dorobek zawodowy wymagany od ogółu nauczycieli. Taki znaczący dorobek powinien znaleźć odzwierciedlenie w przyznanych w dotychczasowej pracy nagrodach i wyróżnieniach, ewentualnie także w dyplomach czy świadectwach potwierdzających uzyskanie dodatkowych kwalifikacji, umiejętności przydatnych w przyszłej pracy nauczyciela. Długoletniego zatrudnienia, a nawet zaangażowania w pracy zawodowej, które powinno cechować każdego pracownika, nie można utożsamiać ze „znaczącym dorobkiem zawodowym” (wyrok NSA w Warszawie z dnia 29 lipca 2011 r., I OSK 312/11; wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 3 lipca 2012 r., II SA/Rz 385/12).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka z dniem 31 marca 2017 roku rozwiązuje ze mną umowę o pracę w związku z przejściem wcześniejszą emeryturę (do 31 XII 2008 roku nabyła te prawa. Od 3 kwietnia 2017 do końca roku szkolnego (do 30 czerwca 2017) będę chciała zatrudnić ją na niepełny etat . Uczy w klasie III szkoły podstawowej i chciałabym aby poprowadziła klasę do końca. Moje pytanie dotyczy jej urlopu. Czy mam jej wypłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop? Jeżeli tak to w jakim wymiarze oraz kiedy mam to zrobić.
- Czy organ prowadzący może przedłużyć powierzenie stanowiska dyrektorowi szkoły podstawowej bez konkursu, któremu kadencja kończy się 31.08.2017 r.?
- Czy do lat stażu pracy, a zarazem do Nagrody Jubileuszowej można wliczyć pracownikowi niepedagogicznemu, który dostarczył do szkoły oświadczenie, podpisane przez dwóch świadków, pracowników zakładu w którym w latach 1970-1972 tz. przez dwa lata odbywał przyuczenie do zawodu przez 3 dni w tygodniu, a przez pozostałe dni uczęszczał do Przyzakładowej Szkoły Zawodowej? Pracownik w ówczesnych latach nie otrzymał świadectwa pracy z zakładu, w którym odbywał przyuczenie, ale posiada świadectwo ukończenia Szkoły Przyzakładowej. Nadmieniam, że ten zakład pracy istnieje do dnia dzisiejszego, niestety w archiwach nie ma już dokumentacji z lat 70, a świadkowie, którzy podpisali oświadczenie są czynnymi pracownikami do dnia dzisiejszego.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W szkole ponadgimnazjalnej zatrudniam nauczyciela matematyki z wykształceniem magisterskim. Nauczyciel ten ma również ukończone studia licencjackie z fizyki. W tym roku szkolnym w arkuszu jest 16 godzin matematyki i dwie godziny fizyki. Czy nauczyciel ten ma uprawnienia do nauczania fizyki w szkole średniej? Czy powinienem te dwie godziny fizyki w arkuszu ująć na wakacie, czy mogę je przydzielić nauczycielowi?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie o pensum logopedy. Logopeda jest zatrudniony na 0,5 etatu i dodatkowo ma 4 godz. rewalidacji. Jak powinnam zawrzeć z nim umowę na 10/20 i 4/ 18 czy w inny sposób?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe